معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: ورود و فعالیت سامانه بارشی از بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) به استان بارش باران و برف را به دنبال دارد.

به گزارش نسل تدبیر؛شجعی گفت: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی این سامانه تا روز جمعه در استان فعال بوده و موجب ابرناکی، وزش باد، مه و کاهش دما می شود.

وی اظهار داشت: در پی بروز این پدیده ها، آبگرفتگی معابر عمومی، کولاک و برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در رفت و آمد خودروها در جاده ها به ویژه گردنه های کوهستانی استان پیش بینی می شود.

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی توصیه کرد، اقدام های پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث و خسارت های احتمالی به عمل آید.

اشجعی ادامه داد: براساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، موج دیگری از اواخر روز شنبه تا دوشنبه هوای استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی گفت: براساس گزارش دمای این اداره کل در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امروز، جلفا با ۱۵ و بستان آباد با ۵ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۱۰ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.