آینده مبهم زیرساخت ارتباطات و سرویس های شبکه کشور
آینده مبهم زیرساخت ارتباطات و سرویس های شبکه کشور

با گذشت زمان سیستم های کامپیوتری جایگزین روش های سنتی اداری شد و در عصر ارتباطات می توان گفت تمامی زیر ساخت ارتباطی بشر بر روی بستر شبکه های کامپیوتری پیاده سازی شده است تا جایی که عدم استفاده از این بستر حتی به مدت یک روز برای ما غیر ممکن شده است. با وجود نیاز روز افزون به این زیرساخت، تکنولوژی های مورد استفاده روز به روز ارتقا می یابند. 

با گذشت زمان سیستم های کامپیوتری جایگزین روش های سنتی اداری شد و در عصر ارتباطات می توان گفت تمامی زیر ساخت ارتباطی بشر بر روی بستر شبکه های کامپیوتری پیاده سازی شده است تا جایی که عدم استفاده از این بستر حتی به مدت یک روز برای ما غیر ممکن شده است. با وجود نیاز روز افزون به این زیرساخت، تکنولوژی های مورد استفاده روز به روز ارتقا می یابند.
ادارجات، شرکت ها، کارخانجات، منازل، اشخاص،… در کشور ما نیز به نوعی وابسته به سیستم های کامپیوتری و زیرساخت آن هستند و همواره در صدد ارتقا در این زمینه هستند. اما مشکل اصلی زمانی پیش آمده که تحریم برخی تجهیزات مورد نیاز زیرساخت شبکه شدت یافته و مشکل بزرگتر بالا رفتن قیمت تجهیزات است. با گذشت زمان مشاهده می کنیم که زیرساخت ارتباطی و سرورهای بیشتر ادارجات دولتی و شرکت های خصوصی تضعیف می شود. زیرا با افزایش کاربران نیاز به ارتقا دارد که این عمل در بیشتر شرایط انجام نمی شود. در صورت ادامه این روال مطمئنا در سال های آینده یک سری مشکلات خدماتی و حتی امنیتی بزرگ به وجود خواهد آمد.
برای مثال ما به شرکتی رفته و طبق استانداردهای بین المللی تجهیزات شبکه مورد نیاز آن ها را مستند سازی می کنیم اما آیا این شرکت قادر به خرید آن ها خواهد بود؟ مشخصا این جواب برای اکثر موارد خیر است! حال باید برای ایشان دستگاه هایی در نظر بگیریم که با قیمت مورد انتظار آنها تمام شود و حتی از درخواست یک سری خدمات چشم پوشی میکنند تا هزینه پایینی پرداخت نمایند!
این مشکلات در ابتدا باعث کاهش دید مراکز نسبت به اهمیت زیرساخت شبکه و ارتباطات به دلیل افزایش هزینه و کاهش بودجه شده است و به نوعی فناوری اطلاعات در اولویت های آخر یک مرکز قرار می گیرد. با گذشت زمان مشکل بزرگتر پدید خواهد آمد و آن هم ضعف زیرساخت شبکه و کاهش کارایی کارمندان و عدم خدمت رسانی مناسب است. به طوری که اکنون با بررسی کشورهای پیشرفته متوجه می شویم که از زیرساخت ارتباطات و تکنولوژی برای تسهیل و تسریع امور با سرعت پیشرفت بالا بهره می برند اما در کشور ما این سرعت ارتقا پایین و رفته رفته پایین تر می رود.
در یک شرکت امروز ما مشاهده می کنیم که وقتی مثلا یک سویچ شبکه مورد پیدا میکند جایگزین آن اکثرا یک دستگاه به مراتب ضعیف تر از لحاظ ساختار و شرکت سازنده یا تجهیزاتی با فاصله زیاد از تکنولوژی روز دنیاست. در حالی که با توجه به نیاز تکنولوژی باید با بررسی علوم نوین ساختاری برای ارتقا فناوری شرکت پیدا کنیم نه اینکه فکرمان درگیر جایگزینی یک سویچ شبکه باشد.
متاسفانه برخی افراد از این حالت سواستفاده می کنند و تجهیزاتی که استانداردهای لازم و حتی امنیت و پشتیبانی مناسب ندارند را وارد کشور کرده و فکر سود بیشتر خود هستند. در کنار این ها افرادی نیز هستند که بدون دانش کافی و مناسب مشغول به شغل های مرتبط با شبکه و زیرساخت هستند چون هیچ فردی دانش ایشان و استاندارد بودن شبکه ای که ایشان راه انداخته را بررسی نمی کند و بیشتر یاد گرفته ایم از شرایط حال رضایت داشته باشیم تا مبادا هزینه ی اضافی تحمیل شود! با اینکه در بیشتر موارد می توان با تجهیزات موجود کارایی نسبتا بالاتری داشت.
چند راه حل برای این مشکل بزرگ میتوان ارائه داد. بهترین راه حل آگاه سازی مدیران و تصمیم گیرندگان و حتی عمومیت جامعه می باشد به صورتی که اهمیت زیرساخت و دانش فناوری اطلاعات و ارتباطات برای همه مشخص و جزو ضروریات تلقی شود. راه حل بعدی که در مورد امنیت شبکه شروع شده است، کنترل مراکز حساس و مهم توسط یک ارگان و استانداردسازی تجهیزات آنهاست که مشخصا باید با فشار و اعمال قانون مبحث استانداردسازی را جلو برد. راه حل سوم، ارائه آموزشهای تخصصی و آگاه سازی به مسئولین و کارشناسان انفورماتیک و شبکه است. البته نه به شکلی که امروزه بعضا شاهد هستیم، بلکه با توجه به استانداردهای روز دنیا و کمک گیری از متخصصان کشورهای پیشرفته باید مطالب ارائه شود. یکی از راه حل های اساسی که معمولا برای ما بی معنی است، مشاوره گرفتن از مشاوران شبکه و امنیت می باشد. یک مشاور فردی است که نسبت به شرایط یک یا چند ساختار مطالعات و تجربیاتی مناسبی دارد و آموزش های تخصصی گذرانده است. شاید برای یک سازمان یا شرکت از لحاظ هزینه معقول نیست که چنین فردی را استخدام کند. لذا از ایشان به عنوان مشاور و طراح استفاده کرده و یک ساختار استاندارد و اصولی را پیاده سازی خواهند کرد.
امیدواریم این گونه موارد قبل از اینکه بیش از این باعث بروز مشکلات شود، مورد توجه مسئولین و مدیران قرار گیرد و در آینده شاهد به روز بودن تجهیزات و سرویس های ارتباطاتی و شبکه ای و ارتقا دانش مورد نیاز باشیم.
نویسنده: سالار صداقتی، مشاور و طراح شبکه