از بصره بوی توطئه می آید!
از بصره بوی توطئه می آید!

بزنگاه تشکیل دولت جدید در عراق است و برانگیختن احساسات عمومی علیه ایران می تواند مانع بزرگی بر سر به قدرت رسیدن یک نیروی نزدیک به ایران شود که هدف آن می تواند در وهله اول منافع آمریکا را پوشش دهد و هدف دوم که پس زمینه مذهبی دارد مربوط به اربعین و گردهمایی میلیونی آن است. سعودی ها این گردهمایی را ایجاد یک جریان موازی با اعمال حج می دانند و موجب ترویج شیعیگری!

#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

جنبش اعتراضی مردمی در عراق وارد فاز تازه ای شده است، در حالی که در طول هفته گذشته عمده اعتراض ها در شهر بصره در جنوب این کشور متمرکز بود اکنون دامنه آن به بغداد رسیده است.
اما تظاهرات در دو شب گذشته در بصره تحولات خطرناکی را به خود دید که بارزترین آن آتش گرفتن مقر استانداری و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی و البته به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در این شهر بود!
حادثه ای که بعد از آن سبب شد تا نیروهای واکنش سریع وارد عمل شوند و نهایتا با اعلام حکومت نظامی و منع آمد و شد اوضاع کمی تا قسمتی آرام شد. از سویی نخستین جلسه پارلمان روز دوشنبه گذشته در حالی برگزار شد که نه تنها نتیجه ای در بر نداشت بلکه با تنش بر سر تشکیل ائتلاف اکثریت و ناکامی در انتخاب رئیس پارلمان تا ۱۵ سپتامبر به تعویق افتاد!
همین اتفاق کافی بود تا مجددا بعد از مدت ها خاموشی زخم تازه التیام یافته در بصره سر باز کند و آتش اعتتراضات شعله ور تر شود. هر چند تحلیلگران سیاسی در حوزه خاورمیانه دو علت مهم برای این اعتراضات برشمرده اند اما به نظر می رسد با آتش سوزی در کنسولگری ایران شاید همین دو علت دلایل کافی برای تحلیل شرایط فوق نباشد و موضوع بسیار عمیق تر و پیچیده تر باشد.
بعد از این که ترکیه حق آبه آب عراق را در رود دجله کاهش داد و جریان آب از ایران به اراضی عراق به سمت رود دجله کم شد، میزان آبی که به دو رود اصلی در جنوب عراق می رسند و آب مورد نیاز بصره را تامین می کنند به شدت کاهش یافته است، از سویی اختلافات سیاسی بر سر تشکیل دولت جدید و عدم ائتلاف گروه های سیاسی همان دو عاملی است که تحلیلگران بر آن تکیه دارند. اما برای فهم بهتر موضوع بهتر است آن چه در روابط فی مابین عراق و ایران در ماه های اخیر می گذرد را هم چون قطعات پازل در کنار هم قرار دهیم تا متوجه شویم شکل نهایی و سرانجام کار به چه حالتی خواهد بود.
ماه گذشته و بعد از گرمی بی سابقه هوا در ایران شنیده شد که وزارت نیرو بخشی از برق صادراتی به عراق را قطع کرده و متعاقب آن مقامات عراقی از آغاز مذاکراتی با سعودی ها جهت جایگزینی ایران خبر دادند و البته قبل تر حیدر العبادی اعلام کرد که لاجرم و برای حفظ منافع ملی کشورش با تحریم‌های ایران کنار خواهد آمد. تنش سیاسی در میان سران دو کشور آغاز گردید و صادقی نماینده تهران از مقامات عراقی خواست تا هزینه‌های خرابی‌های جنگ را پرداخت نمایند و همتای عراقی‌اش مدعی شد که ایران البته نه نقدا ولی بارها این هزینه ها را دریافت کرده است.
آتش سوزی در هورالعظیم آغاز شد و کلانتری آن را تعمدی خواند و از عدم همکاری عراقی ها برای خاموش کردن آتش خبر داد! به یک باره و در فضای مجازی و هم زمان با کاهش ارزش پول ملی ایران خبری شوکه آور پیچید و تصاویر و فیلم‌هایی نیز در این خصوص منتشر گردید مبنی بر این که مردان عراقی در برخی شهرهای ایران خصوصا مشهد گردشگری جنسی به راه انداخته اند و فریاد وا مصیبتا از گوشه و کنار بلند شد تا افکار عمومی از این جریانات جریحه دار شود. البته نگارنده قصد ندارد تا خبر حضور مردان عراقی در مشهد را تایید یا تکذیب نماید که اساسا پرداختن به آن از موضوع بحث خارج است.
صحبت بر سر این است که با این بزرگ نمایی سعی شد تا به نوعی خاطر عمومی مردم از عراقی‌ها لکه دار و به اتخاذ مواضع خصمانه علیه آنان منجر شود. در آن سو نیز بحران آب و برق عراقی ها در کلیدواژه ایران خلاصه شد تا آن سوی مرزها هم مواضعی مشابه علیه ایرانی ها شکل بگیرد و البته چنین چو انداختند که ایران حرف اول و آخر را در سیاست کلان عراق می زند و همین نگاه در سردمداران عراقی هم تا حدودی محل اعراب بود تا العبادی شخصا ریاست حشد الشعبی را بر عهده بگیرد.
این ایجاد اختلاف و دو دستگی به نظر می رسد با دو هدف بزرگ که شاید پشت صحنه آن را سعودی‌ها و آمریکایی ها مدیریت کنند، اجرا شد. بزنگاه تشکیل دولت جدید در عراق است و برانگیختن احساسات عمومی علیه ایران می تواند مانع بزرگی بر سر به قدرت رسیدن یک نیروی نزدیک به ایران شود که هدف آن می تواند در وهله اول منافع آمریکا را پوشش دهد و هدف دوم که پس زمینه مذهبی دارد مربوط به اربعین و گردهمایی میلیونی آن است. سعودی ها این گردهمایی را ایجاد یک جریان موازی با اعمال حج می دانند و موجب ترویج شیعیگری!
لذا اختلاف مردم دو کشور می تواند در آینده از شکوه و بزرگی این مراسم بکاهد و این موضوع می توان دستاورد بزرگ سعودی ها در عراق باشد. اتفاقات روزهای آینده نشان خواهد داد تا چه حد این موضوعات به بار خواهد نشست.