کرایه‌های دلبخواهی تاکسی، نمکی بر زخم شهروندان تبریزی
کرایه‌های دلبخواهی تاکسی، نمکی بر زخم شهروندان تبریزی

یادداشت اختصاصی نسل تدبیر به قلم «سید مرتضی مرتضوی» را در این نوشتار بخوانید.

نسل تدبیر:سید مرتضی مرتضوی/ همه ساله پس از آغاز سال نو و اتمام تعطیلات نوروزی، معمولا رانندگان تاکسی قبل از اعلام قیمت‌هلی جدید و میزان افزایش کرایه، اقدام به افزایش خودسرانه کرایه تاکسی می کنند.

این موضوع امسال نیز به وفور در تبریز مشاهده می شود و علی رغم عدم تصمیم‌گیری شورای اسلامی تبریز در این مورد، همچنان شاهد «هرکی‌هرکی» و اعلام قیمت‌های دلبخواهی به همشهریان از سوی رانندگان تاکسی هستیم.

سونیا اندیش، نایب رییس شورای شهر تبریز در گفت و گو با خبرنگار نسل تدبیر در خصوص افزایش غیر قانونی کرایه تاکسی ها می گوید: هیچ یک از رانندگان تاکسی در تبریز حق افزایش کرایه و دریافت مبلغی بیشتر از کرایه مصوب در سال ۹۷ را از همشهریان تبریزی ندارند.

اندیش ادامه می‌دهد: شهرداری تبریز به نمایندگی و از طرف سازمان تاکسیرانی شهر تبریز اخیرا  لایحه افزایش کرایه های تاکسی ها اعلام وصول کردند که لازمه بررسی در کمیسیون بودجه و حمل و نقل شورای شهر بوده و پس از اجماع سخنان نماینده سازمان تاکسیرانی و نماینده رانندگان در این مورد تصمیم گیری خواهد شد.

وی در خصوص بی ثباتی قیمت در کرایه ها می افزاید: فعلا هیچ تاکسی حق قانونی افزایش کرایه را ندارد و بایستی کماکان مانند قبل از قیمت های اعلام شده استفاده شود و تنها نهاد نظارتی به این وسایط نقلیه خود سازمان تاکسیرانی است.

عضو شورای شهر ادامه می‌دهد: سازمان تاکسیرانی در سال های قبل با استفاده از تسهیلات به تاکسی ها به نوعی هزینه ها را جبران میکرد ولی متاسفانه این تسهیلات دیگر به تاکسی ها داده نمی شود و با وجود شرایط فعلی اقتصادی رانندگان مجبور به افزایش غیرقانونی کرایه ها تا تامین هزینه های جاری خود هستند ولی بهتر است این کار بعد تصمیم گیری شورا در خصوص افزایش کرایه ها باشد.

اکبرنژاد، مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی تبریز می گوید: شورای اسلامی کلانشهر تبریز در این زمینه هیچ تصمیمی اتخاذ نکرده و پیش از این امر، هیچ یک از رانندگان تاکسی، مجاز به افزایش کرایه در تاکسی‌های تبریز نیستند.

اظهارات مسئولین امر نشان می‌دهد که باید هیچ یک از رانندگان تاکسی اقدام به افزایش قیمت کرایه سفرهای درون شهری نکنند ولی متاسفانه وضعیت موجود نشان می‌دهد که سازمان تاکسی‌رانی، هیچ نظارتی بر روند تاسف بار فعلی نداشته و اگر هم نظارتی داشته، از هیچ ضمانت اجرایی برخوردار نبوده است.