الزام شهرداری تبریز برای تدوین برنامه ۵ ساله شهر تبریز تا بررسی آیتم های اجرایی دفترچه های پیمان فضای سبز در سال ۹۸
الزام شهرداری تبریز برای تدوین برنامه ۵ ساله شهر تبریز تا بررسی آیتم های اجرایی دفترچه های پیمان فضای سبز در سال ۹۸

سخنگوی شورای اسلامی کلانشهر تبریز مهم ترین موارد مطروحه در جلسه امروز شورای شهر تبریز را تبیین کرد.

به گزارش نسل تدبیر، صادقزاده سخنگوی شورای شهر تبریز در گفتگو با خبرنگار واحد خبری گزارشی از جلسه امروز صدو هفتمین جلسه‌ شورای شهر تبریز ارائه نمود  گفت :شکور اکبرنژاد رییس شورای اسلامی شهر تبریز در آغاز صد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: بمناسبت فرارسیدن سالروز قیام ‌مردمی ۲۹ بهمن جا دارد یادی کنیم از مردمی که در ۲۹ بهمن زحمات زیادی کشیدند و امیدواریم اهداف بزرگی که این انسانها داشتند مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

وی ادامه داد: رفتار مسئولین و ‌ضعیت موجود معیشتی و اقتصادی در شان مردم نیست و باید تجدید نظر گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: به ارواح پاک مادران شهیدان درورد می فرستیم.

شکور اکبرنژاد در ادامه صحبت های خود در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز به حادثه تروریستی اخیر سیستان بلوچستان و حمله انتحاری به اتوبوس حامل نیروهای مرزبانی سپاه در جاده خاش – زاهدان اشاره کرد و گفت: حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را محکوم می کنیم، این حادثه ها به کشور لطمه ای نخواهد زد و ای کاش قدرت های بیگانه، پول هایی که برای این حادثه ها هزینه می کنند پول ها را به خوبی ها و دوستی ها هزینه کنند.

وی ادامه داد: به خانواده های عزیزان در گذشته تسلیت عرض نموده و به روح پاک این شهیدان درود می فرستیم.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: بودجه پیشنهادی شهرداری تبریز، یک روز قبل از موعود تقدیم شورای اسلامی شهر شده است و طبق قانون دو روز از وقت قانونی بررسی بودجه از طرف شورای اسلامی شهر تبربز باقیمانده است ولی متاسفانه تا کنون در دستور جلسه شورا قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز این چنین شد و در تصویب بودجه تاخیر پیش آمد و اگر امسال نیز طبق سال گذشته عمل شود ما نخواهیم توانست پروژه های عمرانی را در سال جدید به موقع آغاز کنیم.

محمد باقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبربز نیز در پاسخ به انتقاد شهردار تبریز گفت:از شهردار تبریز بابت دغدغه تصویب بودجه تشکر می کنم.

وی ادامه داد: در شورای پنجم چشم اندازی برای شهر تبریز تصویب شده و به دنبال آن باید برنامه پنج ساله تصویب شود که بودجه سال ۹۸ یک سال از برنامه پنج ساله است. بهشتی ادامه داد: بودجه از نظر اطلاعاتی یک سری نواقص دارد که علی رغم ارسال نامه به شهرداری، متاسفانه فعلا این نواقص به شورای اسلامی شهر اعلام نشده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه بودجه از طریق کارشناسان بصورت روزانه بررسی می شود، خاطر نشان کرد: از آقای شهردار تقاضا داریم شهرداری را برای تدوین برنامه پنج ساله شهر تبریز بسیج کنند چراکه بودجه شهرداری باید طبق برنامه پنج ساله تدوین شود .

اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در دستور کار بعدی ایرادات ارسالی از طرف فرمانداری به مفاد تعرفه عوارض محلی سال ۹۸ را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه صد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تبریز طرح یک فوریتی کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی آیتم های اجرایی دفترچه های پیمان فضای سبز در سال ۹۸ در دستور کار اعضای شورای شهر قرارگرفت: عبداله تقی پور رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در این خصوص گفت: پیشنهاد کمیسیون افزایش ۲۵ درصد بدون اعمال در نیروهای ثابت در آیتم های مناقصه های نگهداری فضای سبز است.

وی ادامه داد: فهرست بها توسط سازمان پارکها تدوین شده و ‌اعتقاد کارشناسان بر این است که باید قیمت ها حداقل ۲۰ درصد افزایش یابد اما سئوال اینجاست که شهرداری چرا این قیمت ها را ۱۰ درصد افزایش داده است.

تقی پور در ادامه با بیان اینکه عدم افزایش قیمت بصورت منطقی و معقول باعث ایجاد فشار بر کارگران حوزه فضای سبز خواهد بود خاطر نشان کرد: کمیسیون بر حسب وظیفه وارد موضوع شده است تا هیچ حقی از کارگران فضای سبز که جزو زحمت کش ترین قشر هستند ضایع نشود.

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه صحبت های خود گفت: پیمانکاران بدلیل اینکه قیمت های پایین به صرفه نیست کارگران را استثمار می کنند و برای مثال برای آبیاری یک منطقه که دونفر لازم است به اجبار یک کارگر را مجبور به کار می کنند.

صادقزاده سخنگوی شورای شهر تبریز با بیان این مطلب که در صدو هفتمین  جلسه رسمی شورای شهر تبریز همچنین دکتر شهین باهر شهردار تبریز نیز در خصوص افزایش قیمت آیتم های اجرایی دفترچه های پیمان فضای سبز در سال ۹۸ گفت: شهرداری قیمت پایه را نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داده است بعد از برگزاری مناقصه اگر کسی شرکت کننده نداشته باشد مناقصه تجدید می‌شود و‌ در مورد قیمت پایه تجدید نظر می شود.

وی ادامه داد: این موضوع برای اولین بار است که پیمانکار برای کارفرما تعیین تکلیف میکنند که قیمت ها را افزایش دهید.

شهردار تبریز خاطر نشان کرد: بایبد ابزار های نظارتی بر روند کار پیمانکاران را تقویت کنیم، چرا که اگر پیمانکاران بخواهند کارگران را استثمار کنند، افزایش قیمت هیچ تاثیری بر این کار نخواهد داشت و تنها افزایش نظارت می تواند جلوی این کار را بگیرد.

فرج محمد قلیزاده نیز در این مورد گفت: باید دستگاه های اداری با قانون حرکت کنند و یکی از مصادیق اجرای قانون برگزاری مناقصه است و یکی از شرایط مناقصه اعلام قیمت پایه است ولی به شرطی که قید و‌ بندی در مناقصات لحاظ نشود.

وی ادامه داد: اگر شهرداری قید و بند ها را بردارد، رقابت خود به خود مشکل را حل می کند، چرا که شهرداری بعد از اعلام ‌قیمت پایه اعلام ‌می کند که کسی حق ندارد که بیشتر از ۱۰ درصد پولوس لحاظ کند، اگر شهرداری این قید و بند را بردارد مشکلات حل خواهد شد و پیمانکاران با اعمال مینوس یا پولوس در قیمت پیشنهادی در یک فضای رقابتی مشکل قیمت را حل خواهند کرد.

عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: شهرداری در دفترچه های فضای سبز تعدیل اعمال نمی کند و در طول سال با افزایش تورم هیچ تعدیلی اعمال نمی شود در صورتیکه در دفترچه های فهرست بها سازمان برنامه و بودجه با اعمال تعدیل مشکلات تورم را در طول سال حل می کنند.

غلامحسین مسعودی ریحان دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این مورد گفت: اول باید بررسی شود که افزایش قیمت یا کاهش قیمت دفترچه پیمان در وظایف اعضای شورای شهر است یا خیر.

وی ادامه داد: شهردار محترم اعلام می‌کند که با پیمانکاران توافق شده است که قیمت دفترچه پیمان ۱۵ درصد افرایش یابد و‌ پیمانکاران به این افزایش راضی هستند.

مسعودی ریحان خاطر نشان کرد: پا فشاری اعضای شورا بر یک موضوع شاعبه های بیرونی ایجاد می کند.

پس از بحث و بررسی اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در مورد طرح یک فوریتی کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی آیتم های اجرایی دفترچه های پیمان فضای سبز در سال ۹۸ مقرر شد موضوع یک بار دیگر با حضور شهردار تبریز و کارشناسان فضای سبز در کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بررسی شود.