عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از اینکه فرصت جام‌جهانی۲۰۱۸ برای معرفی فرهنگ، صنایع‌دستی و آثار تاریخی و گردشگری ایران استفاده نشد، گفت: سازمان میراث فرهنگی نسبت به این کوتاهی پاسخگو باشد.

به گزارش نسل تدبیر، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به عدم بهره‌برداری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از موقعیت جام‌جهانی ۲۰۱۸، گفت: اتفاقاتی همچون رویداد ورزشی و فرهنگی جام جهانی فرصتی طلایی در دست مسئولان کشور برای بهره‌برداری‌هایی متعدد در حوزه‌هایی همچون گردشگری و صنایع‌دستی است و باید اذعان کرد مسئولان مربوطه این فرصت را عملا از دست داده‌اند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه از فرصت جام‌جهانی۲۰۱۸ برای معرفی فرهنگ، صنایع‌دستی و آثار تاریخی و گردشگری ایران استفاده نشد، ادامه داد:علاوه بر سازمان میراث فرهنگی دیگر دستگاه‌های فرهنگی و حتی اقتصادی باید نسبت به این کوتاهی پاسخگو باشند ضمن آنکه نمی‌توان از کم‌کاری مجلس چشم‌پوشی کرد.

وی با تاکید بر اینکه بازی‌های جام جهانی تماشاگر چندین میلیونی دارد، اضافه کرد: اگر برنامه‌های فرهنگی برای اجرا در حاشیه مسابقات در نظر گرفته می‌شد و طی این برنامه‌ها فضاهای گردشگری و صنایع‌دستی ایران معرفی می‌شدند به‌یقین علاوه بر افزایش تقاضا برای خریداری صنایع‌دستی ایران گردشگران بیشتری وارد ایران می‌شدند.

سعیدی با یادآوری اینکه متاسفانه از ظرفیت سفارتخانه‌ها و تبلیغات دورزمین نیز برای معرفی آثار تاریخی و فضاهای گردشگری ایران نیز استفاده نشد، بیان کرد: با وجود آنکه پرسودترین و پایدارترین راه رسیدن به پول صنعت توریسم در ابعاد مختلف همچون گردشگری ورزشی، گردشگری سلامت، گردشکری مذهبی، بوم‌گردی و… است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: مسئولان با وجود آنکه در برنامه ششم توسعه بر افزایش گردشگر و درآمدزایی ایجاد اشتغال از این طریق بسیار تاکید شده است، اما هنوز اقدام جدی در این زمینه نکرده‌اند و مسائل همچنان در حد بحث پیگیری می‌شوند./