بهره برداری طرح انتقال آب ارس به تبریز تا ۳ سال آینده
بهره برداری طرح انتقال آب ارس به تبریز تا ۳ سال آینده

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به پیشرفت ۳۰ درصدی طرح انتقال آب ارس به تبریز گفت: طرح انتقال آب ارس به تبریز طی ۳ سال آینده به صورت کامل به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش نسل تدبیر؛ محمدرضا پورمحمدی عصر امروز شنبه در بازدید از طرح توسعه بهره برداری از رود ارس و انتقال آب ارس به دشت تبریز گفت: این طرح یکی از طرح‌های مهم و اولویت دار استان است که تلاش می‌کنیم با جذب اعتبارات لازم طی سال‌های آتی شاهد افتتاح آن باشیم.

وی با بیان اینکه به این طرح ۸۰۰ میلیارد تومان تابه حال هزینه شده است، ادامه داد: این میزان اعتبار از محل اعتبارهای آب‌های مرزی برای اجرای این طرح هزینه شده است و تا به حال ۳۵ کیلومتر از این پروژه انجام شده و کار ۶ ایستگاه پمپاژ به پایان رسیده است.

پورمحمدی همچنین با اشاره به اینکه برای اتمام کار به ۶۰۰ هزار یورو اعتبار نیاز داریم، گفت: حقابه آذربایجان شرقی از رود ارس در بخش شرب ۱۰۲ میلیون مترمکعب و در بخش صنعتی و کشاورزی ۱۸۰ میلیون مترمکعب است.

 

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه مساحت آبیاری اراضی کشاورزی این پروژه۹ هزار کیلومتر مربع است، ابراز داشت: به ۵ هزار کیلومتر مربع از این زمین‌های کشاورزی آب داده شده است و ۴ هزار کیلومتر بعدی را نیز در آینده نزدیک به اتمام می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه کار در سدهای گلفرج و گردیان تقریباً به پایان رسیده است، گفت: در ماه‌های آتی نیز از یکانات و هرزندآب بهره برداری خواهد شد. عملیات اجرایی برای بهره برداری از ۵ هزار هکتار از این طرح نیز در آینده نزدیک به اتمام می‌رسد و اجرای آن در اراضی کشاورزی منطقه کامل می‌شود.