تولید ده درصدی پشم آذربایجان شرقی در مرند
تولید ده درصدی پشم آذربایجان شرقی در مرند

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند با اشاره به آغاز پشم چینی نژاد قوچ ماکویی گفت: هر دوره بیش از ۲۹۶ تن پشم گوسفند معادل ۱۰ درصد تولید استان را شامل می‌شود.

به گزارش نسل تدبیر؛ منوچهر رحمانی، در گفتگو با خبرنگاران از وجود ۷۰ هزار رأس نژاد گوسفند ماکویی در منطقه یکانات مرند خبر داد و گفت: پشم این نژاد، با توجه به ظرافت، بلندی، سفیدی و یکدست بودن تارهای آن از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: شهرستان مرند دارای ۲۳۰ هزار رأس گوسفند و بره بوده که بیش از ۱۰۰ هزار رأس آن در بخش یامچی و همچنین ۷۰ هزار رأس نژاد گوسفند ماکویی در منطقه یکانات پرورش داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند ادامه داد: در هر دوره برداشت، بیش از ۲۹۶ تن پشم گوسفند تولید می‌کند که ۱۰ درصد تولید پشم استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است.

رحمانی با اشاره به ویژگی‌های گوسفند نژاد ماکویی تصریح کرد: گوسفند نژاد ماکویی به دلیل راندمان بالای تولید گوشت و دارا بودن پشم سفید با لکه‌های قهوه‌ای و سیاه کم رنگ و مرغوب با تارهای بلند از دیگر نژادهای بومی موجود یک سر و گردن بالاتر بوده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای گسترش پرورش این نوع نژاد در شهرستان مرند قوت گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند با اشاره به کوهستانی بودن و موقعیت ویژه جغرافیایی مرند به دلیل مراتع خوب و آب و هوای معتدل و مرطوب برای پرورش گوسفند نژاد ماکویی ابراز داشت: نژاد ماکویی از جمله نژادهای پشمی و گوشتی و شیری ایران است که پشم آنها با ظرافت خاصی با تارهای بلند و بدنشان کاملاً سفید بوده و برای رنگرزی و بافت فرش‌های ایرانی بهترین نقش را دارد.

وی گوسفند نژاد ماکویی را از لحاظ اقتصادی دارای ارزش افزوده بالاتری دانست و اذعان داشت: برنامه ریزی های لازم جهت گسترش پرورش آن در این شهرستان تداوم داشته و با توجه به کوهستانی بودن و موقعیت ویژه جغرافیایی مرند با مراتع خوب و آب و هوای معتدل و مرطوب، پرورش گوسفند نژاد ماکویی را توجیه پذیر می‌کند.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی مرند این نژاد در حال حاضر در منطقه یکانات و در روستاهای امیرآباد و یکان سعدی پرورش داده می‌شود و از سال ۶۸ طرح‌هایی جهت اصلاح نژادی در ۴ گله با مشارکت بهره برداران اجرا شده که بهترین نژاد پرورش داده شده نژاد ماکویی بوده است.

رحمانی با اشاره به میزان گوشت تولیدی ادامه داد: میزان گوشت تولیدی بر اساس نر و ماده بودن و سن آنها در این نژاد مختلف و وزن قوچ‌های دارای سن ۴ تا ۵ ساله، تا ۱۲۰ کیلوگرم و وزن لاشه آنها به ۶۵ کیلوگرم نیز می‌رسد و بره‌های نر که صرفاً جهت پروار بندی پرورش می‌یابند، در ۱ سالگی و در بهترین موقعیت پرواربندی، وزنشان ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم می‌رسد.

گفتنی است، برداشت پشم گوسفند در شهرستان مرند و منطقهیکانات از اواسط اردیبهشت ماه شروع و تا اوایل خرداد ماه ادامه می‌یابد.