وزیر صنعت، معدن و تجارت از خودکفایی کامل جمهوری اسلامی ایران در زمینه مس و تولیدات وابسته به آن خبر داد.

به گزارش نسل تدبیر  رضا رحمانی  در حاشیه افتتاح همزمان ۲۳ پروژه عمرانی و همچنین آئین افتتاح فاز نخست کارخانه الماسان ارسباران ، به جنگ اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: ما در داخل کشور با جنگ اقتصادی و در کنار این با جنگ رسانه ای نیز مواجه هستیم.

وی گفت: با این تهاجم همچون زمان جنگ باید بجنگیم و نگذاریم تولید تعطیل شود، سقوط کارخانه به ضرر مملکت است و باید در جهت حفظ وضعیت موجود تولید و همچنین رونق بخشیدن آن تلاش کنیم.

رحمانی اذعان داشت: اعتقاد داریم در این راه پیروزی با همدلی و یکپارچگی مردم و  تولیدکننده و سرمایه گذاران به دست می آید و تولیدکنندگان باید به پای کار بیایند .

وزیر صمت گفت: مدیران بخش های مختلف و صنایع کوچک بایستی تنفیذ اختیار خود را به مردم دهند چرا که مردم ولی نعمت مملکت هستند و کار ها را می توانند به خوبی به سوی پیشرفت ببرند.

رحمانی در خصوص شرایط فعلی معادن ابراز داشت: در شرایط فعلی و همچنین با وجود تحریم ها معادن کم ترین آسیب را دیده و معتقد هستیم معادن به خوبی مقابل تحریم ها ایستادگی می کنند و در شرایط بحرانی به اقتصاد غیر نفتی کشور کمک می کنند.

وی در مورد ارزش معادن اشاره داشت: مردم باید ارزش معادن را بدانند در آن صورت است که مردم می توانند به تولیدات معدن توجه بکنند و در حال حاضر، نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار ارزش تولید معدن است.

وزیر صنعت ،معدن و تجارت اذعان داشت: اگر قرار بود این حجم از معادن را وارد کنیم باید چقد هزینه می کردیم اما در بخش آلمینیوم هنوز به خودکفایی کامل نرسیدیم و برخی مواد اولیه را وارد میکنیم که در بخش مس به خود کفایی کامل رسیده ایم که ۱۰ میلیون دلار در حوزه صادرات مس داریم و این ۲ درصد صادرات غیر نفتی کشور را تشکیل می دهد.

رحمانی افزود: در حوزه ذخایر مس هر چند قبلا ۳۸۰ میلیون تن قطعی بود ولی با اکتشافات عمیق امروزی این عدد به ۸۹۰ میلیون تن ذخیره قابل استخراج قطعی مس وجود دارد، با این عدد و ارقام باید ترسی از آینده نداشته باشیم و برای توسعه مس شبانه روزی و جهادی اقدام کنیم.

وی ادامه داد: ایران کشوریست که تمام معادن در آن وجود دارد و همانند کشور های دیگر در  یک معدن سر رشته ندارد و این مسئله تکلیف مسئولین ذی ربط را برای توسعه و صادرات معادن بیشتر می کند. 

وزیر صمت در مورد خام فروشی مواد معدنی ابراز داشت: خام فروشی در کشور ممنوع است و باید به صورت خام به صنایع کوچک واگذار شود.