دانشگاه تبریز در حل مسایل اجتماعی کمک کند
دانشگاه تبریز در حل مسایل اجتماعی کمک کند

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با تاکید بر حل مسایل اجتماعی توسط دانشگاه تبریز،گفت: بیش از 300 هزار نفر در حاشیه شهر زندگی می کنند که باید مسایل اجتماعی این منطقه توسط اساتید مورد توجه قرار گرفته و برنامه ارایه دهند.

سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی امروز چهارشنبه در مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز اظهار داشت: ۴۶ سال قبل در رشته زمین شناسی وارد دانشگاه تبریز شدم و هر چه از اساتید این دانشگاه آموختم در دفاع از کشور و ملت بکار گرفتم.
وی افزود: در ۸ سال دفاع مقدس برای ایجاد امنیت پایدار و استقلال کشور از آموخته هایم کمک گرفتم.
رحیم صفوی خاطرنشان کرد: از اساتید دانشگاه تبریز اخلاق، تواضع، علم و شجاعت را آموختم و یاد گرفتم که با مردم و بسیجیان متواضع باشم و در دفاع از کشور و ملت ایران اسلامی با شجاعت عمل کنم.
وی با بیان اینکه افتخار می کنم هر چه در این دانشگاه یاد گرفتم در توسعه کشور و در قرارگاه خاتم الانبیا برای پیشرفت ایران اسلامی بکار گرفتم، اظهار داشت: از دانشگاه باعظمت تبریز و اساتید والامقام و دانشجویان آن درخواست می کنم در بخش تامین منابع آب و توسعه کشاورزی در صرفه جویی منابع آب که در برنامه ششم توسعه آمده است، تلاش کنند.
مشاور رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه معادن بسیار ارزشمندی نظیر مس سونگون و معدن طلای ورزقان در آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: ظرفیت بسیار بزرگ معدنی در این استان وجود دارد که دانشگاه باید در حوزه صنعت و معدن ورود کند.
وی خاطرنشان کرد: صنایع آذربایجان و دانشگاه برای ایجاد دانش افزوده همکاری کنند.
رحیم صفوی با بیان اینکه در سال ۱۳۵۰ که وارد دانشگاه تبریز شدم پذیرش دانشجو از مجموع ۱۰۰ هزار نفر شرکت کننده در کنکور ۱۰ هزار نفر بود، افزود: اکنون یک میلیون نفر شرکت کننده در کنکور هست و به همان میزان نیز دانشجو در دانشگاه ها تحصیل می کنند.
وی افزود: حدود ۲ هزار دانشگاه در ایران فعالیت می کنند که از خیران می خواهم برای تجهیز آزمایشگاه ها و خوابگاه دانشجویی مساعدت کنند.
رحیم صفوی با بیان بیش از ۷۰ درصد بودجه کشور جاری است و صرف حقوق و یا هزینه آب و برق می شود، گفت: از خیران دانشگاهی تشکر می کنم برای پیشرفت و تحولات علمی ایران نقش مهمی ایفا می کنند.
دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۴ مجوز گرفت و از سال تحصیلی ۱۳۲۶-۱۳۲۵ شروع به پذیرش دانشجو کرد.
دانشگاه تبریز در زمان حاضر رتبه نخست رشد تولید علم در منطقه را دارد و در کنار دانشگاه تهران در رتبه نخست رشد علمی قرار دارد.