دعوت از کشورهای اوراسیا برای همفکری در مورد معضل زیست محیطی دریاچه ارومیه
دعوت از کشورهای اوراسیا برای همفکری در مورد معضل زیست محیطی دریاچه ارومیه

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه ای که پیش از برگزاری این نشست در کشور ترکیه با دکتر لاریجانی داشتم،پیشنهاد کردم که موضوع مربوط به دریاچه ارومیه را به عنوان یک معضل بین المللی مطرح کرده و از کشورهای اوراسیا برای حل این معضل کمک بخواهیم.

زهرا ساعی در حاشیه نشست روسسای مجالس اوراسیا در ترکیه در گفتگوی اختصاصی با نسل تدبیر با اشاره به مهم ترین محورهای این نشست گفت: با توجه به موقعیت بسیار ویژه منطقه اوراسیا در دنیا، این نشست می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه ارتباطات و برون رفت کشورهای منطقه از مشکلات داشته باشد.

وی با بیان اینکه شاهد شکل گیری یک بلوک جدید برای تشکیل ساختاری موثر در راستای تحکیم همکاری های بین المجالس در دنیا هستیم ادامه داد: این اقدام بسیار موثر، افزایش تعاملات و همکاری های همگرایانه را در پی خواهد داشت و پایه گذار یک دیپلماسی چندجانبه گرایانه محسوب می شود.

وی با اشاره به سیاست های خصمانه ایالات متحده آمریکا و دخالت در امور داخلی و تعاملات بین کشورها عنوان کرد: برگزاری این نشست و مسائل مطروحه در آن، بر خلاف خواست کشوری همچون آمریکا است.
نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، یکی دیگر از موضوعات مهم طرح شده در این نشست را آلودگی های زیست محیطی و تغییرات اقلیمی در بسیاری از کشورها اعلام کرد و ادامه داد: متاسفانه کشور جمهوری اسلامی ایران هم متاثر از این تغییرات است و باید با اتخاذ سیاست ها و تصمیمات مناسب، از اثرات مضر این تغییرات درکشور جلوگیری کرد.

ساعی تصریح کرد: در جلسه ای که پیش از برگزاری این نشست در کشور ترکیه با دکتر لاریجانی داشتم،پیشنهاد کردم که موضوع مربوط به دریاچه ارومیه را به عنوان یک معضل بین المللی مطرح کرده و از کشورهای اوراسیا برای حل این معضل کمک بخواهیم.

وی با بیان اینکه دکتر لاریجانی در نطق مهم خود در این اجلاس به بیان پیشنهاد بنده به کشورهای شرکت کننده اقدام کردند تصریح کرد:معضل دریاچه ارومیه یک مشکل فراملی است و به عقیده بنده، افزایش تعاملات کشورها با یکدیگر باعث می شود که با ایجاد یک همگرایی بین المللی، بزاس حل مشکلات زیست محیطی کشورها اقدام کرد.
بر اساس گفته ساعی، مبارزه با تروریسم و تهدیدات تروریستی، ایجاد و تقویت شبکه های موثر تجاری و اقتصادی، برنامه ریزی های عملیاتی در ارتباط با مسائل پولی و بانکی و … از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.