یادداشت اختصاصی نسل تدبیر به قلم «سجاد قربانی» را در این نوشتار بخوانید.

نسل تدبیر – سجاد قربانی – سیستم کمک داور ویدیویی بعد از سالها استفاده در لیگ های معتبر اروپایی به ایران رسید تا بلکه مقداری از اشتباهات داوری! به نفع برخی تیم های پرطرفدار که اتفاقا در طول سالهای گذشته به قهرمانی هایی در سطح اول فوتبال کشور دست یافته اند ، کاسته شود. 

ورود این سیستم به فوتبال ایران در حالی بعد از تست در لیگ یک به لیگ برتر رسیده است که قرار است برای اولین بار در بازی تیم دردانه پرسپولیس با پدیده اجرا شود و برانکو ایوانکوویچ در گفتگو با رسانه ها به صراحت از مخالفت خود با این سیستم سخن گفته است چرا که خود برانکو و این باشگاه به خوبی می دانند که در صورت اجرای این سیستم در بازی های تیمشان دیگر خبری از اشتباهات سهوی! داوری در بازیهای این تیم نخواهد بود و چه بسا که تیم سرخپوش پایتخت سیر نزولی را به تدریج طی کرده و برای مدت ها از مدعی بودن و بالای جدول خداحافظی کنند.

اما بعد از اینکه اعلام شد که ورزشگاه یادگار امام تبریز فاقد امکانات لازم جهت استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی می باشد ، ناخودآگاه برخی از فوتبالدوستان تبریزی و طرفداران دو تیم تراکتورسازی و ماشین سازی احساس می کنند که برخی اشتباهات داوری عمدتا سهوی ، در بازیهای این دو تیم ادامه خواهد داشت چرا که این دو تیم و بخصوص تیم تراکتورسازی در طی سالهای گذشته بارها از این عوامل متضرر شده است که نمونه آنها ، بازی پایان فصل دو تیم تراکتور و نفت بود که اشتباهات عجیب فغانی داور محبوب فیفا! باعث شد آرزوهای پرشورها بر باد رفته و هواداران با اشک ورزشگاه را ترک کنند.

حال باید دید این سیستم در تمام ورزشگاه های ایران اجرا خواهد شد یا یک گونه ی دیگر از تبعیض از سوی کمیته داوران انجام خواهد شد و این سیستم تنها مختص به تیم دردانه پرسپولیس خواهد بود! در حالی که برانکو به شدت به اشتباهات داوری به نفع این تیم در طی ۳ فصل گذشته عادت کرده است و قطعا علاقه ای به سیستم var ندارد.

همچنین در نگاهی که به مصاحبه های برخی کارشناسان داوری و پیشکسوتان فوتبال می اندازیم به وضوح میبینیم که اکثر کارشناسان داوری با نگاهی جهت دار به این موضوع با اجرای این سیستم مخالفت می کنند و از قضا اکثر بازیکنان سابق تیم قرمز پایتخت نیز مخالف این سیستم هستند و دلیل این امر زیاد مشخص نیست چرا که این سیستم داوری قطعا باعث اجرای عدالت در فوتبال ایران خواهد بود و هیچ تیمی دیگر به ناحق به قهرمانی یا پیروزی نخواهد رسید. 

حال نمیدانیم دلیل ترس برخی افراد از این سیستم کمک داوری ویدیویی چیست؟! این سوالی است که قطعا پاسخش را برانکو و افراد مخالف VAR به خوبی میتوانند به مردم بدهند.

در پایان این نوشتار امیدواریم که رنگ سوت های برخی داوران فوتبال ایران از رنگ های خاصی به بی رنگی تدبیل شده و با اجرای سیستم داوری var شاهد اجرای عدالت در فوتبال ایران باشیم.