عدم تخصیص اعتبار پیش‌بینی شده تبریز ۲۰۱۸/پذیرش گردشگر در منزلسراها غیرقانونی است
عدم تخصیص اعتبار پیش‌بینی شده تبریز ۲۰۱۸/پذیرش گردشگر در منزلسراها غیرقانونی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: هیچ شخصی بدون داشتن مجوز، حق پذیرش مسافر را ندارند. سال پیش نیز با هماهنگی آقای دادستان، با متخلفین برخورد کردیم و امسال نیز با شدت هرچه بیشتر با افراد متخلف برخورد می‌کنیم.

به گزارش نسل تدبیر، مرتضی آبدار در نشست خبری ستاد تسهیلات سفر استان با اصحاب رسانه تبریز با تبریک پنجم مهرماه به عنوان روز جهانی گردشگری گفت: بر همین اساس و در طول هفته گردشگری، برنامه‌های فرهنگی متنوعی در سراسر استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به بخشی از مهم‌ترین اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ارتباط با رویداد بین‌المللی تبریز ۲۰۱۸ ابراز کرد: تنها سه ماه تا پایان سال میلادی باقی مانده ولی بر اساس برنامه‌ریزی دولت، برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸ تا پایان امسال ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پیش از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ اظهار کرد: پیش از این رویداد، تعداد سرچ‌های اینترنتی نام تبریز در حدود ۲۰۰ هزار سرچ بود در حال حاضر به بیش از ۱۰ میلیون سرچ افزایش یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: تعداد تخت‌ ها و مراکز اقامتی استان از ابتدای انقلاب تا پیش از رویداد تبریز ۲۰۱۸ تصریح کرد: در طول برگزاری این رویداد، تعداد تخت ها در سراسر استان به بیش از ۱۳هزار تخت افزایش خواهد یافت.

آبدار ادامه داد: چنین نیست که برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸، منحصر به یکسال باشد بلکه در بازه زمانی چهارساله، تکالیفی بر عهده دستگاه های اجرایی گذاشته شده است.

وی توسعه گردشگری و بوم گردی در مناطق روستایی را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این اداره کل اعلام کرد و افزود: در این راستا مجوزهای لازم پذیرش گردشگر با هدف توسعه بوم‌گردی برای بیش از ۱۱۲ روستای استان صادر شده است.

آبدار در پاسخ به سوال خبرنگار نسل تدبیر مبنی بر آخرین وضعیت بودجه و اعتبارات تخصیصی به تبریز ۲۰۱۸ تصریح کرد: پیش بینی ما در دفترچه پروژه ها و برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸، ۷۶۵ میلیارد تومان بود ولی در جلسه شورای ملی ستاد سیاستگذاری تبریز ۲۰۱۸، به ریاست دکتر جهانگیری، معاون اول رییس جمهور مقرر شد که درخواستی خطاب به ایشان با امضای استاندار، نایب رییس اول مجلس و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با عنوان درخواست اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومانی ارسال شود ولی در نهایت ۵۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌های گردشگری و تملک دارایی و ۱۸ میلیارد تومان هم به عنوان هزینه‌های جاری درنظر گرفته شد.

وی در پاسخ به سوال دوم خبرنگار نسل تدبیر در مورد عدم نظارت بر منزلسراهای فاقد مجوز در تبریز ابراز کرد: هیچ شخصی بدون داشتن مجوز، حق پذیرش مسافر را ندارند. سال پیش نیز با هماهنگی آقای دادستان، با متخلفین برخورد کردیم و امسال نیز با شدت هرچه بیشتر با افراد متخلف برخورد می‌کنیم.

وی همچنین از تعریف ۲۰۰ مسیرگردشگری از مبدا تبریز به مقاصد مختلف در استان خبر داد و گفت: برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌های خود، نیازمند همکاری و مساعدت تمامی دستگاه‌های اجرایی هستیم.در طول سال ۲۰۱۸، اجرای ۱۶۳ برنامه فرهنگی در استان پیش‌بینی شده و اجرای ۱۰۸ پروژه نیز به دستگاه‌های اجرایی مختلف ابلاغ شده است و این اداره کل نیز بر اجرای پروژه‌ها نظارت خواهد کرد.