قیر تولیدی این شرکت فراتر از استانداردهاست
قیر تولیدی این شرکت فراتر از استانداردهاست

این شرکت با 2 پایانه صادراتی در بندرعباس و بندر امام خمینی، قابلیت ذخیره‌سازی بیش از 160 هزار تن را دارد که 20 هزار تن آن مربوط به کارخانه تبریز است.

مدیر شرکت نفت پاسارگاد تبریز گفت: شرکت نفت پاسارگاد در سال ۸۲ باهدف اداره و بهره‌برداری از شش واحد تولید قیر مستقر در پالایشگاه‌های ( تبریز، تهران، اراک، شیراز، بندرعباس و آبادان) تأسیس شد.
«علیرضا اسد نژاد» افزود: این شرکت وابسته به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری بوده و بزرگ‌ترین تولیدکننده قیر در خاورمیانه است.
وی با اشاره به اینکه این شرکت نیمی از سهم بازار داخلی را در اختیار بیان کرد: ظرفیت تولید این شرکت ۳ میلیون تن در سال است.
اسد نژاد توضیح داد: طراحی کارخانه تولید قیر تبریز نیز در سال ۱۳۵۳ توسط شرکت UOP و ساخت آن در سال ۱۳۵۷ توسط شرکت ایتالیایی ( (Snamn Progetti صورت گرفته و با توجه به دریافت خوراک از طریق خط لوله از واحد تقطیر در خلأ پالایشگاه توان تولید روزانه بیش از هزار و سیصد تن انواع قیر باکیفیت را دارد.
اسد نژاد ادامه داد: این شرکت با ۲ پایانه صادراتی در بندرعباس و بندر امام خمینی، قابلیت ذخیره‌سازی بیش از ۱۶۰ هزار تن را دارد که ۲۰ هزار تن آن مربوط به کارخانه تبریز است.
وی با اشاره به اینکه قیر تولیدی این شرکت به ترکیه، گرجستان و ارمنستان هند و چین و کنیا صادر شده است گفت: توزیع جغرافیایی مناسب و استراتژیک شش کارخانه و امکان صدور محصولات کشور از مرزهای دریایی، ریلی و زمینی باعث شده که این شرکت سهم به سزایی از بازار صادراتی قیر ایران را در اختیار بگیرد.
اسد نژاد بین کرد: شرکت نفت پاسارگاد توانایی تولید انواع قیر را تحت نظارت گروه مهندسی، فنی و آزمایشگاهی مجرب، منطبق با استانداردهای بین‌المللی در انواع بسته‌بندی و با نوع تحویل مشتری را دارا است.
وی افزود: رتبه نخست صادرات و صادرکننده نمونه از منطقه آزاد تجاری ارس، کسب رتبه ۶۸ شرکت‌های برتر ایران در سال ۹۰، کسب عنوان واحد نمونه کیفی آذربایجان شرقی و انتخاب کارخانه تبریز جز برترین شرکت‌های منطقه آذربایجان در حوزه کیفیت محصول در سال‌های ۹۲ و ۹۳ازجمله افتخارات این شرکت است.
مدیر شرکت نفت پاسارگاد تبریز بابیان اینکه هیچ ناخالصی در قیر تولیدی این شرکت استفاده نمی‌کند تأکید کرد: قیر نقش اساسی در کیفیت آسفالت دارد و وضعیت اسف‌بار آسفالت شهرها و جاده‌ها نیز به دلیل استفاده از قیرهای نامرغوب است که میزان ناخالصی آن‌ها زیاد است بطوریکه در اکثر آن‌ها از پودر سنگ و ماسه و … استفاده می‌کنند.
اسد نژاد با اشاره به اینکه استاندارد فقط کف رعایت موارد را تعیین می‌کند گفت: قیر تولیدی این شرکت فراتر از استانداردهاست بطوریکه مازاد تولید این شرکت به کشورهای خارجی صادر می‌شود.
وی افزود: به دلیل کیفیت بالای قیر تولیدی شرکت نفت پاسارگاد شهرداری اردبیل قیر مصرفی خود را از این کارخانه خریداری می‌کند ولی شهرداری تبریز قیر مصرفی خود را از شرکت‌های خصوصی که قیرهای مرغوبی ندارند خریداری می‌کند.
اسد نژاد بیان کرد: مشتریان عمده این شرکت پیمانکاران پروژه‌های ملی شهرداری‌ها، اداره نوسازی مدارس و سازمان جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن و اداره راه و شهرسازی است.