نخستین کنگره اوراسیایی علوم ورزشی در تبریز آغاز شد
نخستین کنگره اوراسیایی علوم ورزشی در تبریز آغاز شد

نخستین کنگره دو روزه بین المللی اورآسیایی علوم ورزشی با شرکت متخصصان داخلی و خارجی از 15 کشور جهان امروز چهارشنبه در دانشگاه تبریز آغاز شد.

کنگره اورآسیایی علوم ورزشی (ESSU) یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی است که در سال ۲۰۱۷ با حضور ۱۵ کشور آسیایی و اروپایی از جمله ترکیه، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، عراق بوسنی و هزرگوین،کوزوو، رومانی، بلغارستان، آذربایجان، مقدونیه، اسلواکی، قبرس و اوکراین در آنکارای ترکیه تأسیس‌ شد.
اولین کنگره اوراسیایی علوم ورزشی به علت انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در این شهر برگزار می شود.
دبیر کنگره بین‌المللی اوراسیایی علوم ورزشی هدف از برگزاری این کنگره را گشایش ارتباطات بین المللی عنوان کرد و گفت: این کنگره در چهار محور فیزیولوژی ورزش، مدیریت ورزش، رفتار حرکتی و طب ورزش برگزار می شود.
سعید نیکوخصلت ادامه داد: این کنگره ضمن ارتقای سطح علمی ورزش در جامعه و گسترش آن در بین عموم، توانمندی های زیادی از جمله ارتباطات علمی و گردشگری را برای کشور به ارمغان می آورد.
وی از حضور استادان برجسته خارجی و داخلی و دانشجویانی از دانشگاه‌های سراسر کشور در این کنگره خبر داد و افزود: ۶۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده که ۸۰ مقاله خارجی است.
وی افزود: از این تعداد ۵۰ مقاله پذیرفته شد که تعدادی از آن‌ها به صورت پنج دقیقه‌ای ارایه خواهد شد.
دبیر کنگره اوراسیایی علوم ورزشی خاطرنشان کرد: همچنین سه استاد برجسته آمریکایی به صورت ویدیو کنفرانس از طریق skype در این کنگره سخنرانی می کنند.
نیکوخصلت با بیان اینکه علوم ورزشی در راستای بهبود جسمی و روحی حرف های زیادی دارد که دانشمندان به آن تاکید می کنند، افزود: ورزش یکی از ابزارهای تربیت شهروند سالم و خوب را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه ورزش در المپیک هم نشانه صلح و دوستی است، اظهار داشت: ما می توانیم از این ابزار برای گسترش ارتباطات بین المللی استفاده کنیم.
رئیس اتحادیه اوراسیایی علوم ورزشی نیز در این کنگره با بیان اینکه ایران همواره برای ما اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: برگزاری اولین کنگره در تبریز را بخاطر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیدیم.
مهمت گون آی، با بیان اینکه ورزش زبان مشترکی است که همه ما را به همدیگر پیوند می دهد، ابراز امیدواری کرد: این کنگره منجر به افزایش دوستی بین کشورهای عضو شود.
به گزارش ایرنا، اولین کنگره بین‌المللی اوراسیایی علوم ورزشی به مدت دو روز با اجرای کارگاه های آموزشی و ارایه مقالات برگزیده در تبریز برگزار می شود.