نسل تدبیر: تبریز/ رییس دانشگاه تبریز گفت: مصرف مواد مخدر توسط دانشجویان را نفی نمی‌کنم.

نشست مطبوعاتی دکتر مجیدی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور نمایندگان رسانه ها و مطبوعات استان برگزار شد.

رسانه‌ها نقش مهمی در رفع مشکلات و ضعف های جامعه دارند

وی در این نشست با اشاره به نقش مهم رسانه ها در موضوعاتی همچون جهت دهی افکار عمومی، تغییر نسل ها، پیش بینی بحران و رصد دقیق مشکلات و کاستی های جامعه عنوان کرد: انتقاد سازنده از مسئولان، باید یکی از مهم ترین رسالت های ارزشمند خبرنگاران باشد چرا که این مهم نقش بسیار مهمی در رفع مشکلات و از بین رفتن ضعفهای موجود در جامعه دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بخشی از تفاوت ها در ایام مربوط به قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، از تبریز به عنوان یکی از اصلی ترین خاستگاه های مهم انقلاب نام برد و ادامه داد: معتقدم که تبریز در هدایت و جریان سازی انقلاب اسلامی، نقش مهم و خطیری داشته و بر این باور هستم که اگر قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز نبود، این انقلاب در تهران مهار شده و ابهت رژیم پهلوی شکسته نمی شد.

زحمات عزیزان قبل از انقلاب، قابل کتمان نیست

رییس دانشگاه تبریز با اشاره به خاطراتی از دوران دانشجویی خود در این دانشگاه و فعالیت گروه های مختلف سیاسی در دانشگاه ابراز کرد: قبل از انقلاب اسلامی، ارائه مقاله علمی، مفهوم چندانی نداشت و یکی دو مقاله از این دانشگاه ارائه می شد. وضعیت علمی جامعه به حدی بود که اگر مقاله ای در تهران، ارائه می شد، بسیاری از مسئولان به استقبال ارائه دهنده این مقاله می رفتند.ولی در هر حال، زحمات مسئولین و اساتید قبل از انقلاب را نباید نفی کرد چرا که بسیاری از اساتید و موسسین دانشگاه ها افرادی بودند که با دولت و حکومت، کاری نداشتند و برای آبادی کشورشان، تلاش می کردند و زحمات این عزیزان قابل کتمان نیست.

مجیدی با بیان اینکه دانشگاه تبریز، جز ۱۳ دانشگاه برتر و مشهدالشهدای دانشگاه های کشور است ادامه داد: ۱۳ دانشگاه از مجموع دانشگاه های درجه یک کشور در تلاش هستند که عضو ۲۰۰ دانشگاه مطرح بین المللی باشند.

وی از اهتمام جدی دانشگاه تبریز برای تسریع در رسیدن به اهداف علمی و پژوهشی خود تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی هایی که داشتیم می بایست تا سال ۱۴۰۴ به رتبه اول منطقه در این زمینه دست یابیم که خوشبختانه امروز اعلام می کنیم که رتبه اول منطقه هستیم.

 

تلاش دانشگاه تبریز برای تبدیل به یک دانشگاه ثروت آفرین/ هنوز مشکل داریم

 

وی تلاش برای تبدیل دانشگاه تبریز به یک دانشگاه نسل سومی و کارآفرین را از مهم ترین اهداف خود عنوان کرد و گفت: متاسفانه در این زمینه، ضعف های جدی داریم ولی تلاش می کنیم که با همت و تلاش مضاعف، تحقق اهداف خود در آینده نزدیک را شاهد باشیم. به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته، به درجه ای از توانمندی علمی دست یافته که به جای تدریس اساتید هندوستانی و استرالیایی در ایران، دانشمندان و اساتید ایرانی در این کشورها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

 رییس دانشگاه تبریز از همکاری مشترک با دانشگاه های آلمان خبر داد و گفت: بر این اساس، دانشجویان حایز شرایط می توانند دو سال در تبریز و دو سال در آلمان تحصیل کنند.

مجیدی با انتقاد شدید از عدم توجه مسئولان تصمیم گیر به فارغ التحصیلی جوانان و تهدیدی به نام بیکاری برای آنان ابراز کرد: به جز دانشجویان رشته های علوم پزشکی، تمام فارغ التحصیلان رشته های دیگر بخصوص رشته های مربوط به علوم انسانی در معرض تهدید بیکاری قرار دارند و باید مسئولان به فکر چاره اندیشی در این زمینه باشند.

ایجاد رشته کارشناسی ارشد علوم ارتباطات در دانشگاه تبریز

وی در بخشی از سخنان خود از تصمیم دانشگاه برای ایجاد رشته کارشناسی ارشد امور ارتباطات و خبرنگاری در دانشگاه تبریز خبر داد و عنوان کرد: اطلاعات بیشتر در این زمینه را در جلسات آتی ارائه می کنیم.

 وی در پاسخ به سوالی مربوطه به آخرین وضعیت بررسی ها نسبت به سرقت دستگاه دارای تشعشعات هسته ای از دانشگاه تبریز در سال های گذشته عنوان کرد: متاسفانه اطلاعاتی از این دستگاه در دسترس نیست و همچون کسی که برایمان مرده باشد، از یافتن این دستگاه ناامید شده ایم.

بر اساس گفته رییس دانشگاه تبریز، این دانشگاه در شهریور سال آتی و در صورت موافقت هایت امنا، اقدام به انتشار فراخوان عمومی برای جذب هیات علمی خواهد کرد.

مجیدی در پاسخ به سوال خبرنگار نسل تدبیر مبنی بر میزان شیوع مصرف مواد مخدر و روان گردان در بین دانشجویان دانشگاه تبریز گفت: پیش بینی می کنیم که در بین دانشجویان این دانشگاه نیز، برخی ها باشند که از مواد مخدر و مواد روان گردان استفاده می کنند ولی قطعا میزان آن در مقایسه با بدنه جامعه بسیار کم است.