وظیفه وزارت امورخارجه، جذب قرارداد سرمایه دار نیست بلکه تسهیل این امور است
وظیفه وزارت امورخارجه، جذب قرارداد سرمایه دار نیست بلکه تسهیل این امور است

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: حمایت از ایرانیان خارج از کشور را وظیفه خود می دانیم و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضییع حقوق آنها به کار می گیریم.

به گزارش نسل تدبیر، «محمد جواد ظریف» روز یکشنبه که برای پاسخ به سوالات سه تن از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حضور یافته است، در پاسخ به سوال محمد علی پورمختار مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای محور قرار دادن اقتصاد و توسعه ملی صورت گرفته است، گفت: اقتصاد یکی از اولویت های مهم وزارت امور خارجه است و شاید مهمترین اولویت سیاست خارجی ما است.

وی افزود: ما در وزارت امور خارجه معاونت دیپلماسی اقتصادی را تشکیل دادیم و علت آنکه نام آن را معاونت دیپلماسی اقتصادی  و نه معاونت اقتصادی گذاشتیم این است که ما وظیفه تسهیل اقتصادی را بر عهده داریم و نه تصدی گری را.

ظریف در ادامه کارهایی که در معاونت دیپلماسی اقتصادی صورت گرفته را عنوان و بیان کرد: دبیرخانه ستاد هماهنگ سازی روابط اقتصادی از کارهایی است که در این معاونت انجام شده است؛ البته این ستاد در مدت تشکیل شده، وظیفه هماهنگ سازی اقتصادی کشور را با کشورها و دستگاه های خراجی بر عهده داشته و هر دو هفتنه یکبار در معاونت دیپلماسی اقتصادی تشکیل جلسه می دهد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: اقدام جدید این است که در جلسات ستاد هماهنگ سازی؛ سفرای ایران در کشورهای مختلف را دعوت می کنند که برای اعضای ستاد، اطلاعات اقتصادی کشورهای دیگر را ارئه دهند و از نظرات آنها استفاده کنند به ویژه اطلاعات اقتصادی کشورهای همسایه و کشورهایی مانند چین، ژاپن  ارائه می شود.

ظریف گفت: در وزارت امور خارجه به همکاری استان ها توجه ویژه ای وجود دارد؛ برای در این باره در وزارت امور خارجه ستادی تشکیل شده که مشکلات استان ها در آن بررسی می شود همچنین اگر ایرانیان خارج از کشور برای کمک به استان های خود اهتمام داشته باشند؛ امکانات استان ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ویژه با کشورهای هخمسایه اختصاص داده می شود.

وی افزود: چندین جلسه میان استانداران و سفرا تشکیل شده و این کار را ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی معاونت دیپلماسی را از دیگر اقدامات وزارت خارجه عنوان کرد و گفت: در این پایگاه اطلاعات اقتصادی کشورهای خارجی در اختیار بخش خصوصی و  دولتی داخلی قرار می گیرد، امکانات مناقصه ها و سایر اطلاعات اعم از خدمات فنی و مهندسی، بازارها و … در اختیار بخش خصوصی و شرکت ها قرار می گیرد؛ در مرحله دوم با کمک بخش خصوصی داخلی، اطلاعات این بخش را در اختیار بخش خصوصی خارجی قرار می دهیم که اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

وی با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: این کار با کمک مجلس شورای اسلامی انجام شد، امکان ویژه ای برای جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند که بتواند با همسایگان که مهمترین طرف های تجاری هستند، ارتباط ویژه ای برقرار کنیم که این حرکت با اجرایی مشترک توافق اوراسیا در میانه آبان ماه، اجرا می شود، حضور رییس جمهوری در این اجلاس بسیار مهم بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دوم نماینده کبودرآهنگ مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای ارتقا جایگاه ایران و ایرانی در صحنه جهانی انجام شده است، گفت: ما وظیفه خود را درحمایت از ایرانیان خارج از کشور قرار می دهیم و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضییع حقوق آنها به کار می گیریم؛ دو ایرانی که غیر قانونی زندانی بودند، آزاد شدند و به ایران بازگشتند، یک ایرانی که به درخواست آمریکا بازداشت شده به قید وثیقه آزاد شده، اما هنوز اجازه خروج ندارد، برای اینکه این تلاش ها بی نتیجه نشود، آنها را رسانه ای نمی کنیم و از گفت وگو و رایزنی های دیپلماتیک برای به نتیجه رساندن این اقدامات استفاده می کنیم.

وظیفه وزارت امورخارجه بستن قرارداد و جذب سرمایه دار نیست بلکه تسهیل این امور است 

ظریف در پاسخ به سوال پورمختار در خصوص نحوه عملکرد حوزه اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: وظیفه وزارت امور خارجه بستن قرارداد و جذب سرمایه گذار نیست، بلکه وظیفه این وزارتخانه تسهیل انجام این امور است. این وزارتخانه سرمایه گذاران را شناسایی کرده و با در اختیار قرار دادن اطلاعات و شرایط آن ها زمینه را برای همکاری میان آن ها با بخش های اقتصادی دولتی و خصوصی داخل کشور فراهم می سازد.

وی افزود: وزارت امور خارجه نمی تواند آمار میزان جذب سرمایه را اعلام کند چرا که در فرایند جذب سرمایه، وزارت خارجه فقط تسهیل ارتباط سرمایه گذاران با داخل کشور را فراهم می کند و عقد قرارداد بر عهده دستگاه های داخلی کشور است.

ظریف با اشاره به اینکه در زمان شروع کار دولت و ارائه برنامه های وزارت امور خارجه تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران ایجاد نشده بود، خاطر نشان کرد: مشکلات زیادی بر سر راه معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه وجود دارد، اما با این وجود من کارنامه این معاونت را موفق ارزیابی می کنم و از نمایندگان محترم و همچنین مردم شریف تقاضا دارم تا اگر در مورد سفارتخانه ای تعلل در تسهیل فرایند های اقتصادی مشاهده می کنند از طریق ایمیل به بنده اطلاع دهند تا شخصا این مساله را پیگیری کنم.

وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی بر سه حوزه واردات -یعنی، جذب توریسم، سرمایه گذاری و تکنولوژی- و هم چنین سه حوزه صادرات -یعنی خدمات فنی و مهندسی، کالای غیرنفتی و نیروی متخصص مازاد- متمرکز است و وزارت امور خارجه با فراهم ساختن پایگاه داده های سرمایه گذاران خارجی این امکان را برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است.

گفتنی است محمد علی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ از پاسخ های محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه قانع شد.