کمیته امداد، صندوق صدقات نیست/نسل تدبیر، پویا، جوان و خلاق است/نوکر مردم بودن را ترجیح می‌دهم
 کمیته امداد، صندوق صدقات نیست/نسل تدبیر، پویا، جوان و خلاق است/نوکر مردم بودن را ترجیح می‌دهم

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی نسبت به افزایش روزافزون طلاق در استان هشدار داد و گفت: بر اساس آخرین آمار از هر سه و نیم ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می شود.

به گزارش نسل تدبیر، محمد کلامی با حضور در تحریریه این رسانه از زحمت و تلاش های مدیریت و تیم این مجموعه خبری قدردانی کرده و به سوالات مختلف تحریریه نیز پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه پایگاه خبری- تحلیلی نسل تدبیر یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین رسانه های استان است ابراز کرد: تایم مشخصی از روز را به مطالعه مطالب این رسانه و سایر رسانه های فعال استان اختصاص می دهم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اکثریت اعضای نسل تدبیر را جوانان تشکیل می دهند، کارتان بسیار ارزشمند است و امیدوارم روزی فرا برسد که علاوه بر استان در سطح کشور نیز بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بدرخشد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی با اشاره به بخشی از فعالیت های رسانه ای خود افزود: سال ها در این حوزه فعالیت کرده ام و بیشتر از آنکه خودم را مدیرکل کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) بدانم، عضوی از جامعه رسانه ای می دانم.

کلامی تصریح کرد: پیش از آنکه مسئولیت خدمت در اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) را به عهده بگیرم تصمیم داشتم که سایت متفاوت با محوریت مطالب تحلیلی در استان آذربایجان شرقی راه اندازی کنم.

 وی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاندیداتوری وی در انتخابات های گذشته همچون شورای شهر و امکان کاندیداتوری مجدد در انتخابات های آتی افزود: در انتخابات اخیر شورا، بسیاری از دوستان و دانشجویان اصرار کردند که با توجه به تحصیلات تخصصی در حوزه”اقتصاد شهری”کاندیدای شورای شهر شوم ولی در حال حاضر هیچ برنامه ای برای شرکت در انتخابات ندارم و نوکری و خدمت به فقرا را بر حضور در مسند نمایندگی ترجیح می دهم.

وی در پاسخ به سوال دوم مبنی بر زمزمه های آمادگی فتاح برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و برنامه ریزی وی برای مدیریت انتخابات آتی مجلس نیز ابراز کرد: ارتباط بسیار خوب و صمیمی با آقای فتاح دارم. ارتباط ما به حدی صمیمی است که فراتر از ارتباط رییس سازمان ویک مدیرکل استانی است. در سفر اخیری که آقای فتاح به تبریز داشتند، در مسیر آذرشهر به تبریز سوالی ر از او در مورد حضور یا عدم حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردم و ایشان نیز تاکید کردند هیچ برنامه ای در این حوزه ندارند و گفت که می خواهم عاقبت به خیر شوم!

کلامی در مورد احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: بر اساس دستور ریاست محترم سازمان خطاب به تمامی مدیرکل های استانی، هر کسی که برنامه ای برای حضور در انتخابات آتی داشت می بایست مدت ها پیش از این از سمت خود کناره گیری می کرد. بنده چون هیچ برنامه ای برای حضور در انتخابات ندارم ترجیح دادم که به ادامه خدمت خود در اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) بپردازم.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش جامعه هدف اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) در طول زمان، با بیان اینکه این سازمان، نقشی در تولید فقر ندارد ادامه داد: ما وارث برون ده سیاست های غلط نهادهای دیگر هستیم. به عنوان مثال، زمانی که دولت در حوزه اقتصادی شکست می خورد، نتیجه آن به راحتی در افزایش توقعات مردم از کمیته امداد، محسوس و ملموس است. یا زمانی که نهادهای فرهنگی نمی توانند به درستی به انجام وظایف خود بپردازند نتیجه آن، افزایش بزه در جامعه و به تبع آن افزایش روزافزون زنان سرپرست خانوار است.

وی نسبت به افزایش روزافزون طلاق در استان هشدار داد و گفت: در حال حاضر از هر سه و نیم ازدواج، یک مورد به طلاق ختم می شود.متاسفانه این وضعیت نابهنجار در جامعه هدف اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) ملموس تر است بطوریکه در حال حاضر، ۶۲ درصد تحت پوششین این اداره کل را زنان مطلقه و یا زنانی تشکیل می دهند که همسرشان در زندان به سر می برد.

 وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نسبت به سرانه جمعیت، کمترین تحت پوششین کمیته امداد، بعد از استان تهران، مربوط به تبریز است  افزود: در حال حاضر تعداد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد در استان، ۷۰ هزار خانوار است که از این تعداد، ۲۷ هزار خانوار، مربوط به تبریز و بقیه مربوط به شهرستان های دیگر استان هستند.

 وی ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان را یکی از مهم ترین اولویت های خود دانست و ادامه داد:تنوع شغلی ایجاد شده در این حوزه، ۴۵ مورد بود که در دو سال اخیر به بیش از ۱۸۰ مورد رسیده است که از مهم ترین آن ها می توان به کشت پالونیا، ساخت آتلی خاص در مرند برای اولین بار در خاورمیانه و … اشاره کرد.

وی تصریح کرد: اداره کل کمیته امداد خمینی(ره) آذربایجان شرقی، رتبه اول استانی سال ۹۶ در زمینه ایجاد اشتغال را به خود اختصاص و در حال حاضر نیز آمار این حوزه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش بیست درصدی را با خود به همراه داشته است.

وی با انتقاد از نگرش برخی مسئولان و مردم نسبت به کمیته امداد افزود: متاسفم از اینکه برخی ها، کمیته امداد را صندوق صدقات بزرگ می پندارند. همین افراد فکر می کنند که این اداره، اداره ای است که همواره چشم به راه حمایت های نقدی مردم است. ما با جرات اعلامی می کنیم که بخشی از امنیت، اشتغال و فرهنگ جامعه بر دوش ماست و برای رفع مشکلات در حوزه های مختلف، بی صدا تلاش می کنیم.

 کلامی در همین راستا ابراز کرد: ماهانه، بیش از ۲۰ میلیارد تومان توسط این اداره کل به عنوان مستمری و غیرمستمری پرداخت می شود و از این طریق در تنظیم وضعیت اقتصادی بازارهای تبریز نقش آفرینی می کنیم. حمایت مالی از بیش از ۱۲ هزار دانش آموز و یک هزار و دویست دانشجو نیز از دیگر اقداماتی است که انجام می دهیم.

وی همچنین از اعزام چهار هزار و ۵۰۰ نفر از زیارت اولی ها و سالخوردگان استان به مشهد مقدس از ۱۷ لغایت ۲۳ آذر ماه خبر داد و عنوان کرد: تدارک این سفر نیز با حمایت خیرین بوده و هیچ هزینه مالی برای استان از محل منابع مالی این اداره کل ندارد.