گزارش جامع نسل تدبیر از سیل در استان های مختلف کشور، میزان خسارات وارده، نظر کارشناسان و هشدارها برای روزهای اخیر
گزارش جامع نسل تدبیر از سیل در استان های مختلف کشور، میزان خسارات وارده، نظر کارشناسان و هشدارها برای روزهای اخیر

نوروز امسال، ایران مهمان ناخوانده ای داشت که همه را غافل گیر کرد. روزهای اول را مهمان شمالی ها بود و بعد خودش را به مرکز و جنوب رساند. سیل، فاجعه ای بزرگ را رقم زد و نوروز امسال را به نوروز مهیب مبدل ساخت.

بارش های فراوان در روزهای اولیه سال ۹۸، موجب بروز سیل شدید در استان های مختلف شد که تا کنون خسارات جانی و مالی زیادی را به بار آورده است.

در این گزارش به تشریح وضعیت نقاط مختلف بحرانی و شرایط آینده مناطق مختلف کشور می پردازیم.

بارندگی های روزهای اخیر باعث سرریز شدن سد ها و طغیان رودخانه های بخش وسیعی از شرق استان گلستان شد و همزمان نیز بخش های مختلفی از مازندران به زیر آب رفته و خسارت های سنگینی را به بار آورد.

  • سیل در گلستان، مازندارن و خراسان شمالی

اولین گزارش از خسارات جانی ناشی از سیل در ۲۸ اسفند ماه توسط علیرضا مظاهری فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی اعلام شد و در همین حال نیز خبرگزاری ایرنا از فوت دو کودک در شهر های کلاله و مینودشت استان گلستان خبر داد. پس از بارش های شدید باران و طغیان سد و رودخانه ها وضعیت کاملا اضطراری شده و اخبار تاسف باری از گلستان و مازندران مخابره شد. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد که در ۱۰ شهر گرگان، بندر ترکمن، گمیشان، آزادشهر، آق قلا، گنبد کاووس، بندرگز، علی آباد، کلاله، کردکوی و مینو دشت سیل رخ داده است. وی همچنین روز جمعه خبر داد که از ۲۶ اسفند تا دوم فروردین به ۳۷ هزار و ۳۶۳ حادثه دیده سیل در استان گلستان امدادرسانی شده و اسکان اضطراری صورت پذیرفته است. این در حالیست که برخی از مردم این شهرها در خانه های خود محبوس شده و به دلیل آسیب های رخ داده فاقد هرگونه امکانات رفاهی بودند و این باعث شد تا نهاد های کمک رسانی و هموطنان از شهرهای مختلف به جمعاوری کمک های مردمی پرداخته و آن ها را با وسایل نقلیه و قایق های اختصاصی به مردم آسیب دیده برسانند.
آمار تلفات سیل در استان های گلستان، مازندران و خراسان شمالی ۹ نفر اعلام شده و یک نفر نیز مفقود است. سیل در ۱۰ شهر استان گلستان همچنان ادامه دارد و گفتنی است بیشترین خسارت در بین شهرهای مذکور را آق قلا با به زیر آب رفتن ۷۰ درصدی اش متحمل شده است. همچنین ۱۲ روستای این شهر در محاصره سیل بوده و از این میان ۹ روستا کامل به زیر آب رفته است.

  • خسارات وارد شده

وقوع سیل ترافیک جاده ای و راه های مواصلاتی را نیز با مشکل مواجه کرده و رانش زمین موجب مسدود شدن جاده های محور کیاسر و سواد کوه شده بود. به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان به ۵۰ کیلومتر از محورهای درگیر در رانش زمین و سیل خسارت وارد شده است.
بنابر اعلام مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان نیز ۱۶۰ میلیارد تومان به واحدهای صنعتی و تاسیسات زیربنایی از جمله برق، مخابرات، تصفیه خانه و فاضلاب خسارت وارد شده است. شرکت آب و فاضلاب گلستان میزان خسارت وارد شده به تاسیسات آبرسانی استان را بیش از ۲۶ میلیاردتومان اعلام کرده و به گزارش سازمان دامپزشکی ایران نیز حدود ۶۸ میلیارد تومان دام و طیور منطقه خسارت دیده است.
استان مازندران نیز بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در حوزه کشاورزی را متحمل گشته و به گفته وزیر جهاد کشاورزی در بخش زراعی ۱۰۷ میلیارد تومان، باغبانی ۲۶۶ میلیارد تومان، دام و طیور و آبزیان ۶۷ میلیارد تومان، آب و خاک و امور زیربنایی ۱۱۵ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
استاندار خراسان شمالی نیز میزان خسارت وارده در مناطق سیل زده این استان را حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.
در روزهای اخیر شاهد حواشی زیادی پیرامون بروز سیل مناطق شمالی کشور بودیم که عزل استاندار گلستان توسط اسحاق جهانگیری و تنش های فضای مجازی در مورد مقصرین سیل از جمله مهم ترین آنها بود. کارشناسان مهمترین علت وقوع سیل در مناطق مذکور را فقدان سد کافی و تخریب جنگل ها عنوان کرده اند.

  • سیل هولناک در شیراز

تنها پس از گذشت چند روز از سیل مناطق شمالی تصاویر و اخبار زیادی از تشدید بارندگی و بروز سیل در مناطق مختلف کشور مخابره شد اما شوکه کننده و هولناک ترین آنها سیل شیراز بود که با تیتر “سیل در دروازه قرآن شیراز” همراه با کلیپ هایی تاسف بار از انبوه خودروهای گرفتار شده در سیل در رسانه ها منتشر شد. تصاویری که در آن عده ای تلاش می کنند تا جان خود را نجات دهند و از خروش هولناک سیل در امان بمانند.

کارشناسان گفتند که تبدیل مسیل های جانبی دروازه قرآن به محل عبور و مرور خودروها عامل اصلی بروز این فاجعه بوده است و عده ای نیز بر این باورند که سیل اخیر ناشی از عدم مدیریت صحیح منابع آبی و درست هدایت نشدن آن است.

سیل شیراز تاکنون ۱۷ کشته و بیش از ۷۰ مصدوم داشته و خسارات زیان باری به تاسیسات شهر وارد کرده است و بیشتر از همه آوارگی مسافران در شهر سیل زده بسیار نگران کننده بود که اخباری امید بخش از مهربانی مردم شیراز این نگرانی را برطرف نمود. خبری که در آن از پخش آگهی توسط شیرازی های مهمان نواز برای اقامت رایگان در منزل هایشان می گفت.

داریوش مختاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به علل وقوع سیل امروز دوشنبه در استان فارس اظهار کرد: در دهه ۶۰، تنگ الله اکبر در ابتدای شیراز و همجوار آثار باستانی دروازه قرآن، امکان هدایت سیلاب‌های بزرگ را فراهم می‌کرد. در دهه ۷۰، همزمان با طرح توسعه آرامگاه خواجوی کرمانی، این آبراهه بزرگ از آوارهای ساختمانی پر شد و این وضعیت امروز، خروجی همان اقدامات نسنجیده دستگاه شهرداری شیراز بوده است.

وی با تاکید به اینکه در سال ۱۳۸۶ نیز چنین سیلابی البته با شدت کمتر در این استان تجربه شد، ابراز کرد: چنین رویه‌های نادرستی با توسعه شهرک‌سازی‌های غرب شیراز توسط دستگاه شهرداری شیراز در دستور کار است.

به گفته این کارشناس، مدیران پیشین شهرداری و معاونت عمرانی استانداری‌ها در دوره‌های مختلف باید پاسخگوی سوء مدیریت و سهل انگاری‌هایشان باشند و نباید دولت در این زمینه غافل باشد.

مختاری تصریح کرد: وجه درآمدزایی و جذابیت مالی غیرمستقیم ناشی از پروژه‌های عمرانی شهری همراه با درآمدزایی ناشی از عوارض و سهم خدمات ساخت و سازهای مجتمع‌های تجاری، خدماتی و مسکونی چنان دستگاه شهرداری را قبضه کرده است که عملاً مدیریت درست شهری را فراموش کرده‌اند.

 

  • هشدار ها و اخطاریه ها:

استان های جنوبی کشور در معرض خطر هستند

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در استان‌های جنوبی کشور هشدار داد و گفت: میزان بارش ۲۴ ساعت آینده خوزستان سه رقمی می‌شود و حتماً با طغیان رودخانه‌های بزرگ این استان مواجه خواهیم بود.

از ابتدای بهار سال ۹۸ شاهد فعالیت چند سیستم بارشی در بخش‌های مختلف کشور هستیم که باعث بارش شدید و حتی وقوع سیلاب در استان‌های گلستان و مازندران شد. از بعدازظهر امروز (۵ فروردین) نیز شاهد سیلاب در شهر شیراز هستیم. بنا به گفته احد وظیفه استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و لرستان طی امروز و فردا وضعیت بحرانی دارند.

این کارشناس سازمان هواشناسی به ایسنا گفت: سامانه بارشی که دیشب وارد کشور شده و با شدت بسیار فعال است تا فردا (۶ فروردین) وضعیت بحرانی را برای جنوب غرب و جنوب کشور ایجاد می‌کند که در اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های روزهای اخیر به این موارد اشاره شده بود. امروز به‌طور نسبی بارش‌ها فروکش می‌کند و فردا صبح مجدداً بارش‌ها را با شدت خواهیم داشت تا اینکه فردا بعدازظهر (۶ فروردین)، بارش‌ها در بخش غرب و جنوب غرب کاهش پیدا می‌کند و تقریباً قطع می‌شود.

وی با بیان اینکه فردا بارش‌ها بیشتر رگباری خواهد بود، گفت: فردا در جنوب استان فارس، غرب کرمان و بخش‌های جنوبی بوشهر، بارش اوج می‌گیرد و قطعاً احتمال جاری شدن سیلاب وجود دارد. دراستان‌های لرستان و شمال و شرق خوزستان انتظار داریم که بارش‌های ۲۴ ساعت آینده سه رقمی شود و به حدود ۱۵۰ میلی‌متر برسد.

 

پایتخت نشین ها آمادگی لازم برای وقوع سیل در تهران را داشته باشند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به بارش شدید باران و سیلابی شدن رودخانه‌های استان در روزهای پیش رو هشدار داد.

سید حسن رضوی اظهار کرد: بر پایه اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه‌های بارشی از سمت جنوب و غرب کشور و گسترش آن به استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و ارتفاعات البرز در استان تهران، احتمال بارش شدید باران و وقوع سیلاب در رودخانه‌ها و مسیل های سطح استان وجود خواهد داشت‪.با توجه به شرایط بارشی در فصل بهار، امکان وقوع سیلاب‌های مخرب در سطح حوضه‌های آبریز، رودخانه‌ها و مسیل های استان تهران دور از ذهن نیست‪. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با هشدار به مسافران و گردشگران گفت: گردشگران که در این روزها قصد تفریح در اطراف رودخانه‌ها و مسیل های اطراف تهران را دارند، باید نسبت به هشدارهایی که توسط سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود توجه جدی داشته باشند‪.‌

 

از رودخانه کرج دور شوید

شرکت آب منطقه‌ای البرز ضمن هشدار در خصوص احتمال طغیان رودخانه کرج، از ساکنان حاشیه رودخانه و مسافران جاده چالوس خواست به رودخانه کرج نزدیک نشوند. روز گذشته مدیرکل مدیریت بحران استان البرز، ضمن اعلام تدابیر اتخاذ شده برای عبور ایمن از بحران پیش رو از شهروندان خواسته بود در حاشیه رودخانه‌ها توقف نکنند و اسکان نداشته باشند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز نیز با اعلام شرایط اضطراری در استان از حضور نیروهای دستگاه‌های مختلف جهت ممانعت از توقف مسافران در مناطق پرخطر استان خبر داد.

 

سدهای استان مرکزی فرسوده بوده و احتمال شکستگی در آن ها وجود دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه عمر مفید برخی سدهای استان مرکزی تمام شده، احتمال شکستگی این سدها در صورت مواجه شدن با بارش‌های سنگین وجود دارد. عزت الله آمره‌ای در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی که همزمان با جلسه ستاد خدمات سفر و آئین معارفه شهردار اراک و با حضور جباری نژاد معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: بارندگی‌هایی که در استان آغاز شده تا فردا ادامه خواهد داشت و این بارندگی در برخی نقاط کشور از جمله شیراز مشکلاتی را به همراه داشته است. وی افزود: به دنبال بارش‌های اخیر تمام رودخانه‌ها سیلابی شده اند و به احتمال زیاد این بارش‌ها سبب طغیان رودخانه‌ها خواهد شد.

 

پل ‌دختر در خطر است!

با انتشار اخباری از تخریب بخش‌هایی از جاده قدیم پلدختر نصف شدن این جاده و به دنبال آن پل تاریخی پل‌دختر در شهرستان پل‌دختر استان لرستان، علی محمد عزیزی، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پل‌دختر در گفت‌و گو با ایسنا وضعیت کنونی پل دختر را مناسب ارزیابی کرد و اظهار کرد: در حال حاضر بخش‌هایی از پایین دست شهر در محدوده شهرداری و انتهای خیابان‌های رسالت دچار آب‌گرفتگی شده است.

 

مدیر کل بحران استان اصفهان: کنار مسیل و رودخانه اتراق نکنید

با هشدار اداره کل هواشناسی استان اصفهان مبنی بر بارش‌های امروز و فردا، ستاد مدیریت بحران استان از مسافران و شهروندان خواست، در کنار مسیل‌ها، کانال‌ها و رودخانه‌ها اتراق نکنند.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به سبب شدت بارش باران و رعد و برق و تگرگ در مناطق مستعد و وزش باد شدید (تندباد موقت) طی روزهای دوشنبه و سه شنبه، در مناطق غربی، مرکزی و نیمه جنوبی استان اصفهان شرایط سیلاب‌های ناگهانی، آب گرفتگی معابر عمومی، اختلال در تردد جاده‌ای و شهری انتظار می‌رود.

منصور شیشه فروش، مدیر کل بحران استان اصفهان با اشاره به تشکیل شورای مدیریت بحران استان و شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها در فرمانداری‌ها، به ایسنا می‌گوید همه استان در آمادگی کامل به سر می‌برد و شهرداری‌ها نیز کمیته سیل برگزار کرده‌اند.

 

از ترددهای غیرضروری در ایلام خودداری کنید

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با اشاره به فرهنگ چادرنشینی مردم استان در ایام نوروز و هشدارهای مکرر هواشناسی در خصوص نامساعد بودن شرایط جوی گفت؛ از همان آغازین ساعت موج بارش‌ها به لحظه پیگیر موضوع بودم و اینجا لازم می دانم از همه عوامل که در این شرایط سخت پای کار بودند و نسبت به مردم احساس مسئولیت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه کار هنوز تمام نشده است و همه عوامل مدیریت بحران استان بایست تا روز سه شنبه در آماده باش کامل باشند، ادامه داد: در مواقعی که شرایط عادی نیست باید قوانین را سفت و سخت اجرا کرد و با کسی مسامحه نداشت.

سلیمانی در ادامه با عنوان این مطلب که اجرای دستورات در مدیریت بحران فوریت دارد، اظهار داشت؛ در این شرایط کوتاهی و قصور از هیج دستگاهی پذیرفتنی نیست.

 

هشدار هواشناسی خراسان شمالی برای جاری شدن سیلاب در خراسان شمالی و آماده باش مسئولان

مجید بیجندی مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی نسبت به احتمال جاری شدن سیل در مناطق جنوب، جنوب شرق و شرق این استان هشدار داد و با اشاره به اینکه در این سامانه بارشی از روز دوشنبه فعال خواهد شد و تا روز چهار شنبه در استان مستقر است، گفت: اوج فعالیت این سامانه بارشی از اواسط شب سه شنبه تا چهارشنبه صبح خواهد بود.

وی با بیان اینکه قدرت و فشار این سامانه بارشی از سامانه بارشی چند روز گذشته که موجب جاری شدن سیل در استان شد، بیشتر است، افزود: پیش بینی بارش برف در ارتفاعات نیز وجود دارد و وقوع بارندگی‌ها طی این چند روز به صورت رگباری خواهد بود به همین علت پیش بینی احتمال وقوع سیل شده است.

همچنین نظری مدیر کل دفتر بحران استانداری خراسان شمالی از آماده باش مسئولان و نیروهای امدادی این استان برای وقوع سیل احتمالی در استان خراسان شمالی خبر داد.

 

آغاز بارش‌ها در خراسان‌رضوی از امشب 

بنابر اخطاریه اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی، بر اساس تحلیل نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی سامانه بارشی از بعدازظهر امروز، دوشنبه پنجم فروردین‌ماه، و از نواحی غربی باعث وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و وزش باد شدید -در نواحی مستعد بارش تگرگ- و کاهش نسبی دما در اکثر نقاط استان خواهد شد که تا اواخر وقت امشب با استقرار کامل آن بر حجم بارش‌ها افزوده می‌شود.

بر اساس این اخطاریه، با توجه به رگباری بودن بارش‌ها طی فاصله زمانی امشب تا ظهر فردا، سه‌شنبه ششم فروردین‌ماه، و هم‌چنین از عصر فردا تا اواخر وقت چهارشنبه، هفتم فروردین‌ماه، وقوع آب‌گرفتگی و سیلابی‌شدن مسیل‌های استان وجود دارد.

بر اساس مدل‌های هواشناسی بیش‌ترین حجم بارش در شهرستان‌ها و توابع «درگز»، «کلات» -به‌ویژه نواحی غربی، «قوچان»، «جوین»، «جغتای»، «سبزوار»، «داورزن»، «چناران»، «تربت حیدریه»، «رشتخوار»، «بردسکن»، «گناباد»، «کاخک گناباد»، «نیشابور»، «ارتفاعات بینالود»، «فیروزه»، «فریمان»، «کاشمر»، «خوشاب»، «منطقه سر ولایت نیشابور»، «کوه‌سرخ» و همچنین در شهرستان «مشهد» پیش‌بینی می‌شود.

با وجود این اخطاریه، علی‌رضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی با اشاره به هشدار وقوع سیلاب در استان، گفت: آمادگی پیشگیری از وقوع هرگونه سیلاب در خراسان رضوی وجود دارد.

 

شکسته شدن سیل‌بندهای اروند / اخطاریه هواشناسی خوزستان

علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از شکسته شدن سیل‌بندهای روستاهای اروندکنار و وقوع سیل در این روستاها خبر داد و گفت: ارزیابی مناطق آسیب‌دیده در حال انجام است.

وی با اشاره امدادرسانی جمعیت هلال احمر خوزستان در پی بارندگی‌های اخیر در مناطق سیلابی و در معرض سیلاب، اظهار کرد: شب گذشته از سوی فرمانداری آبادان اعلام شد که سیل‌بندهای روستاهای اروندکنار شکسته شده و روستاها دچار سیل شده‌اند. این سیل در اثر مد دریا و ورود به رودخانه و طغیان آب نهرهای روستاها ایجاد شده است و در روستاهای نهر قصر، نهر دایر، ابوچنبه، ابودگل و عریض ۱۸۰ نفر دچار آسیب ناشی از سیل شده‌اند. همچنین ورود آب رودخانه اروند به برخی از منازل گزارش شده است.

همچنین اداره‌کل هواشناسی خوزستان در اخطاریه آورده است: با تقویت مجدد سامانه بارشی، در روز جاری تا عصر فردا افزایش ابر، بارندگی قابل ملاحظه، رعد و برق، وزش باد شدید به همراه تندباد لحظه‌ای به ویژه طی امروز و احتمال تگرگ در خوزستان را خواهیم داشت که این وضعیت آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها را در پی خواهد داشت و بیشترین حجم بارش‌ها در روز جاری در مناطق شمال غربی، شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی خوزستان در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون و مارون به ویژه شهرستان‌های مسجدسلیمان، گتوند، دزفول، اندیمشک، اندیکا، ایذه، باغملک، دهدز، لالی، بهبهان خواهد بود.

این در حالی است که سرهنگ جواد حقی‌زاده جانشین رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به ترافیک نیمه سنگین در محورهای خوزستان، گفت: به علت بالا آمدن آب هور محور قدیم چذابه و محور اندیکا به شهرکرد (محور کوهرنگ – مسجدسلیمان) مسدود هستند.

 

حضور در ارتفاعات و اسکان در مکان‌های سیلابی زنجان مناسب نیست

علی باقری مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان نسبت به حضور در ارتفاعات و اسکان در مکان‌های سیلابی هشدار داد و گفت: طبق گزارش سازمان هواشناسی، سامانه بارشی جدید از امروز وارد استان شده که در پی آن بارش‌های رگباری و نیز بارش برف در ارتفاعات پیش‌بینی شده است و حتی به برخی از استان‌های کشور هشدارهای لازم درباره سیل داده شده است پس برهمین اساس انتظار می‌رود که مسافران و شهروندان در ارتفاعات و مکان‌های سیلابی حضور نداشته باشند و از شهروندان و مسافران می‌خواهیم هنگام سفر و رفت و آمد، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند و توصیه‌های ایمنی را در نظر بگیرند.

 

کرمان هم درگیر طغیان رودخانه‌ها

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از امدادرسانی ۶ تیم عملیاتی به مناطق سیل زده جنوب و شرق کرمان خبر داد و گفت: خدمات رسانی نیروهای هلال احمر همچنان در مناطق جنوبی و شرقی این استان شامل ریگان، ارزوئیه، کهنوج و رودبارجنوب ادامه دارد.
وی افزود: پس از بروز بارندگی‌های شدید طی ۲ روز اخیر در جنوب و شرق استان کرمان که منجر به طغیان رودخانه‌های محلی شد نیروهای هلال احمر از لحظات نخست خدمات رسانی به مردم گرفتار سیلاب را آغاز کردند.

با این حال مجدداً سازمان هواشناسی باد و باران برای کرمان پیش بینی کرده بگونه ای که حمیده حبیبی رئیس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان گفت: نقشه‌های فعلی هواشناسی سیلابی شدن رودخانه‌های استان را نشان نمی‌دهند اما مناطق غرب و جنوب غرب استان کرمان بارش‌های خوبی خواهند داشت.
وی بابیان این مطلب که اکثر مناطق استان با افزایش ابر روبرو خواهند بود، تصریح کرد: در اکثر مناطق استان وزش بادهای نسبتاً شدید، رگبار و رعد و برق را تا روز چهارشنبه پیش بینی خواهیم کرد.

 

آماده باش کرمانشاهی‌ها

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اشاره به فعالیت سامانه بارشی قوی که از روز گذشته (یکشنبه) جو استان را تحت تأثیر قرار داده بود اعلام کرد: در پی بارش‌ها سه سد مخزنی استان سرریز کرد و خوشبختانه با هماهنگی صورت گرفته دبی خروجی آب تنظیم شد و به روستاهای در مسیر سد هم اطلاع و اخطار داده شد.

وی افزود: نوروز امسال طبق پیش بینی سازمان هواشناسی عمدتاً با بارش‌های مکررهمراه است و بنابر اعلام کارشناسان هواشناسی سامانه بارشی قوی دیگری را نیز هفته آینده در جو استان خواهیم داشت که اقدامات پیشگیری و مقابله‌ای در خصوص این سامانه نیز در دست اقدام است.

با این حال غلامرضا رضایی مدیرعامل سازمان آتشنشانی کرمانشاه نیز از آماده‌باش ۸۰ نیروی آتشنشان در پی بارندگی‌های شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: با ورود سامانه جدید بارشی، از روز گذشته (یکشنبه) تمام نیروهای آتنشانی به حالت آماده باش ویژه درآمده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۸۰ آتشنشان آماده‌باش بوده و علاوه بر اینها تمام نیروهای ستادی هم فراخوان داده شده و در محل کار خود حضور دارند. گفت: فعالیت سامانه بارشی بنابراعلام صورت گرفته تا فردا (ششم فروردین) ادامه دارد و تمام نیروها تا زمان عبور کامل این سامانه در حالت آماده باش ویژه خواهند بود.

از عموم هموطنان تقاضا می شود از سفرهای غیر ضروری خودداری نموده و هشدارهای و اخطاریه های نهاد های مختلف را جدی بگیرند.

این گزارش با ارسال و جمعاوری خبرهای تکمیلی توسط تحریریه نسل تدبیر بروزرسانی خواهد شد…

تنظیم گزارش: علی محمدزاده وردین

منابع: خبرگزاری صدا و سیما – خبرگزاری ایرنا – خبرگزاری ایسنا – باشگاه خبرنگاران و …