اخبار برگزیده:
تاریخ انتشار خبر: 12 اسفند 1396   |   16:15:55
چاپ این خبر

يادداشت/

فرار به جلو به سبک عوامل سریال ستارخان/ به جای پاسخگویی، دروغ پراکنی می‌کنند

به نظر می رسد عوامل سریال پرحاشیه ی “ستارخان” که با انبوهی از انتقادات کارشناسان هنری و نیز تاریخی قرار گرفته اند، برای فرار از زیر بار مسئولیت پاسخگویی، با وقاحت تمام، دروغ پراکنی و منت گزاری برای مردم آذربایجان را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش نسل تدبير، اوایل زمستان گذشته بود که انتشار اخباری مبنی بر ساخت سریال تاریخی ستارخان با استقبال مردمی مواجه شد اما به محض اینکه اعلام شد این مجموعه قرار است به کارگردانی محمد رضا ورزی تولید شود، قیافه ی بسیاری از دوستداران تاریخ و فرهنگ درهم گره خورد؛ بدلیل نگرانی ها از احتمال تکرار خاطرات تلخ سریال هایی مانند سال های مشروطه و …!

 

در همان ایام دوستداران فرهنگ و تاریخ و از جمله نوادگان سردار ملی با انتشار نامه‌ای نسبت به لزوم امانت داری و دوری از هرگونه تحریف تاریخ هشدار دادند؛ هشداری که پس از پخش سریال معلوم شد گوش شنوایی برای آن موجود نبوده است!

 

عوامل سریال مذکور که سعی داشتند با گرفتن عکس یادگاری با نوادگان ستارخان و نیز نمایندگان محبوب و منتخب آذربایجان در مجلس، برای خود و دستپخت پر انتقادشان اعتبار کسب کنند، زیر تیغ منتقدان تاریخی و حتی سینمایی قرار گرفته و با انتشار نامه‌ی دوم “سامی سردار ملی” نواده ستارخان در خصوص اشکالات تاریخی این سریال، چاره را در دروغ پراکنی و فرار به جلو یافتند.

 

 

 

هفته‌ی گذشته یکی از خبرگزاری های سراسری که البته سابقه نشان داده، در وارونگی حقایق ید طولایی دارد، با دعوت از عوامل سریال ستارخان، در خصوص این مجموعه میزگردی ترتیب داد؛ باشد که دست در دست هم، بتوانند اندکی از بار انتقادات کم کنند!

 

همانگونه که پیش بینی می شد، این میزگرد به جای اینکه فضایی برای پاسخ های کارشناسی به انتقادات مطرح شده باشد، به عرصه‌ی دروغ پراکنی و عقده گشایی نسبت به انتقادات مطرح شده تبدیل و در اظهاراتی دروغ و نادرست، اینگونه وانمود شد که ساخت سریال ستارخان منتی بزرگ به مردم آذربایجان بوده چراکه حتی نمایندگان این منطقه اطلاعی نداشتند قبر ستارخان کجاست!

 

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که مخاطب این دروغ پراکنی بود در مصاحبه ای که از کانال تلگرامی وی منتشر شد با اظهار گلایه شدید از دروغ پراکنی بازیگر نقش ستارخان گفت: اگر ما ستارخان را نمی شناختیم پس چرا برای حمایت از ساخت سریال در جمع عوامل آن مجموعه حاضر شده بودیم؟!

 

وی با اظهار تاسف از اظهارات نادرست عوامل سریال ستارخان افزود: هنرمندی که نتواند در برابر انتقادات کارشناسی، پاسخگو بوده و برای فرار از زیر بار فشارهای منتقدین به دروغ پردازی متوسل شود، جای تاسف دارد و باید به خود برگردد.

 

پزشکیان با اشاره به دعوت از وی برای حضور در کنار سریال ستارخان در آن ایام یادآور شد: علت اینکه برای بازدید از سریال درحال ساخت سرتاخان رفتیم اتفاقا به این دلیل بود که ضمن اعلام حمایت، تاکید کنیم که نتیجه کار، در شان و منزلت مبارزان مشروطه و ستارخان و باقرخان باشد نه آن سریالی که امروز همه از آن انتقاد می کنند!

 

 

 

نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر اینکه ما میخواستیم برای ساخت بهتر این اثر کمک کنیم ادامه داد: اگر ستارخان را نمی‌شناختیم پس آنجا چه می کردیم؟!

 

وی با اشاره به اینکه احتمالا بازیگر یا عوامل سریال ستارخان منظور از سخنان وی را متوجه نشده اند اظهار داشت: در آن جلسه اعلام کردیم که جامعه ما خیلی از افتخارات گذشته خود را به به درستی نمی شناسد و وظیفه ی هنرمند این است که آنها را برای نسل حاضر معرفی نماید.

 

نماینده مردم تبریز در ادامه با اشاره به وضعیت نابسامان آرامگاه ستارخان یادآور شد: اتفاقا قبل از ساخت سریال هم اقداماتی شده که وضعیت آرامگاه ستارخان ساماندهی و اصلاح شود چرا که ضرایط حاضر در شان سردار ملی نیست.

 

مسعود پزشکیان خاطرنشان کرد: باید از کشورهایی مانند کره یاد بگیریم چراکه سریال های کاملا معمولی آنها جهان را تسخیر می کند اما در کشور ما ستارخان را طوری می سازیم که صدای همه در می آید!

 

نایب رئیس مجلس همچنین گفت: بنده در آن بازدید اعلام کردم که متاسفانه جامعه ما از فرهنگ و ارزش های تاریخی خود شناخت کافی ندارد؛ اما ایشان این عدم آگاهی را به خودم نسبت داده اند!

 

***

 

پرواضح است که تمام افتخارات و بزرگان تاریخی ایران زمین باعث افتخار و سربلندی هستند و ساخت فیلم و سریال، یکی از مهمترین راه های معرفی و نهادینه کردن نام و یاد آنان در جامعه و نزد افکار عمومی خواهد بود.

 

اما برای خوش بین ترین افراد نیز این سئوال مطرح می شود که چرا برای نام آورانی مانند: دلیران تنگستان، کوچک جنگلی، ابو علی سینا و …. آثار فاخر با هزینه های گزاف تولید می شود اما به شهریار و ستارخان و … که می رسد، می شود یک اثر پر از انتقاد و البته تحریف و حتی وارونه نمایی؟!

 

مهرداد خوشكار مقدم 

منبع؛ ترجمان صبح

نظر شما
کد امنیتی نوسازی کد
آخرین مطالب
نظرات مخاطبین
خبرنامه

جهت عضويت در خبرنامه سايت، ایمیل خود را وارد کنید: