اخبار برگزیده:
تاریخ انتشار خبر: 22 اسفند 1396   |   08:16:00
چاپ این خبر

ویژه نامه نسل تدبیر/

از بررسی اتفاقات شورای شهر تبریز تا نیم نگاهی به دیدگاه اصلاح طلبان آذربایجان شرقی

در این گزارش مروری خواهیم کرد بر میهمانان پایگاه خبری نسل تدبیر که در زمستان سال 96 در دفتر تحریریه این پایگاه خبری به بیان مسائل مهم جامعه پرداختند.

نسل تدبیر: در این گزارش مروری به مصاحبه های اختصاصی نسل تدبیر با میمهانان تحریریه این پایگاه خبری در سه ماه اخیر خواهیم داشت. با کلیک بر روی تیتر مصاحبه ها، می توانید مشروح مصاحبه را مطالعه فرمایید.

آقاجانزاده: تشکل‌ها و صاحبنظران سیاسی در قضایای اخیر شوکه شدند

ایوب آقاجان زاده با اذعان به اینکه حوادث اخیر بسیاری از پارامترها و پیش فرضها را به چالش کشید و همانطور که در شبکه های اجتماعی هم منعکس شد، بسیاری از گروه های سیاسی وصاحب نظران به خصوص در روزهای اول شروع اعتراضات بهت زده بودند و تحلیل خاصی از آن نداشتند در پاسخ به سوال ما که خاستگاه اعتراضات از کجا نشات گرفته بود، در یک کلام نارضایتی مردم از وضع موجود را خاستگاه اصلی این وقایع دانست که متاسفانه افرادی سودجو و فرصت طلب سوار موج شده و تلاش کردند تا خواسته های خود را در قالب آن پیگیری کنند که منجر به اعمال شرورانه متعددی شد که آتش زدن پرچم مقدس کشورمان نقطه اوج این شرارت ها بود.

وی با بیان این مساله که خوشبختانه، مسئولان پیام اصلی مردم را در این اعتراضات شنیده و آنرا به رسمیت شناختند رسیدن به این نقطه را جزو افتخارات دولت تدبیر و امید به شمار آورده تاکید ریاست محترم جمهور بر آزادی نقد و صراحت آن به خصوص در قبال عملکرد دولت را یکی از دلایل مهم این اتفاق فرخنده قلمداد کرد و به عنوان مثال رفع فیلتر تلگرام با وجود تهدیدات امنیتی مرتبط با وقایع اخیر در راستای حمایت از حقوق شهروندی و همچنین کسب و کارهای مجازی را مصداق بارز تغییرات ملموس در این دولت دانست.

 این فعال فرهنگی و سیاسی در این قسمت از سخنان خود با متمرکز شدن روی استان آذربایجان شرقی و رصد عکس العمل مردم این استان نسبت به وقایع فوق با تکیه بر مطالعات و تجارب شخصی خود در گذشته پیرامون مطالبات قومی، با دید جامعه شناسانه این مساله را تبیین کرده و عدم همراهی مردم این استان با سایر استان ها را اینگونه تفسیر کرد که غیر از تجمع نسبتا کوچکی که در مقابل فرمانداری مراغه برگزار شد، اتفاق مهم و قابل ذکر دیگری را در سطح استان شاهد نبودیم و این مساله نشانگر این واقعیت مهم است که شرایط ما با سایر استان ها متفاوت است و علاوه بر درک و فهم بالا و زمانه شناسی مردم این دیار  عامل مهم دیگری در این اتفاق دخیل بود که از آن با عنوان مسائل قومی یاد می شود.

 

اتفاقات شورای چهارم، نقطه تاریک تاریخ شورای شهر بود

شهرام دبیری در پاسخ به سوالی پیرامون اتفاقات جنجالی و برخی فسادهای اتفاق افتاده در شورای چهارم گفت: اتفاقاتی در این دوره از شورا رخ داد  متأسفانه نقطه تاریکی در تاریخ شورای شهر تبریز بود. بنده نیز دو بار از طرف اعضاء شورای شهر به دلیل خطاهای احتمالی از مردم عذرخواهی کردم.

رئیس سابق شورای شهر تبریز در ادامه ضمن تشریح این موضوع، تصریح کرد: یک نفر به عنوان مشاور، در دفتر مشاوره جلساتی با حضور پیمانکاران، مدیران شهرداری و تعدادی از اعضای شورای شهر برگزار می کردند و ظاهرا اتفاقاتی در این جلسات رخ می داد که بنده از آن بی اطلاع بودم و به محض اطلاع از برخی اقدامات خلاف و دور از انتظار، حکم مشاور را لغو کرده بودم. البته پرونده در جریان است و نمی شود در این خصوص به صورت قطعی نظر داد.

دبیری ادامه داد : البته اگر این جلسات در دفتر مشاوران  رخ نمی داد، در رستوران یا مکان دیگری نیز امکان تشکیل داشت که نتیجه آن همان نتایج فعلی می شد.

 

شهرداری تبریز دچار بحران است/ دو نفر از لیست امید بدعهدی کردند

فرج قلیزاده به برخی تصمیات در بین هشت نماینده راه یافته به شورا از لیست امید نیز اشاره کرد و افزود: در وهله اول تلاش می کردیم که در تمامی مسائل بخصوص مسائل مربوط به انتخاب رییس شورا و شهردار به اجماع هشت نفره دست یابیم و در غیر اینصورت مقرر کردیم نظر اکثریت(نصف به اضافه یک) برای سایر نیز مقبول باشد.

وی به روند انتخاب گزینه های تصدی مدیریت شهرداری تبریز نیز اشاره کرد و ادامه داد: نمایندگان مردم در شورای پنجم از لیست امید، نفرات بسیار کارآمد و تخصصی را از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار داده و پیشنهادهایی نیز به آن ها ارائه شد.از مهم ترین آن ها می توان به دکتر حریرچی، معاون وزیر راه و شهرسازی، مهندس چیت چیان، دکتر کریم عابدی، مهندس درویش زاده و دکتر خوش روان اشاره کرد که هیچ یک از این افراد، پیشنهاد برای قبول مدیریت در شهرداری تبریز را نپذیرفتند.

عضو پنجمین دوره شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین در ادامه سخنان خود اظهار کرد: پس از عدم پذیرش تصدی شهرداری تبریز توسط نفرات مزبور، نهایتا با حضور تمامی اعضای شورای شهر و بر اساس رای گیری که به عمل آمد، تصمیم بر این شد که از افرادی همچون سردار مصطفی مولوی، دکتر شهرتی فر، مهندس  الموسوی، مهندس باهر، مهندس فتح اللهی، دکتر سلیمانپور ،دکتر رحیمی و ... برای ارائه برنامه های خود دعوت کنیم و نهایتا این جلسات به شکلی پیش رود که دو نفر با کسب رای اکثریت اعضای شورای شهر، برای رقابت و انتخاب به عنوان شهردار تبریز مشخص شوند.

 

من یک بانوی اصلاح‌طلبم

لیلا حاتمی با تاکید بر لزوم تقویت رویکرد اجتماعی در فعالیت های مختلف زنان در جامعه ابراز کرد: زنان و دختران نقش بسیار مهمی در توسعه یافتگی جوامع دارند و باید بتوان برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت تمام اقشار بانوان، مسیر دستیابی به توسعه پایدار و متوازن در جامعه را بیش از پیش فراهم ساخت.

 وی با اشاره به بخشی از مهم ترین فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی خود و با بیان اینکه من یک بانوی اصلاح طلبم تصریح کرد: یکی از مهم ترین شاخصه های توسعه یافتگی جوامع، ایجاد تحزب و عضویت اقشار مختلف مردم در احزاب است و من در اکثر فعالیت های خود، با حفظ رویکرد سیاسی اصلاح طلبانه، در راستای توسعه اجتماعی جامعه نیز گام برداشته ام.

 وی انتقاد از وجود برخی عقاید فمینیستی در بین برخی بانوان و دختران جامعه اظهار کرد: به فمینیستی، اعتقادی ندارم ولی من هم به عنوان یک زن از اینکه زنان، به عنوان شخصیت های دوم، بعد از مردان در جامعه شناخته می شوند رنج می برم. باید فرهنگ و اعتقادات جامعه به سمتی پیش رود که انسان ها به خاطر انسان بودنشان در جامعه، قدر و منزلت داشت باشند نه به خاطر جنسیتشان.

 

اجازه نمی دهیم یک نفر از شهرداری اخراج شود

کریم صادق زاده در واکنش به سوالی مبنی بر آغاز تعدیل نیرو در بخش های مختلف شهرداری تبریز نیز عنوان کرد: اعضای شورا اجازه نمی دهند که یک نفر از شهرداری تبریز، تعدیل شود چرا که حمایت از تک تک کارمندان و کارگران شهرداری را وظیفه خود می دانند ولی اکثریت اعضای شورا بر توانمندسازی کارکنان در بخش های مختلف اتفاق نظر دارند.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به آغاز اجرای طرح بازآفرینی شهری با دستور رییس جمهور از سکونت بیش از 450 هزار نفردر مناطق حاشیه شهر تبریز خبر داد و گفت: مسئولان ارشد استان؛ نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر و حتی خود مردم باید پای کار باشند تا بتوان تصمیم مناسبی در ارتباط با وضعیت مساکن در مناطق حاشیه شهر تبریز اتخاذ کرد.

وی از فساد در برخی قسمت های شهرداری تبریز نیز به شدت انتقاد کرد و گفت: یکی از مهم ترین دلایل رخنه فساد در شهرداری،  عدم شفاف در قوانین و سو استفاده برخی ها از خلاهای قانونی است.

 وی با انتقاد از فسادهای اخیر در بدنه شهرداری و شورای شهر چهارم عنوان کرد: اگر مسئولان، تبریز و تبریزی ها را دوست دارند و آبروی شهر برای آن ها مهم است هرچه سریع تر و حداقل در پشت درهای بسته به بحث فساد و مقابله با رانتخواران رسیدگی کنند.!

 

از درخواست سفیر به حضور حمیدی در بوسنی و هرزگوین تا اهدای دستکش‌های بی بی عصمت به مادر شهدا

حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: من برای سفر به کشور بوسنی و هرزگوین، مرخصی گرفتم و تنها هزینه ای که شهرداری تبریز متحمل شده، هزینه بلیط سفر به این کشور است.به دلیل کمبود نیرو در این سفر، بنده و بسیاری از اعضای تیم، بخشی از ساعات روز را به غرفه آرایی و برخی کارهای مقدماتی مشغول بودیم و بخشی از ساعات روز را به حضور در دیدارهای رسمی و برخی جلسات می گذراندیم.

 وی با اشاره به برپایی چندین نمایشگاه مختلف فرهنگی- هنری در این کشور با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات کشورهای اسلامی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور بوسنی و هرزگوین ابراز کرد: رییس جمهور این کشور قرار بود که یک ربع برای بازدید از نمایشگاه تیم تبریز وقت بگذارد ولی بیش از 45 دقیقه در این نمایشگاه به بازدید از بخش های مختلف پرداخته و برای سفر به تبریز در سال 2018 ابراز تمایل کردند که بنده بعد از بازگشت به تبریز و طرح دستاورد این سفر به آقای شهردار، ایشان در قالب نامه ای به مراجع مربوطه از رییس جمهور بوسنی و هرزگوین برای سفر به تبریز دعوت کردند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز همچنین با بیان اینکه در طی کمتر از 10 روز، تبریز 2018 در جای جای کشور بوسنی و هرزگوین تبلیغ شد اظهار کرد: سه مصاحبه زنده تلویزیونی و شش مورد برنامه تولیدی با محوریت رویداد بین المللی تبریز 2018 از شبکه های تلویزیونی این کشور پخش شد که بازخورد بسیار مثبتی در این کشور به همراه داشت.

 

تاخیر استانداری در انتصاب مدیران قابل قبول نیست

 دکتر خداوردی زاده در ابتدای سخنان از وضعیت سیاسی استان و بخصوص شورای هماهنگی اصلاحات استان ابراز نگرانی کرد و افزود: از حضور دکتر خدابخش به عنوان استاندار آذربایجان شرقی در استان خوشحالیم ولی از بابت تاخیر در انتخاب و انتصاب مدیران، گله مندیم.

وی با استقبال از تشکیل تیمی متخصص و کارآمد در استانداری از سوی خدابخش برای بررسی شاخصه های انتخاب مدیران سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان اظهار کرد: متاسفانه در انتخاب برخی مدیران، شاهد بداخلاقی هایی بودیم. به عنوان مثال برای یک پست اجرایی، فلان شخص برای گذراندن فرآیندهای لازم به وزارتخانه معرفی می شود ولی همزمان با طی این فرآیند شخص دیگری نیز برای همان پست معرفی می شود.

 این فعال سیاسی اصلاح طلب از تاخیر بیش از حد مدیریت ارشد استان در مورد انتخاب مدیران جدید در دستگاه های دولتی انتقاد نموده و ادامه داد: روند فعلی، قابل قبول نیست و انتظار داریم تیم مدیریتی استان، با استفاده هرچه بیشتر از جوانان و بانوان اعتدالی و اصلاح طلب در پست های مدیریتی، به دغدغه فعالین سیاسی اصلاح طلب و حامیان دولت پایان دهند.

 

ویژه/

حضور هئیت تحریریه نسل تدبیر در خانه سالمندان آنا

هئیت تحریریه پایگاه خبری نسل تدبیر، با حضور در خانه سالمندان آنا در تبریز، روز مادر را به اتفاق مادران این خانه سالمندان جشن گرفتند.

انتهای پیام/

نظر شما
کد امنیتی نوسازی کد
آخرین مطالب
نظرات مخاطبین
خبرنامه

جهت عضويت در خبرنامه سايت، ایمیل خود را وارد کنید: