اخبار برگزیده:
تاریخ انتشار خبر: 12 فروردین 1397   |   17:51:00
چاپ این خبر

یادداشت روز نسل تدبیر:

المانهای شهری و تاثیری که از آن غافل شده‌ایم /فکری به حال و روز چهره شهر بکنید

یادداشت اختصاصی نسل تدبیر به قلم"علی محمدزاده وردین" را در این نوشتار بخوانید.

به گزارش نسل تدبیر،المان های شهری دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیباست به گونه ای که پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را به گونه ای جذب خود کرده و ذهنشان را درگیر می کند که تا مدت ها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک مشخصه ای برای شناخت شهر در منطقه ی مورد نظر می گردد. المان در واقع جزو شاخصه های شهری است و با الهام گرفتن از پارامترهایی مختلف نظیر فرهنگ، تاریخ، آداب و سنن، آب و هوا و ... توسط طراحان و هنرمندان ایجاد و در مناطق مهم و پر بازدید شهر قرار گرفته می شود و این نماد ها در کنار زیبایی بخشی به چهره شهر، بعنوان شناسنامه ای از آن منطقه عمل می کنند که گردشگران با توجه به مفهوم آنها می توانند به اطلاعات بیشتری از خصوصیات آن منطقه دست یابند. 

مقدمه فوق بر تاثیر شگرف این نماد ها برای حوزه گردشگری یک منطقه تاکید می کند. اما باید ببینیم ما بعنوان شهری که ادعای پایتخت گردشگری برای کشورهای اسلامی را داریم، در این حوزه توانسته ایم گام های موثری برای شناساندن و ارتقاء جایگاه فرهنگی و اسلامی شهرمان برداریم؟! اگر نگاهی به چهره شهر و المان های بکار رفته در آن بندازیم، مطمئنا خواهیم دید این نماد ها به دور از شان و جایگاهی است که امروز تبریز در آن قرار گرفته است. 


شاید عده ای این بحث را کارشناسانه و بسیار علمی تصور کنند، اما به هیچ عنوان اینگونه نیست و با یک نگاه سطحی و مقایسه آن به شهرهای توریست پذیر کشور خودمان، غفلت و کم کاری در این حوزه را متوجه خواهیم شد. 


بهتر است نگاهی به المان های شهر مشهد بیندازید. کافیست چند تصویر را ورق بزنید و در کنار آن المان های کارتونی، بدرنگ و طرح و کج سلیقه شهر را نیز نگاهی بیندازید و آن وقت به عمق فاجعه پی خواهید برد که در پیوست نوشته، چند تصویر از المان های شهر مشهد که متعلق به ۴،۵ سال پیش است و تصاویر المان های امسال شهر تبریز آمده است.

امیدوارم مسئولین ذیربط با بهره مندی از پتانسیل طراحان و ایده پردازان متفکر شهری، فکری به حال و روز چهره شهر بکنند...

                                                                            تصاویری از المان های نوروزی شهر تبریز

 

و اما تصاویر المان های نوروزی شهر مشهد 

 

نظر شما
کد امنیتی نوسازی کد
آخرین مطالب
آرشیو
آرشیو
نظرات مخاطبین
خبرنامه

جهت عضويت در خبرنامه سايت، ایمیل خود را وارد کنید: