آبدار: ادعای شهر زیر زمینی کذب است / بنای کشف شده برای اواخر زمان قاجار بوده و ارزشی ندارد
آبدار: ادعای شهر زیر زمینی کذب است / بنای کشف شده برای اواخر زمان قاجار بوده و ارزشی ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بابیان اینکه ادعای شهر زیر زمینی شیطنت رسانه ای بوده و قویا تکذیب میشود،گفت: این بنا به لحاظ تاریخی به اواخر قاجاریه و اوایل پهلوی برمیگردد که از لحاظ میراثی هیچ ارزشی ندارد و اقدامی برای نگهداری آن لازم نیست

به گزارش خبرنگار نسل تدبیر، صبح امروز مدیرکل ، کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و خبرنگاران از محل حفاری بارون آواک ( پروژه والمان ) بازدید کردند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید خود در گفتگو با خبرنگاران با جمع بندی موضوع و بررسی‌های انجام شده، نظر قطعی درباره این بنای ظاهر شده در پروژه والمان را اعلام و تصریح کرد: این بنا به لحاظ میراثی هیچ ارزشی ندارد و اقدامی برای نگهداری آن لازم نیست.

مرتضی آبدار اظهار داشت: اینکه در رسانه‌های گروهی و به ویژه در شبکه‌های اجتماعی از پیداشدن شهر زیرزمینی تبریز در این مکان یاد شده است، به هیچ عنوان صحت ندارد و تمام این ادعاها توسط کارشناسان و باستان شناسان تکذیب می‌شود.

وی ادامه داد: از امروز ۲۵ تیرماه دستور توقف عملیات اجرایی پروژه والمان که توسط شهرداری منطقه ۴ تبریز اجرا می‌شود، لغو شده و مجری طرح می‌تواند در همان نقطه‌ای که بنای مزبور پیدا شده است به ادامه فعالیت بپردازد.

آبدار افزود: اما اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ادامه قسمت‌های مختلف مربوط به فاز سوم پروژه جلوگیری می‌کند و این موضوع طی نامه‌ای رسمی به شهرداری اعلام شده است تا برای ادامه پروژه باید مجوزهای لازم از میراث فرهنگی اخذ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن اشاره به جزئیات جلسه های بررسی با مقامات استان و کارشناسان ، خاطرنشان کرد : هر گونه ادامه عملیات عمرانی پروژه والمان تنها منوط به بررسی‌های تکمیلی و کارشناسی باستان شناسان و صاحب نظران میراث فرهنگی است و شهرداری ملزم به اخذ مجوز برای ادامه کارهای عمرانی در این محدوده می‌باشد.

آبدار التهابات اجتماعی ناشی از شیطنت رسانه ای و اخبار ناقص پیدا شدن شهر زیرزمینی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی با حساسیت ویژه‌ای مسائل مربوط به بناهای تاریخی را دنیال می‌کند و هرگز اجازه تجاوز به این بناها را به کسی نمی‌دهد.

مدیر حوزه پژوهش و باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به بررسی‌های عمیق کارشناسان این حوزه درباره بنای پیدا شده در پروژه والمان، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد قدمت این بنا مربوط به اواخر قاجاریه و اوایل دوره پهلوی است و بنا متعلق به سازه مسکونی حضور ارمنی ها در این منطقه می‌باشد که این بنا ارزش میراثی برای نگهداری و مرمت ندارد.

حسین اسماعیلی عتیق اظهار داشت: کارشناسان میراث فرهنگی بلافاصله پس از خاکبرداری محل وارد عرصه شده و با انجام مطالعات مختلف مشخص شد که بنا مربوط به طاق ساختمانی مسکونی ناقص است که تنها ۹۰ درصد آن باقی مانده است.

در همین ارتباط معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان توجه فنی و علمی به مسائل این حوزه را مورد تاکید قرار داد و گفت: این معاونت در زمینه نگهداری و مرمت آثار و ابنیه‌های تاریخی آذربایجان‌شرقی با کسی تعارف ندارد و همواره خود را موظف به حراست از این آثار می‌داند.

علیرضا قوچی با بیان اینکه محل پیداشدن طاق در پروژه والمان در باروی شهر نیست، باروی این کهن شهر را ۱۷۲ هکتار اعلام کرد و از دستگاه‌های اجرایی و نهادهای خدمات‌رسان از جمله برق، مخابرات، گاز و آب و فاضلاب درخواست کرد تا هنگام حفاری‌ها ضمن اطلاع به میراث فرهنگی نسبت به اخذ مجوزهای لازم از این مجموعه نیز اقدام کنند.

وی در گایان سخنان خود اظهار داشت: با توجه به تاریخی بودن شهر تبریز و قدمت طولانی این شهر، تمام پروژه‌های عمرانی که در اقصی نقاط شهر اجرا می‌شود باید از میراث فرهنگی مجوزهای لازم را دریافت کنند، در غیر این صورت معاونت میراث فرهنگی از فعالیت پروژه‌ها جلوگیری می‌کند.

باستان شناس و استاد دانشگاه هنر اسلامی نیز با اشاره به اینکه بنای موجود در محل پروژه والمان به لحاظ قدمت حداکثر به دوره‌های میانی قاجاریه مربوط است، گفت:بنای ارک علی‌شاه در نزدیکی طاق پیدا شده در پروژه حد جنوبی تبریز بود که خارج از آن محدوده هیچ بنایی وجود نداشت، بنابراین محوطه کنونی اجرای پروژه والمان در آن زمان‌ها بیابانی بیش نبود و تصور وجود بنای مسکونی و زندگی در این مسیر دور از ذهن است.

وی اولین سکونتگاه‌های محل اجرای پروژه والمان را مربوط به مهاجرت ارمنی‌ها به تبریز دانست و اظهار داشت: هر گونه بنای موجود در این منطقه نیز به آن دوران که دوره‌های میانی و اواخر قاجاریه را شامل می‌شود، متعلق است که شواهد معماری محل و بنای ظاهر شده در پروژه نیز تمام مباحث فوق را تأیید می‌کند

به گزارش نسل تدبیر، پروژه مشارکتی ساخت مجتمع تجاری «والمان» در هسته مرکزی و قدیمی تبریز، حد فاصل خیابان شریعتی و ارک در سه فاز اجرا می‌شود که فاز اول آن سه سال قبل به پایان رسید و فاز دوم نیز شامل مرکز تجاری و خرید در ۲ طبقه اجرا شده است و فاز سوم نیز در امتداد همان دو فاز اولیه در قالب پارکینگ طبقاتی و واحدهای تجاری و رفاهی در حال احداث است که فاز سوم با مساحت ۱۵ هزار مترمربع وسیع‌تر از دو فاز قبلی است که با اتمام آن دو مرکز مزبور با احداث قسمت زیرین خیابان شریعتی، به همدیگر متصل خواهند شد .

گفتنی است ساکنین این محل طی زمان بازدید چندین بار خطاب به مسئولین و خبرنگاران زبان به گلایه باز کردند و از کمبود آرامش و آسایش خانواده ها گفتند و خواستار رسیدگی هر چه سریع تر به موضوع شدند