آخرین آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی/بازار مکان اصلی ابتلا
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی/بازار مکان اصلی ابتلا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۱۰۷ نفر رسید و سه نفر دیگر هم فوت کردند، گفت: طبق بررسی‌ها بازار تبریز از جمله مکان‌هایی بود که افراد مبتلا به کرونا در آنجا دچار این ویروس شده‌اند.

به گزارش نسل تدبیر، محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: تست ۲۰ نفر نیز مثبت اعلام شد و به جمعیت ۱۰۷ نفری رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه تا دیشب ۹ نفر فوتی داشتیم که این تعداد امشب به  ۱۱ نفر فوتی رسیده است، گفت: از اول محرز شدن تست مثبت کرونا در استان ۴۳ بهبود یافته داریم که امروز ۱۰ نفر مرخص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه دغدغه پیشگیری ویروس داریم و طبق اطلاعات به دست آمده از تبریز حاکی از آن است که انگار مردم قبول نکرده‌اند که ویروسی آمده است، گفت: از مردم تقاضا داریم تا به بازارها نروند زیرا همه ما با یکدیگر در ارتباط هستیم و اگر مردم توجه نکنند از استاندار آذربایجان‌شرقی تقاضا خواهیم کرد تا محدودیت‌های مسیری ایجاد کنند.

وی متذکر شد: در روزهای آتی اعلام خواهم کرد که چه مناطقی بیشترین مسیر ابتلا به کرونا را داشته است که بازار یکی از این مسیرهاست.

صومی ابراز کرد: کرونا یک ویروس ناشناخته و در حال گسترش است و اگر ۲ تا ۳ درصد کشنده است ولی به عنوان پزشکی که فوتی‌ها را می‌بینم می‌توانم اذعان کنم که این ویروس به صورت ناشناخته وارد بدن شده و افرادی که فکر می‌کنند جوان و سیستم ایمنی قوی دارند را هم از پای در می‌آورد.

رئیس علوم پزشکی تبریز متذکر شد: تمام تلاش ما بر مقابله با تشدید ویروس است،  از این‌رو بهترین راه همان پیشگیری است که بهترین پیشگیری هم رعایت نکات بهداشت و عدم تجمع و ماندن در خانه است.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه به‌دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.