آغاز بکار نخستین جشنواره عکس معماری و شهرسازی کلانشهرهای ایران
آغاز بکار نخستین جشنواره عکس معماری و شهرسازی کلانشهرهای ایران

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از آغاز بکار نخستین جشنواره عکس معماری و شهرسازی کلانشهرهای ایران خبر داد.

به گزارش نسل تدبیر، محمد عزتی ضمن دعوت از هنرمندان و شهروندان برای مشارکت در این جشنواره اظهار داشت: این برنامه با محوریت “ارتقاء کیفیت زندگی و رضایتمندی در مسیر توسعه پایدار” با هدف بررسی موضوعات و مسائل مرتبط با کلانشهرهای کشور با استفاده از هنر قدرتمند و رسانه عکاسی از دریچه دوربین به مسائل و گذر زمان در ۵ محور کلی آماده دریافت تصاویر ارسالی شهروندان، متخصصان، عکاسان حرفه ای، دانش آموزان، دانشجویان، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد و … است.

عزتی، رئیس نخستین جشنواره سالانه عکس شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور در ادامه خاطر نشان کرد: معماری و کالبد شهر، موضوعات اجتماعی- فرهنگی و اقتصادی مرتبط با شهرسازی و معماری، منظر شهری، زیست پذیری و بخش ویژه: شهر بدون شرح (شهروند نگاه) از محورهای اصلی این جشنواره هستند.

او یادآور شد: ثبت و درک عکس ها به عنوان رویدادهایی از شهر می تواند در ادراک بصری و توسعه فرهنگ بصری جامعه از یک سو و مطالبه گری شهروندان هر شهر نقش بسزایی داشته باشد بنابراین این نوع نگاه است که چطور از این مقوله به عنوان فرصت بهینه و از عکاسی به عنوان چشم آگاهی استفاده شود و بخش عظیمی از اطلاعات را از طریق تصاویر دریافت کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهرها در ادامه خاطرنشان کرد: عکاسی عام ترین و پر مخاطب ترین هنر و زبان مشترکی است که با گسترش تدریجی و آرام خود تاثیر بسیاری بر انتقال فرهنگ ها، سنت ها، آئین ها و … در طول تاریخ داشته است و در دنیای امروز باعث تمایز شده است و تصویر در عالم رسانه حرف اول را می زند، هیچ رسانه ای نیست که از عکس کمک نگیرد.

وی در خاتمه یاد آور شد: تکنولوژی سه ارمغان بزرگ برای بشر به همراه داشته است که شامل دقت، سهولت و سرعت می شود و عکاسی دیجیتال نیز محصول پیشرفت های تکنولوژیک این رشته است، از همین رو همگانی تر شده و به ثبت تصاویر دنیای اطراف می پردازد و فرهنگ تصویری مردم را ارتقاء می دهد لذا می توان از این پیامد تکنولوژیک عکاسی در پیشبرد اهداف جامعه بهره گرفت.

شایان ذکر است این جشنواره به همت مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و با همکاری شهرداریهای ۱۸ کلانشهر و سازمان های متعدد برگزار شده و مهلت ارسال آثار به این جشنواره از ۱۰ شهریور تا ۱۰ آبان سال جاری است.

شهروندان، عکاسان و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.iranmbc.ir مراجعه کرده و یا با شماره های ۹۶۰۱۵۳۳۴ و ۹۶۰۱۵۳۸۰ دبیرخانه جشنواره تماس بگیرند.