• امروز : شنبه - ۲۹ شهریور - ۱۳۹۹
3

آغاز محاکمه علنی اخلالگران بازار ارز / اسامی ۱۹ اخلالگر اعلام شد

  • کد خبر : 17637
  • ۰۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۸:۱۱
آغاز محاکمه علنی اخلالگران بازار ارز / اسامی ۱۹ اخلالگر اعلام شد
اولین جلسه محاکمه ۱۹ متهم به توزیع ارز آزاد و خارج از سیستم قانونی، دقایقی پیش در شعبه دوم دادگاه ویژه به صورت علنی آغاز شد.

اولین جلسه محاکمه ۱۹ متهم به توزیع ارز آزاد و خارج از سیستم قانونی، دقایقی پیش در شعبه دوم دادگاه ویژه به صورت علنی آغاز شد. قاضی سید احمد زرگر ریاست این دادگاه را بر عهده دارد.

نماینده دادستان تهران با اشاره به اینکه اقدام متهمان، اخلال در نظام ارزی کشور را به همراه داشته است، گفت: این اقدامات مجرمانه از طریق انجام معاملات صوری با استفاده از کارت‌های ملی متعدد صورت گرفته است که اکثر این معاملات با همکاری‌های صرافی‌های متعدد انجام شده تا ارز دولتی توزیع‌ شده از سوی بانک مرکزی به نیازمندان واقعی نرسد.
وی افزود: امروز ما این جلسه را در ارتباط با عزیزانی که توزیع غیرمجاز ارز با شگرد‌هایی که حضار بهتر می‌دانند فعالیت داشته‌اند، تشکیل شده است.

زرگر گفت: تعداد این متهمان ۱۹ نفر است و ارزش ریالی فعالیتی که باعث لطمه به نظام ارزی کشور شده ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

رئیس شعبه دو دادگاه ویژه دادگاه انقلاب اسلامی با بیان اینکه هر کدام از این افراد خبر از مشکلات مردم نداشتند، گفت: ارز‌هایی که باید برای بهداشت، آذوقه و معیشت مردم صرف می‌شد توسط افرادی که این متهمان برای آنان کار می‌کردند لطمه وارد کرد.

وی خطاب به متهمان بیان داشت: شما اقداماتی انجام داده اید که این اقدامات مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد و از طرفی دشمن از این کار خشنود خواهد شد. امیدواریم خداوند توفیق عنایت فرماید تا با رعایت عدل و انصاف خسارت‌هایی که با اقدامات این افراد به کشور وارد شده پرونده را به نتیجه برسانیم و این مقدمه گفته شده به دلیل ایجاد آمادگی برای قرائت کیفرخواست است و از برادر عزیز خواستار قرائت کیفرخواست هستیم.

حسینی در ادامه به تشریح اسامی متهمان پرداخت:

۱- متهم، ولی صدسی در تاریخ ۹۷/۵/۱ بازداشت شده فاقدسابقه کیفری است؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش مبلغ ۵۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی افراد دیگر.
۲- متهم علیرضا حسن زاده فاقد سابقه کیفری؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش مبلغ ۵۰ میلیون دلار صوری
۳- متهم علیرضا لویینی بازداشت ۹۷/۵/۱۰ فاقد سابقه کیفری؛ متهم در شرکت در اخلال نظام ارزی کشور از طریق خرید و فروش ۲۲ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۴۰۵ دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص دیگر
۴- متهم محمد راستگو بازداشت ۹۷/۵/۸ فاقد سابقه کیفری؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور از طریق خرید و فروش مبلغ ۱۷ میلیون دلار صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص دیگر.
۵- متهم نوید فرشید ترکمانی بازداشت ۹۷/۵/۷ فاقد سابقه کیفری؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور از طریق خرید و فروش غیرقانونی ۱۵ میلیون دلار صوری.
۶- متهم علیرضا پرونده فرزند محمدعلی بازداشت ۹۷/۵/۸ فاقد سابقه کیفری؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور و خرید و فروش غیرقانونی به مبلغ ۱۵ میلیون دلار صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص دیگر.
۷- متهم مجتبی نوروزی فرزند نعمت بازداشت ۹۷/۵/۲ فاقد سابقه کیفری؛ متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور و خرید و فروش غیرقانونی ۱۱ میلیون دلار صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص دیگر.
۸ – نوید زهره وند متهم به شرکت در اخلال نظام ارزی کشور به مبلغ ۱۰ میلیون دلار صوری و با استفاده از کارت ملی دیگران.
۹ – محمد هاشمی متهم به شرکت در خرید و فروش ارز به مبلغ ۱۰ میلیون دلار صوری و با استفاده از کارت ملی سایر اشخاص.
۱۰ – رحمت میرزایی متهم به شرکت در اخلال نظام ارزی کشور به مبلغ ۸ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۵۷۵ دلار
۱۱ – مهدی رحمتی متهم به اخلال در نظام ارزی کشور از طریق خرید و فروش ارز به مبلغ ۸ میلیون دلار
۱۲ – حمید خسروی متهم به اخلال در نظام ارزی کشور با خرید ۷ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۴۵۰ دلار
۱۳ – محبوب کاظمی متهم به اخلال در نظام ارزی کشور به میزان ۱ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۷۰ دلار
۱۴ – مهدی علیپور متهم به اخلال در نظام ارزی کشور به مبلغ ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۷۶۷ دلار
۱۵ – سعید کاظمی متهم به اخلال در نظام ارزی کشور به مبلغ ۵ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۱۷۰ دلار
۱۶ – شاهین بنی جمالی متهم به اخلال در نظام ارزی کشور به مبلغ ۴ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۹۰۰ دلار

۱۷- غلامرضا حقیقت‌پژوه بازداشت ۱ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۴۴ اهل و ساکن تهران دیپلم مجرد فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.
۱۸- احمد طاهری بازداشت ۱۰ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۹ اهل دامغان ساکن تهران متاهل فوق دیپلم فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۴۴۴ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.
۱۹- نریمان آرزومند بازداشت از تاریخ ۷ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۷۰ اهل و ساکن تهران مجرد فوق دیپلم متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۳ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.
در ادامه رسیدگی به پرونده حسینی نماینده دادستان تهران افزود: متعاقب استعلامات اولیه و همچنین استعلام از بانک مرکزی مبنی بر سوء استفاده برخی افراد از سامانه سنا که اقدام به خرید ارز دولتی کرده و از جایی که هزینه‌کردها مشخص نیست پرونده‌های متهمان تشکیل شده است.

وی افزود: اکثر افرادی که به عنوان متهم حضور دارند از اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه هستند که با دریافت مبلغ ناچیز کارت ملی خود را در اختیار افراد سودجو قرار دادند و آنان نیز با استفاده از این کارت شرایط را به اینجا رساندند. در حال حاضر سرنوشت ارزها مشخص نیست که باید از طریق کارت‌های بانکی مشخص شود.

حسینی بیان داشت: افراد اصلی با در اختیار گرفتن کارت‌های ملی اشخاص متعدد و با ثبت ارز در سامانه سنا مبالغ هنگفت را به نام این متهمان ثبت کردند. اظهارات برخی از متهمان نشان از آن دارد صرافی‌هایی که با آنان همکاری داشتند با بانک تماس گرفته و مشخصات افراد را در سامانه سنا ثبت کرده‌اند و به حساب شرکت تضامنی صرافی واریز و مابقی نیز به حساب کارگران صرافی واریز و به شرکت صرافی باز می‌گشت.

وی در خصوص دستگیری این متهمان گفت: گزارش‌هایی از بانک مرکزی که نام ۱۰۲۸ نفر را در سامانه سنا عنوان کرد و همچنین گزارش‌های دیگری در خصوص خریداران ارز توسط معاونت مبارزه با جرائم اقتصادی عنوان شد.

همچنین وزارت اطلاعات در خصوص دستگیری ۴۱ نفر که کارت ملی‌شان در اختیار افراد سودجو قرار داشت گزارش‌هایی ارائه کرد.

از طرفی دیگر مرجع انتظامی در تاریخ ۹۷.۵.۸ گزارش‌هایی از اقدامات مجرمانه متهمان با استفاده از کارت‌های ملی صوری که دست‌های پشت پرده در آن وجود داشت، دخالت داشتند ارائه کرد.

دادگاه این متهمان که نقش موثری در آشفتگی بازار ارز داشته اند علنی است و همه رسانه‌ها اجازه دارند اسامی و تصاویر متهمان و جزئیات جلسه دادگاه را منتشر کنند.

یکشنبه چهارم شهریور نیز اولین جلسه دادگاه ۳ متهم ارزی برگزار شد. این متهمان وارد کننده گوشی تلفن همراه بودند که با وجود دریافت ارز دولتی گوشی‌های وارد شده را با چند برابر قیمت در بازار عرضه می‌کردند.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=17637

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی