آموزش و پرورش باید براساس مهارت دانش‌آموزان باشد
آموزش و پرورش باید براساس مهارت دانش‌آموزان باشد

فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به جایگاه ارزشمند معلمان در علم آموزی گفت: آموزش و پرورش در دنیا مبتنی بر ذائقه سازی و توانایی افراد است ولی در کشور ما مبتنی بر محفوظات است که این نگرش باید تغییر کند و بر اساس توانایی و مهارت دانش آموزان برنامه‌ریزی شود.

به گزارش نسل تدبیر، داود گرشاسبی عصر سه شنبه در مراسمی که به مناسبت سالروز تاسیس نهضت سواد آموزی برگزار شد، اظهار کرد: چنانچه در آیات قرآنی تاکید شده است، انسان‌ها همیشه باید برای کسب علم و سوادآموزی تلاش کنند و خروجی آن پرورش عالم در سایه کسب علم باشد.

وی با اشاره به تاکید امام خمینی بر سواد آموزی خاطرنشان کرد: امام بر نقش علم در جامعه تاکید فراوان داشتند و وجود علم و عالم در جامعه باعث توسعه و پیشرفت آن می شود.
فرماندار مرند به نقش مهم آموزش و پرورش در توسعه اشاره کرد و افزود: آموزش و پرورش به عنوان رکن مهم و حساس در جامعه، باید توسعه را از ذهن مردم و به خصوص دانش آموزان شروع و توسعه ذهنی را پرورش دهد.
وی گفت: آموزش و پرورش در دنیا مبتنی بر ذائقه سازی و توانایی افراد ولی در کشور ما مبتنی بر محفوظات است که این نگرش باید تغییر و بر اساس توانایی و مهارت دانش آموزان برنامه ریزی گردد.
گرشاسبی ادامه داد: باید سواد را به سوی مهارت و فن، هدایت و با آن همسو کرده و به علم عمق دهیم که در این زمینه می توان با کمک نهادهای مربوط، برنامه ریزی کرد.
وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم ذهن مردم را برای رسیدن به توسعه و کسب علم تغییر دهیم.
فرماندار شهرستان مرند همچنین با اشاره به ضرورت توجه به مهارت آموزی گفت: ما باید صفر تا صد زندگی را آموزش داده و نسلی را تربیت کنیم که مهارت جز شخصیت آنها شود.
گرشاسبی با تاکید بر اینکه در کنار تدریس، باید مهارت های زندگی هم آموزش داده شود تا در آینده شاهد تغییر در نگرش نسل و جامعه باشیم، اظهار کرد: توسعه مردم محور است لذا باید در ذهن مردم باشد و نباید محدود به منطقه و یا محدوه خاصی شود.
وی گفت: تغییر و تحول در هر حوزه ای صورت می گیرد توسط مردم است و وظیفه دولت در این میان اجماع برای توسعه می باشد.
مدیر آموزش و پرورش مرند نیز با اشاره به تلاش این اداره در زمینه سواد آموزی گفت: درصد سوادآموزی شهرستان، نزدیک ۹۵ درصد است که باید برای افزایش آن و ریشه کنی بی سوادی تلاش کنیم.
اباذر کاظمی افزود: در سال‌های ۹۷  و ۹۸ تعداد افراد جذب شده یک هزار و ۱۰۰ نفر هستند که نسبت به سال قبل افزایش ۴/۱ درصدی را شاهد بودیم.
وی یادآوری کرد: در راستای افزایش جذب برای سواد آموزی، نیاز به تلاش بیشتر مجموعه و کمک بخشداران و دهیاران هستیم.
کاظمی ابراز داشت: شرط پرداخت دستمزد و بیمه معلمان فعال در سوادآموزی، قبولی سواد آموزان است.

شهرستان مرند با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع است.

  • منبع خبر : ایرنا