• امروز : جمعه - ۱۷ مرداد - ۱۳۹۹
1

آیا ترامپ از نشانه‌های آخرالزمانی است؟

  • کد خبر : 155507
  • ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
آیا ترامپ از نشانه‌های آخرالزمانی است؟

به گزارش نسل تدبیر، سفیر اسبق ایران در واتیکان می گوید: پنس یک سخنرانی دارد در کنست یعنی پارلمان اسراییل و برای اولین بار است که یک معاون رئیس جمهور آمریکا در پارلمان صحبت می کند. اصولاً صحبت او کلا دینی است. او می گوید برای ما مطلوب این است که اسراییل در حدی قرار […]

به گزارش نسل تدبیر، سفیر اسبق ایران در واتیکان می گوید: پنس یک سخنرانی دارد در کنست یعنی پارلمان اسراییل و برای اولین بار است که یک معاون رئیس جمهور آمریکا در پارلمان صحبت می کند. اصولاً صحبت او کلا دینی است. او می گوید برای ما مطلوب این است که اسراییل در حدی قرار بگیرد که بتواند خودش از خودش دفاع کند. این اصلاً چیزی فراتر از اتحادهای نظامی و سیاسی است.

زهره نوروزپور: این روزها سیاست خارجی آمریکا جهان را تا حدودی مبهوت خود کرده است. نظریه های مذهبی معاون ترامپ و بعضا خود رئیس جمهور آمریکا این سوال را مطرح می کند که این ها پیرو چه دین و آئینی هستند که حتی مسیحیان نیز آنها را قبول ندارند؟ ناظران معتقدند که تصمیمات رئیس جمهور آمریکا تحت تاثیر نوع مذهب و اطرفیان او که به آن گرایش دارند قرار گرفته است. این مذهب که به اوانجلیکال معروف است چه هست و از کجا آمده و چرا این روزها تفکر غالب ایالات متحده شده است؟ آیا این ایدئولوژی برای جهان خطرناک است؟ کما اینکه چند وقت پیش تصویری از اتاق بیضی منتشر شد که مذهبیون افراطی برای ترامپ دعا می خوانند این تصویر جنجالی در شبکه های اجتماعی امریکا به پا کرد. این سوالات را حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجد جامعی سفیر اسبق ایران در واتیکان به خبرآنلاین پاسخ داده است که در ادامه می خوانیم:

از این شروع کنیم که اوانجلیکال ها چه کسانی هستند و اصلاً موجودیت آنها چیست و چطور به وجود آمدند؟

به طور خیلی خلاصه اینان یک نوع پروتستان امریکایی هستند. اصل کلیسای پروتستان در ابتدای قرن شانزدهم و با پیشگامی لوتر در آلمان متولد می شود و به سرعت در نقاط شمالی و تا حدودی غربی اروپا منتشر می شود. این افراد بعدها به آمریکا مهاجرت می کنند در فضای داخلی آمریکا در قرن نوزدهم و مخصوصا قرن بیستم با توجه به شرایط آمریکا که بسیار متفاوت با اروپا بود، تفسیر و بیان جدیدی از پروتستانتیسم در آنجا به وجود می آید و چون هماهنگ با نیازهای آنان بود، هواداران فراوانی پیدا کرد. ویژگی آن این است که مایلند دین را فعال ساخته و وارد زندگی روزمره کنند و به تعبیر خودشان مایلند ایمان شان گرم و سرزنده و تأثیرگذار باشد و نه آنکه آنها صرفاً عباداتی در کلیسا انجام دهند. نکته دوم این است که پس از آنکه خود تغییر یافتند و به تعبیر آنان «دوباره متولد» شدند بکوشند تا کلام و رسالت مسیح به دیگران ابلاغ نمایند. یک حالت تبلیغی و تبشیری دارند، نه تنها برای غیر مسیحیان، بلکه برای خود مسیحیان نیز. یعنی اینکه آنان را به کلیسای خود درآورند و یا اونجلیکال های غیر فعال را فعال سازند.

تاثیر این بر روی رئیس جمهور آمریکا چیست؟ آیا او واقعاً به این موضوع گرایش دارد یا تحت تاثیر مایک پنس، معاونش است که به این گروه گرایش دارد؟

کلیسای اوانجلیکال همواره در دوران جدید در جامعه امریکا حضور داشته و بعضاً حضور فعال داشته است. بخشی از آنان همان «فاندامنتالیست» هایی هستند که در اوایل قرن بیستم شکل گرفتند و جامعه آمریکا را تحت تأثیر قرار دادند. این افراد معتقد بودند که کتاب مقدس باید تحت الفظی فهمیده شود نه آنطور که کاتولیک ها و پروتستان ها تفسیر می کنند، به ویژه بخشی از کتاب مقدس را که در مورد خلقت جهان و انسان است. این دو برای آنکه مطالبی که در پنج کتاب اول عهد عتیق هست، با تئوری های جدید در مورد چگونگی پیدایش جهان و منظومه شمسی و نیز موجودات زنده و انسان مطابقت دهند، به نوعی تفسیر هرمنوتیکی روی می آورند.

مخصوصاً پس از آمدن ریگان در ۱۹۸۰ اینان نقطه عطف بزرگی را تجربه می کنند که هم داخل آمریکا را متأثر می سازد و هم خارج آن را و به ویژه آمریکای لاتین را. این ها بعضاً افراد ثروتمندی هستند و برای دین هم خیلی پول خرج می کنند و بلکه می توان گفت خیلی فداکاری می کنند و مهم این است که بسیار تشکیلاتی و شبکه ای هستند. بعضاً شغل خویش را وامی نهند و به تبلیغ می پردازند و بعضاً در شرایط به واقع دشوار و بلکه خطرناکی فعالیت می کنند. تقریباً تمامی اعضای این کلیسا به نوعی فعال هستند و به کلیسایشان خدمت می کنند.

البته مشکلات اخلاقی ترامپ که در همان ابتدا مشخص شده، هم خیلی در هواداری آنها از ترامپ تاثیر نداشت. اما در طی این سه سال و موضوعاتی که مطرح شد، عده ای از او فاصله گرفتند و آن اجماع اولیه ای که داشتند و همگی طرفدار ترامپ بودند و از آمدن او شوق زده شده بودند، شکسته شد. اگرچه هنوز هم طرفداران قابل توجهی دارد.

این چه علتی داشته که کمتر شده است؟

این به ویژگی های خود ترامپ مربوط است. در عرف عمومی جوامع شمال و غرب اروپا و یا خود آمریکا دروغ گفتن خیلی ناپسند است و فرد را از جایگاه خود فرو می کاهد به ویژه اگر مقام مسئولی در حوزه مسئولیت خودش دروغ بگوید، که این یک جرم است و فقط ناپسند نیست. نمونه ای که اتفاقا در نامه “مارک گالی” هم بدان اشاره شده، به استیضاح کلینتون بازمی گردد که به دلیل دروغ گویی در ارتباط با یکی از منشی های کاخ سفید، لوینسکی، مورد استیضاح قرار گرفت. علت اصلی آن جریان، «دروغ گویی» بود و نه «ارتباط». دروغ گویی یک مسئول در این کشورها خیلی مهم است و ارتباطی به دین هم ندارد. موارد مختلفی وجود دارد که پس از کشف دروغ یک مسئول، او از سمت خود استعفا می دهد.

اما اوانجلیکال ها می روند و برای ترامپ دعا می کنند.

بخش مهمی از کاهش محبوبیت ترامپ در میان اوانجلیکال ها به خاطر حرف هایی است که او می گوید و به ویژه توئیت می کند. گاهی یک نفر می گوید و گاهی می نویسد و نوشتن به مراتب مهم تر است. این جریان و هم چنین عدم صلاحیت های اخلاقی او برای احراز چنین سمتی و در راس آن خلاف گویی ها و فرار مالیاتی و سوء استفاده از موقعیت، موجب کاهش شدید محبوبیت او بین اوانجلیکال ها شده است. اینکه گفتید که می روند و برای او دعا می کنند درست است. البته این هم هست که او این خصوصیت را دارد که از کمترین فرصت ها برای افزایش محبوبیت خود استفاده کند. فقط در مسائل تبلیغاتی و اجتماعی نیست، در مسائل سیاسی هم هست. مثلاً یکی از دلائل او برای مذاکره با رهبر کره شمالی این بود که عکسی با او بگیرد. در خیلی از موارد این طور است.

در همین راستای توضیحات شما در مورد اوانجلیکال هاست که ما با پدیده ای به نام جنبش ترامپیسم مواجه هستیم؟

حضور ترامپ در جامعه آمریکا فقط اهمیتش به دلیل اوانجلیکال ها و بحث های دینی نیست.

شما قبلاً در مصاحبه ای اشاره کردید که دلیل عمده این پدیده اوانجلیکال ها هستند.

دلیل عمده، حمایت بی چون و چرای او از اسرائیل و انتقال سفارت به بیت المقدس است و یا آنکه او بلندی های جولان را به عنوان بخشی از خاک اسرائیل به رسمیت شناخت و مطالب دیگری که در مورد فلسطین و اسراییلی ها بیان می کند و یا آنچه خود «معامله قرن» می نامند که کلاً به نفع اسراییل است، البته در مورد سیاست اسراییلی ترامپ و اینکه بعضاً از خود اسراییلی ها اسراییلی تر است، در این زمینه سیاست او عمدتاً دارای بعد دینی است و نه سیاسی و مبتنی بر محاسبات سیاسی . می توان گفت سیاست اسرائیلی او کلاً دینی است و نه سیاسی.

می شود رابطه ای بین اوانجلیکال ها و یهود و صهیونیسم دید؟ آیا اینها از نظر عقیده ای و تفکری و ایدئولوژیک با هم یکی هستند؟ چطور است که اینها اگر مسیحی هستند چه اتفاقی افتاده که این دو تفکر بهم هم نزدیک شده است چرا که بزرگترین دشمن یهود در تاریخ مسیحی ها بوده اند.

مساله این نیست که یهودی ها و حتی یهودی های اصالت گرا و به اصطلاح ارتدوکس به لحاظ اعتقادی با اوانجلیکال ها مشابهتی داشته باشند. مساله این است که اینها بر اساس تفسیرهای خاص خود از کتاب مقدس تصورشان این است که باید در خدمت یهودی ها باشند و به آنها کمک کنند. چرا که آنها “قوم برگزیده” خدا هستند و این برگزیدگی ربطی به رفتار آنها ندارد و مهم نیست که خوب باشند و یا بد، و صالح باشند و یا غیرصالح. به اعتبار قوم و نژادشان، می گویند باید در خدمت آنها باشیم. این نکته اول است که چرا چنین تصوری را در مورد یهودیان دارند.

نکته دوم این است که بر اساس فهم شان از متون مقدس می گویند که حضرت مسیح به هنگامی فرود می آید که یهودی ها در فلسطین جمع شده باشند و معبدشان را در خود بیت المقدس بسازند و برای همین هم هست که اوانجلیکال ها اصرار دارند که برای سومین بار معبد معروف یهود دوباره ساخته شود و بسیاری از آنان معتقدند که مسجدالاقصی در همان مکان معبد ساخته شده و می خواهند آن را خراب کنند تا معبد را دوباره بسازند. این دو دلیل وجود دارد. معبد یهودیان اولین بار توسط بابلیان و دومین بار توسط رومیان تخریب شد.

از نظر آنان لازمه و شرط آمدن حضرت مسیح این است که برای سومین بار معبد ساخته شود. با توجه به نکاتی که گفته شد آنها هر نوع کمکی را برای تجمع یهودی ها در سرزمین فلسطین انجام می دهند. مبالغ زیادی را می پردازند که یهودی ها از کشورهای مختلف دنیا به اسراییل مهاجرت کنند و بخش مهمی از پولی را که پرداخته می شود اوانجلیکال ها بر اساس اعتقاداتشان پرداخت می کنند. مضافاً که آنان به عناوین مختلف به یهودیان اسرائیل کمک می کنند که داستان مفصلی دارد و البته این به دلیل برگزیدگی آنها است و اینکه باید در خدمت آنان باشند.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=155507

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.