• امروز : یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹
1

احزاب اصولگرا و اصلاح‌طلب از برنامه‌های‌شان برای انتخابات گفتند

  • کد خبر : 144325
  • ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
احزاب اصولگرا و اصلاح‌طلب از برنامه‌های‌شان برای انتخابات گفتند
مشكل شايد يكي، دو تا نباشد اما حرف اصلي بر سر يك مشكل يا بهتر بگوييم يك معضل بزرگ است؛ معضلي كه در ميان راستي‌ها به سراب وحدت و در ميان جناح چپ به چالش ليست واحد معروف است.

قصه جناح راست و موضوع دستیابی به وحدت این است که هر بار سر و کله انتخابات نمایان می‌شود، اصولگرایان هم با عزم راسخ برای رسیدن به نقطه مشترک قدم برمی‌دارند اما همین که به چند متری آن می‌رسند، بازی عوض می‌شود و اختلافات، سرپوش وحدت را کنار می‌زند. حالا دوباره صدای پای انتخابات به گوش می‌رسد و این ‌بار هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان تحرکات‌ حزبی‌شان را بیشتر کرده‌اند تا بتوانند گوی سبقت را از دیگری بربایند.

جمنا و بلاتکلیفی اصولگرایان

۳ سال پیش وقتی اصولگرایان رو به سوی تشکیل جمنا آوردند، فکرش را هم نمی‌کردند اینچنین با آن وارد چالش شوند؛ یکی می‌گوید کار باید به دست جبهه مردمی نیروهای انقلاب سپرده شود و دیگری از برچیده شدن بساط جمنا سخن می‌گوید. این روزها هم که در اردوگاه اصولگرایی بحث شورای وحدت داغ است بیشتر از هر زمان دیگری سایه بلاتکلیفی بر سر این سازوکار نوظهور اصولگرایی سنگینی می‌کند. همین یک هفته پیش بود که محمدرضا باهنر درباره جمنا گفته بود:«محتوا و جنس فعالیت مشخص است و مجموعه نیروهای اصولگرا تلاش می‌کنند با هم کار کنند ولی هر مقطعی می‌تواند نام این تشکیلات تغییر کند. تشکیلات می‌خواهد بزرگ‌تر شود بنابراین نام جمنا نخواهد داشت. مجموعه جمنا هم در این تشکیلات حضور دارند ولی مجموعه فراتر از جمناست نه اینکه شعبه‌ای از جمنا زده شود.» اما در مقابل باهنر، صحبت‌های مهدی چمران که خود از حلقه اولیه جمنا بود و حضورش در شورای وحدت هم چشمگیر است، جلب ‌توجه می‌کرد. او به ایرنا می‌گوید:« بعضی از اظهارنظرهای دوستان عزیز ما شبهه‌هایی را در تعدادی از رسانه‌ها دامن زده است که گویا «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» کار خود را متوقف خواهد کرد. ‌باید تاکید کنم که ضرورت چنین سازوکاری برای انقلاب ما به ویژه در شرایط کنونی کاملا ضروری است.» او ادامه می‌دهد: «فعالیت این جبهه از ابتدا هم عنوان شد که فصلی نبوده و همچنان مسوولیت خود را پی می‌گیرد و در شرایطی که ضرورت ساماندهی نیروهای انقلاب بیشتر احساس می‌شود، سخن گفتن از تردید و رکود نه منصفانه و نه با واقعیت هماهنگ است.» چمران می‌گوید:«جبهه مردمی با تصمیم قاطع همه اعضای فعال و با هماهنگی نیروها و تشکل‌های انقلابی همچنان مسوولیت اجتماعی خطیر خود را به لطف الهی ادامه می‌دهد و در حل مشکلات کنونی و رفع کمبودها قطعا با کمک خدای بزرگ و همکاری همه نیروهای متعهد به انقلاب موفق خواهد بود.»

لاریجانی و انتخابات ۹۸

هر چقدر هم هیاهوی انتخابات اوج می‌گیرد اما باز اخبار مربوط به بود و نبود لاریجانی و یارانش جزو لاینفک این هیاهو محسوب می‌شوند. چند ماه پیش بود که زمزمه کاندیدا شدن علی لاریجانی از تهران برای انتخابات مجلس یازدهم قوت گرفت البته او هر بار که صحبت از انتخابات می‌شد، می‌گفت هنوز تصمیم نگرفته‌ام؛ هر چند همه به این دوپهلوگویی‌ها و در لفافه صحبت‌ کردن‌های علی لاریجانی عادت کرده‌اند اما شب گذشته رقیب علی لاریجانی در قم که در جریان انتخابات ۹۴ توانست آرای بیشتری از رییس ۱۲ ساله مجلس به دست بیاورد در یک برنامه تلویزیونی از آمدن یا نیامدن او خبر داد. خبری که باز حکایت از چراغ خاموش آقای رییس دارد. احمد امیرآبادی، نماینده قم در شبکه «شما» صدا و سیما درباره احتمال عدم حضور لاریجانی در انتخابات مجلس یازدهم گفت:«از ایشان پرسیدم، گفت من در
۶ ماه دوم سال تصمیم می‌گیرم» فارغ از اینکه این روزها با شدت گرفتن تب و تاب انتخابات در میان احزاب صدا و سیما در قالب یار دوازدهم برای اصولگرایان ظاهر شده است تا بتوانند خود و برنامه‌های‌شان برای انتخابات را بیشتر از پیش معرفی کنند. اما نکته قابل توجه در میان صحبت‌های امیرآبادی جایی است که از لیست مشترک ذوالنوری و لاریجانی سخن می‌گوید. موضوعی که بلافاصله اتفاقات هیات رییسه مجلس و کمیسیون امنیت را یادآوری می‌کند. هر چه باشد در این انتخابات ائتلاف طیف حامی لاریجانی با اصولگرایان باعث شد هم مصری به جای مطهری روی کرسی بنشیند و هم ذوالنوری به جای فلاحت‌پیشه کرسی ریاست کمیسیون امنیت را به دست بگیرد. حالا امیرآبادی از پیشنهاد مشاور لاریجانی برای لیست مشترک لاریجانی و ذوالنوری خبر می‌دهد. او می‌گوید:«چند روز پیش مشاور ایشان آقای زمانی در مجلس به من می‌گفت که پیشنهاد می‌کنم شما و آقایان لاریجانی و ذوالنوری در یک فهرست قرار بگیرید که من گفتم این دست من نیست و در اختیار شورای مرکزی اصولگرایان قم است.»

اعتدال و توسعه در رکاب ساماندهی

این روزها که دولت یا صاحبان اصلی حزب اعتدال و توسعه خود را سخت مشغول رتق و فتق امور مملکتی می‌دانند اما گویا اعضای شورای مرکزی آنچنان هم دست روی دست نگذاشته‌اند و به دنبال سازوکار برای غلبه بر رقیب یا حداقل حفظ وضع موجود هستند. در این راستا رمضانعلی سبحانی‌فر، سخنگوی این حزب درباره تحرکات انتخاباتی حزب متبوعش در سال جاری به فارس می‌گوید:«هنوز تا انتخابات زمان بسیار است اما حزب وارد بحث‌های مقدماتی انتخاباتی شده است.»او با بیان اینکه هنوز کمیته انتخابی حزب اعتدال و توسعه فعال نشده است، ادامه می‌دهد:«دفاتر استانی حزب اعتدال و توسعه در حال شناسایی افراد برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات مجلس هستند و گزینه‌های مدنظر را انتخاب می‌کنند.» سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در خصوص اینکه آیا بحثی درباره ائتلاف با اصلاح‌طلبان در جلسات شورای مرکزی حزب صورت گرفته یا خیر ‌گفت: «ائتلاف عموما روزهای آخر شکل می‌گیرد.»

دو راهی آمدن یا نیامدن

هر چند اصولگرایان برای شرکت در انتخابات مصمم هستند اما یک چند صدایی درباره شرکت در انتخابات یا بخشیدن عطا به لقا از اردوگاه اصلاح‌طلبی به گوش می‌رسد. در این میان برخی معتقدند باید مشارکت مشروط داشت و برخی هم از حضور در انتخابات به هر قیمتی سخن می‌گویند. برخی هم به هزینه‌هایی اشاره می‌کنند که ائتلاف‌های گذشته بر گردن جناح چپ گذاشته است و این هزینه‌ها می‌تواند به قیمت پیروزی رقیب تمام شود. با همه این ‌حرف‌ها محمود صادقی معتقد است باید در انتخابات شرکت کرد و اجازه نداد تمامیت‌طلبان بر امور تسلط پیدا کنند. او می‌گوید: «تمامیت‌طلبان با ایجاد اختلال در کارکرد نهادهای انتخاباتی می‌خواهند مردم را از این نهادها و در نتیجه از صندوق رای ناامید کنند؛ به این معنا که به مردم بفهمانند که حضور آنها در انتخابات تغییری را ایجاد نمی‌کند.» از سوی دیگر محمدرضا عارف نیز چندی پیش گفته بود باید شرایط را برای مردم توضیح داد. او که این روزها در سیبل انتقادات قرار گرفته است در این رابطه می‌گوید:«شاید لازم باشد علاوه بر اطلاع‌رسانی به مردم درباره فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص برخی موانع بر سر راه برای تحقق وعده‌های داده شده نیز با مردم صادقانه صحبت کنیم تا بدانند ما تلاش کردیم جلوی برخی رخدادهای ناخوشایند را بگیریم اما توفیقی حاصل نشد.»

منبع: روزنامه اعتماد

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=144325

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی