از افزایش آمار مبتلایان کرونا در استان تا حضور دوسوم کارکنان در ادارات
از افزایش آمار مبتلایان کرونا در استان تا حضور دوسوم کارکنان در ادارات

استاندار آذربایجان شرقی از پایان غربالگری 92 درصد مردم استان با همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی تبریز و سپاه عاشورا خبر داد.

به گزارش خبرنگار نسل تدبیر، شانزدهمین جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا استان با حضور دکتر پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی و سایر اعضای این ستاد تشکیل شد.

 آغاز اجرای هوشمند طرح فاصله گذاری اجتماعی از تاریخ بیست و سوم فروردین ماه سالجاری، مهم ترین دستور جلسه این ستاد بود. اجرای طرح پیشین فاصله گذاری اجتماعی همزمان با سراسر کشور تا تاریخ بیست و دوم فروردین ماه در تمامی شهرهای استان ادامه خواهد یافت.

 در اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند تصویب شد که مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه، تعطیل و همچون روزهای اخیر به شکل مجازی به فعالیت آموزشی خود ادامه دهند.

فعالیت تمامی سازمان ها و دستگاه های دولتی از این پس با حضور دو سوم کارکنان دستگاه مربوطه ادامه یافته و مدیران هر بخش می توانند از یک سوم مابقی کارکنان به شکل گردشی و شیفتی استفاده کنند. ساعات کاری ادارت نیز از ساعت هفت و نیم صبح تا ساعت ۱۳:۳۰ ظهر خواهد بود.

 کارکنان مسن، دارای بیماری های زمینه ای و بانوانی که به فرزندان خود شیر می دهند نیز می توانند با اطلاع دستگاه مربوطه در محل کار خود حضور نداشته باشند. فعالیت برخی ادارات و سازمان ها همچون دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر و برخی دیگر از ادارات نیز ۲۴ ساعته خواهد بود.

 همچون طرح پیشین اجرای فاصله گذاری اجتماعی، هیچ محدودیتی در این طرح برای فعالیت واحدهای تولیدی و اجرای پروژه های عمرانی در استان لحاظ نشده است و مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی و تمامی پیمانکاران باید پروتکل های بهداشتی را در فعالیت های خود رعایت کنند.

 تمامی اصناف ملزم به مراجعه به سایت وزارت بهداشت برای دریافت پروتکل های بهداشتی مربوطه و ثبت نام های مورد نیاز هستند. بر اساس طرح جدید، اصنافی که دارای ریسک بالایی هستند همچنان تعطیل بوده و برخی از اصناف می توانند از روز شنبه فعالیت خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر بگیرند. لیست اصنافی که مجاز به فعالیت از شنبه هستند نیز باید از طریق اتاق اصناف به تمامی صاحبان اصناف اطلاع رسانی شود.

ممنوعیت ها و محدودیت های پیشین تردد خودرویی در اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند نیز باید تا پایان فروردین ماه ادامه داشته و فرمانداران نیز باید به صورت مستمر نسبت به اجرای این مهم از طریق دستگاه های مربوطه، اهتمام ورزند.

 دکتر پورمحمدی: آغاز اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در استان  از شنبه

 دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با تبریک اعیاد شعبانیه و قدردانی از تلاش های شبانه روزی مدافعان سلامت و سایر دستگاه های مسئول گفت: اشاره به موفقیت های جمهوری اسلامی در مقابله با شیوع شدید کرونا به معنای فراموشی ضعف ها و عدم آمادگی برای شرایط سخت تر نیست.

 وی با اشاره به قدردانی سازمان بهداشت جهانی از اقدامات و فعالیت های پیشگیرانه جمهوری اسلامی برای مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد: وضعیت کنترل بیماری کرونا در کشور ما بهتر از وضعیت جهانی و وضعیت کنترل و بهبود بیماران کرونایی در استان بالاتر از متوسط کشوری است.

 وی به تبیین چهار سناریوی مهم جهانی برای مقابله و ریشه کن کردن بیماری پرداخت و ادامه داد:  سه سناریوی مهم تدوین شده در جهان برای مقابله با بیماری کرونا در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته و در حال اجراست ولی در مرحله چهارم طرم فاصله گذاری هوشمند اجتماعی تصویب شده و به دلیل نیاز به تولید ملزومات ضروری، امکان تعطیلی کامل بویژه در بخش های تولید وجود ندارد و باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، ابن فعالیت ها را پیش برد.

 استاندار آذربایجان شرقی در همین راستا با بیان اینکه سیاست فعلی ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، تثبیت شیوع بیماری و تداوم چالش و مبارزه برای کاهش آن است اظهار کرد: تصمیمات ستاد استانی نیز متاثر از تصمیمات ستاد ملی است و امیدواریم در صورت همراهی مردم و رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی در بخش های مختلف بتوانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

 پورمحمدی به آغاز اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند از روز ۲۳ فروردین ماه سالجاری در سراسر استان گفت: کنترل ورودی و خروجی های استان بر اساس روال قبل در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی باید تا پایان فروردین ماه ادامه یافته و محدودیت های پیشین تردد در تمامی شهرها نیز استمرار یابد.

 وی نسبت به ارائه شماره حساب های شخصی و شماره حساب های متعلق به اشخاص حقیقی برای کمک به اقشار ضعیف و کم درآمد مردم در دوران کرونا نیز هشدار داد و ابراز کرد: ارائه حساب های شخصی برای کارهای این چنینی ممنوع بوده و مورد تایید ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در استان نیست. تنها کمپین و خیریه مورد تایید برای واریز کمک های مردمی به آن، خیریه رحمت است که اکثریت خیریه های مطرح استان نیز به عنوان هیات مدیره این خیریه، مشغول فعالیت هستند.

 وی از غربالگری بیش از ۹۲ درصد مردم استان تا به امروز خبر داد و با اشاره به مزایای اجرای این طرح در شناسایی تعدادی از بیماران دارای علایم زمینه ای گفت: خوشبختانه مردم نیز در اجرای این طرح، مشارکت بسیار خوبی با سیستم بهداشت و درمان و بسیجیان سپاه عاشورا داشته اند. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم اجرای تست همگانی کرونا را جایگزین اجرای طرح غربالگری کنیم.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعطیلی هتل ها و مراکز اقامتی استان به دلیل شیوع بیماری کرونا ادامه داد: در صورت همکاری کامل این صنف، حمایت های دولتی، مشمول صاحبان هتل ها و مراکز اقامتی خواهد بود.

 پورمحمدی تصریح کرد: کمیته گردشگری و کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا در استان، اقدامات لازم برای آماده باش تمامی هتل ها، مسافرخانه ها و مراکز اقامتی استان برای استفاده احتمالی از این اماکن به عنوان نقاهتگاه و مراکز نگه داری بیماران مشکوک به کرونا، بهبودیافتگان ناشی از این بیماری و یا کادر درمان که امکان رفتن به منزل را ندارند، را انجام دهد. هزینه پذیرش و خدماترسانی به این عزیزان و افرادی که در نقاهتگاه ها نگهداری می شوند توسط خیرین، شهرداری تبریز، اتاق بازرگانی و مجموعه های مشابه تامین  می شود و در صورت عدم همکاری این مجموعه ها، هزنیه این تصمیم را از محل بودجه عمومی استان تامین خواهیم کرد.

 راستگو، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، مقابله با بیماری کرونا و ریشه کن کردن آن را نیازمند عزم ملی و همکاری کامل بین بخشی دانست و از تلاش های شبانه روزی کادر درمان و سایر دستگاه های مسئول قدردانی کرد.

 جواد رحمتی، رییس کمیته بهداشت محیط ستاد مقابله با بیماری کرونا نیز با اشاره به بخشی از مهم ترین تصمیمات این کمیته گفت: باید دستورالعملی برای نحوه ضدعفونی کردن برای مقابله با بیماری کرونا تدوین شود که این موضوع در جلسات آتی کمیته بهداشت بررسی می شود.

 وی افزود: ضدعفونی کردن درختان و یا برخی موارد دیگر هیچ فایده ای ندارد و باید اماکن خاص علاوه بر معابر، خیابان ها و کوچه های شهرها ضدعفونی شود. این موضوع نیز باید مورد توجه دستگاه های مسئول قرار گیرد که ضدعفونی مکرر برخی محلات و عدم توجه به ضدعفونی کردن در مناطق دیگر، قابل قبول نیست.

 وی همچنین خواستار تدوین دستورالعمل نحوه خرید و اجرای آن در اماکن پرازدحام همچون مراکز خرید شد.

 صومی: نتیجه تست کرونا ۱۷۲ نفر دیگر در استان مثبت است

 صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز به آخرین آمار بیماری کرونا در استان اشاره کرد و افزود: متاسفانه از  مجموع ۲۷۶ مورد تست انجام شده در روز گذشته، نتیجه تست ۱۷۲ نفر مثبت بوده و شاهد افزایش دو برابری مبتلایان روزانه این بیماری نسبت به روز پیش از آن هستیم.

وی با تسلیت به خانواده دو تن از شهدای مدافع سلامت در استان از ابتلای ۱۱ نفر دیگر از کادر بهداشت و درمان به بیماری کرونا خبر داد.

وی اظهار کرد: احتمال افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری در روزهای آتی، بسیار محتمل و جدی است و شهرهای تبریز، مرند، مراغه، میانه، شبستر و اهر از جمله شهرهای آلوده استان به ویروس کرونا هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از بهبود ۵۳ درصدی بیماران مبتلا به کرونا در استان تا به امروز خبر داد و گفت: بیش از ۵۰ درصد مبتلایان این بیماری، افرادی هستند که در حاشیه شهرهای استان سکونت دارند.

در این جلسه جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در استان از روز ۲۳ فروردین ماه نیز ارائه شد و سردار خرم، فرمانده سپاه عاشورا، محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و تعدادی دیگر از مسئولان به بیان نظرات و دیدگاه های خود برای مقابله هرچه بیشتر با بیماری کرونا در استان پرداختند.