از رونمایی از شناسنامه تابلوفرش تا افتخار به تنها شهر بدون بیکار استان
از رونمایی از شناسنامه تابلوفرش تا افتخار به تنها شهر بدون بیکار استان

 گزارش اختصاصی نسل تدبیر از سفر امروز مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی به سردرود را در این نوشتار بخوانید.

به گزارش نسل تدبیر، مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی به همراه تعدادی دیگر از مدیران از جمله راستگو، فرماندار تبریز، نجاتی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آخرین بازدید خارج از مرکز استان در ماه مبارک رمضان را به شهر سردرود اختصاص دادند.

خدابخش پس از استقبال توسط مسئولان شهر سردرود همچون امام جمعه این شهر، فتح الله زاده، شهردار سردرود و آرزو مبصر، عضو شورای شهر سردرود از چندین کارگاه تولیدی تابلوفرش بازدید کرد.

یکی از تولیدکنندگان در حاشیه بازدید استاندار از یکی از کارگاه های تولیدی از کپی رایت نقشه های تابلوفرش سردرود توسط فعالین صنعت فرش در شهرهای دیگر انتقاد کرد و خواستار نظارت جدی دولت بر اجرای قانون کپی رایت و مقابله با متخلفین شد.

وی از کسادی بازار و مشکلات اقتصادی نیز انتقاد کرد و ادامه داد: از سال گذشته تا کنون، تعداد کارکنان و بیمه شدگان این کارگاه از ۳۰ نفر به ۱۰ نفر کاهش یافته است.

خدابخش در این قسمت از بازدید خود با بیان اینکه دولت، حمایت از توسعه تابلوفرش سردرود با رویکرد صادراتی را یکی از مهم ترین اولویت های خود می داند تصریح کرد: اشتغالزایی تابلوفرش سردرود زبانزد کل کشور و شاید خارج از کشور است و باید صنایع دستی دیگر نیز همچون تابلوفرش بتوانند در راستای تحقق شعار سال و تحقق حمایت از کالای داخلی، خوش بدرخشند.

خدابخش در ادامه از مرکز تجارت جهانی تابلوفرش سردرود نیز بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این مجموعه قرار گرفت.

مسعود معرفت، سرمایه گذار مرکز تجارت جهانی سردرود در حاشیه این بازدید خطاب به استاندار آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه مشکلات اقتصادی باعث شد که نتوانیم این مرکز را در آستانه سال ۲۰۱۸ افتتاح کنیم.

خدابخش با قول مساعد برای پیگیری مشکلات این مرکز عنوان کرد: ایجاد یک نمایشگاه و یا گالری دائمی فرش و تابلوفرش در این مرکز، ضروری است و ما نیز تلاش می کنیم که گردشگران را به این منطقه هدایت کنیم.

پس از این بازدید، وی از تقاطع غیرهمسطح ورودی شهر سردرود نیز بازدید کرده و قول مساعد برای رفع مشکلات موجود را داد.

آیین رونمایی از شناسنامه تابلوفرش سردرود دیگر مراسمی بود که خدابخش به همراه سایر مدیران استانی و شهری در آن شرکت کرد.

حجت الاسلام جلیلی، امام جمعه سردرود در این مراسم با قدردانی از حضور استاندار در سردرود گفت: بازدیدهای این چنینی، علاوه بر اینکه انگیزه تولیدکنندگان را افزایش می دهد باعث کسب اطلاعات میدانی خوب برای مدیران نیز می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه تابلوفرش سردرود مورد بی توجهی و کم لطفی قرار گرفته است ابراز کرد: متاسفانه سردرود به جای استفاده از مزایای نزدیکی به تبریز، همواره ضرر کرده است.

وی با بیان اینکه سردرود، سربار تبریز نیست عنوان کرد: تمام بیکاران تبریز به سردرود سرریز شده اند.

لزوم حمایت از توسعه صادرات تابلوفرش، حمایت های بیمه ای و اقتصادی، اتخاذ تدابیر مناسب برای تامین منابع مالی پایدار در حوزه امور توسعه شهری، تعیین حریم دقیق شهر سردرود، ایجاد بخش مستقل سردرود در تقسیمات کشوری و … از دیگر تاکیدات امام جمعه سردرود در این جلسه بود.

عبدالمحمدپور، رییس شورای اسلامی شهر سردرود نیز در این جلسه گفت: متاسفانه مشکلات حریم شهر سردرود باعث شده است که چندین پروژه سرمایه گذاری را در این منطقه از دست بدهیم.

بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی تا عمق دومتری،وجود تنها یک فرهنگسرا و کتابخانه در سردرود و مدیریت این مجموعه بدون کمک های دولتی و … از مهم ترین مواردی بود که عبدالمحمدپور به آن اشاره کرد.

علی وقفچی، نماینده مردم زنجان و رییس فراکسیون فرش مجلس شورای اسلامی که در آیین رونمایی از شناسنامه تابلوفرش سردرود شرکت کرده بود با تاکید بر لزوم توجه به استفاده از علم و تکنولوژی روز در حوزه صنایع دستی عنوان کرد: متاسفانه هیچ یک از دولت ها در فرآیند تجاری سازی موفق عمل نکرده اند و این وظیفه سنگین در گذر زمان بر عهده بخش خصوصی و خاصه اتاقهای بازرگانی قرار گرفته است.

وی در ادامه با انتقاد از سیستم فعلی کشور تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر ۸۵ درصد از درآمد دولت به کارمندانش تعلق می گیرد و ۱۵ درصد مابقی به حوزه عمران و سایر مشکلات کشور تخصیص می یابد که راضی کننده نیست.

وی فرش را پاسپورت معنوی ایران دانست و گفت: در اکثر کشورهای جهان، قبل از اینکه ایران را بشناسند فرش ایران را می شناسند.

وقفی با بیان اینکه سیاست مجلس شورای اسلامی، حمایت از توسعه هنرصنعت فرش است ابراز کرد: متاسفانه عده ای در مقابل ایجاد وزارت صنایع دستی ممانعت ایجاد می کنند ولی انتظار داریم با حمایت قاطبه نمایندگان بتوانیم این موضوع را تصویب کرده و یک سازمان مستقل و یا یکی از معاونت های این وزارت را به معاونت فرش و تابلوفرش نامگذاری کنیم.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی همچنین ابراز کرد: امیدواریم با تلاش و حمایت نمایندگان بتوانیم حوزه فرش را نیز از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کنیم.

کاظم صحتی، رییس اتحادیه تولید تابلوفرش نیز در این مراسم با بیان اینکه تابلوفرش تلفیقی از هفت هنر مختلف، همچون رنگرزی، بافت، نقاشی، عکاسی، خطاطی و .. است گفت: تولیدکنندگان تابلوفرش، لبیم گویان واقعی اقتصاد مقاومتی هستند ولی متاسفانه آن چنان که باید و شاید مورد حمایت قرار نگرفته و ما همواره شرمنده این قشر هستیم.

وی از عدم اختصاص وام های کم بهره از سال ۹۰ تا کنون برای تولیدکنندگان تابلوفرش انتقاد کرد و گفت: انتظار داریم که صندوق کارآفرینی امید، بیش از این؛ تولیدکندگان را ناامید بازنگرداند.

مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، آخرین سخنرانی بود که پس از رونمایی از شناسنامه تابلوفرش سردورد به ایراد سخن پرداخت و با بیان اینکه تابلوفرش و تلاش برای گسترش این هنر، اقدامی ارزشمند است گفت: خوشبختانه امروز دیدیم که با یکسری اقدامات تخصصی و علمی همچون پلمپ و بارکد دار کردن تابلوفرش، جلو سرقت ادبی طرح و اصالت آن گرفته می شود که بسیار حایز اهمیت است.

وی حفاظت از هنر تابلوفرش را به نفع استان و کشور دانست و گفت: در سایه توجه به این مهم، سردرود به شهری بدون بیکار تبدیل شده و بیکاران برخی شهرهای دیگر نیز از قبل این هنرصنعت، کسب روزی می کنند.

وی گسترش و توسعه روزافزون صنعت تابلوفرش را مرهون تلاش های تمامی مسئولان دانست و تصریح کرد: تلاش برای جذب حداکثری اعتبارات و تسهیلات، یکی از مهم ترین اولویت های مدیریت ارشد استان است و در این راستا بازهم تلاش ها را مضاعف کرده و با تمام توان از توسعه تابلوفرش و به ویژه صادرات آن حمایت می کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به مشکلات تقاطع غیرهمسطح این شهر نیز دستور داد که شهرداری تبریز و سردرود هرچه سریع تر با اتخاذ تصمیمات مناسب، مشکلات موجود را مرتفع نمایند.

خدابخش همچنین در واکنش به نبود مکان فرهنگی مناسب در سردرود و استفاده از سالن کتابخانه این شهر به عنوان مکانی برای برگزاری جلسات اداری و … عنوان کرد: این کتابخانه در شان سردرود نیست و باید با استفاده از ظرفیت خیرین فکری اساسی در این زمینه کرد.

در حاشیه این مراسم یکی از حضار که به یکباره در اثنای سخنرانی خدابخش از جا برخاست و خواستار الحاق سریع سردرود به تبریز شد که استاندار در پاسخ به وی با بیان اینکه دو گروه در سردرود هستند که یکی خواستار الحاق و دیگری مخالف الحاق هستند عنوان کرد: مدیریت استان هرچه را که اکثریت مردم سردرود بخواهند انجام می دهد.

گزارش از : سید مرتضی مرتضوی