• امروز : چهارشنبه - ۱۸ تیر - ۱۳۹۹
2
رئیس کانون روحانیون حزب اعتدال و توسعه آذربایجانشرقی:

آقای تبریزیان، هر کسی را بهر کاری ساختند!/ کتاب هاریسون یک کتاب مرجع است

  • کد خبر : 156085
  • 26 ژانویه 2020 - 9:57
آقای تبریزیان، هر کسی را بهر کاری ساختند!/ کتاب هاریسون یک کتاب مرجع است
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر خدایاری استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز  و  رئیس کانون روحانیون حزب اعتدال و توسعه آذربایجانشرقی واکنش نشان داد.

 از جمله شبهات  تاریخی که با گذشت بیش از چهارده قرن هنوز دامنگیر اسلام و مسلمین گشته است و برای رفع ان کتاب های متعددی از سوی اندیشمندان و مورخین مسلمان به رشته تحریر درآمده،  مسئله کتابسوزی ایران و مصر توسط اعراب مسلمان بوده است؛ هر چند این شبهه در قرن هفتم  یعنی هفت قرن پس از اسلام به کتب تاریخی راه پیدا کرده است و از پایه محکمی برخوردار نبوده است.

حال وقوع چنین رخدادی در قرن بیستم ان هم نه سوزاندن کتب کفر و الحاد و مادیگرایی و …که در باور دینی برخی دینداران نمی گنجد، بلکه سوزاندن کتابی مرجع در زمینه طب مدرن و ان هم در مرئی و مسمع احاد جامعه ای که هر کس با یک گوشی اندروید، لحظه لحظه هر رویداد از هر جنسی را ثبت و ضبط و به تصویر کشیده و در یک چشم برهم زدن  در دسترس همگان قرار می دهد.

 براستی شیخ به به کدام کشف مهمی رسیده است که دستاورد عظیم بشری در حوزه پزشکی جدید را نه نقد و انکار که به آتش می کشد. کدام تجربه طبی نادری را درک نموده است که اینگونه بی مبالات کتابی را ضمن یک مانور تبلیغاتی به آتش طب سنتی از بین می برد. شیخ با کدام مکانیزم، تکنولوژی و سیستم، تجارب  طبی خود را به دیگران منتقل می نماید؟ او خود در کدام مکتب طب سنتی، پیش کدام طبیب سنتی حاذق تبحر کسب نموده و جرئت تجویز و تنسیخ پیدا نموده است؟ حتی فرض کنیم که توفیقات اندکی را به صورت اتفاقی و یا عن علم بدست آورده  باشد. شاید بتوان گفت که بیماری به قول ترنر مثل هر معلول دیگری تک علتی نیست و دارای علل و عوامل مختلفی است و بیماری صرفا دارای مناشئ فیزیولوژیک نیست، بلکه عوامل اجتماعی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی در بیماری و سلامت ایفای نقش می نمایند، و یا در خصوص امر حجامت و نظایر آن، توفیقاتی در گذشته تاریخی  کسب نموده ایم، اما موارد این چنینی غیر از توسل به روش هایی ان هم در مقوله درمان و نه پیشگیری است، روش هایی که از انقطاع ان بیش از یک قرن می گذرد و برعکس طب چینی که با گذشت بیش از ۴۰۰۰ سال هنوز مورد توجه بیش از یک چهارم جمعیت جهان است، هیچ اثری از طب سنتی مورد نظر ما در معاییر عملی باقی نمانده است، تا در ادامه ان بتوان سرنخ هایی بدست اورد و اقدامات تکاملی انجام داد. چنانکه در عصر مدرن، طب سوزنی مرجعیت خود را به عنوان یک روش تشخیص و‌ درمان حفظ نموده است.

 البته بازارگرمی امثال حاج آقا تبریزیان، علل و عوامل مختلفی دارد از جمله نااگاهی مردم، عدم شفافیت حاکم بر نظام سلامت و فقدان نظارت کافی و برخی نابسامانی های موجود در فرایند نظام سلامت و‌ طب مدرن علیرغم توفیقات معتنا به آن. به نظر می اید مجموعه این عوامل سبب خود نمایی چنین افرادی را در عرصه کاملا غیر تخصصی فراهم نموده است.

  البته باید توجه داشت که طب با پسوند اسلامی خیلی مفهوم نیست، تا چه برسد  به اینکه بتواند دست و پای طب مدرن را ببندد. شاید در فرایند طب مدرن نیز  به کم داشت هایی می توان رسید که در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد که البته علمای طب مدرن منکر ان نبوده و ‌نیستند از جمله؛ تعریف فیزیکال از بیماری و صرفنظر از توجه به سایر جنبه های بیماری از جمله ابعاد منتال و سوسیال ان , گونه ای که سازمان بهداشت جهانی به تعریف بیماری می پردازد.

 النهایه هرکسی را بهر کاری ساختند، اگر ایت الله تبریزیان در فقه و اصول ید طولایی می داشتند و بجای پردازش به طب مدرن که دارای دانشگاهها، تجهیزات، تکنولوژی پیجیده ای است و هر روز نیز در مسیر تخصصی شدن است، همان اموزه ها و اندوخته های فقهی و اصولی خود را پرورش می داد  و مشکلات فقهی طب را حل نموده و مسیر را برای رشد طب مدرن از دریچه فقه باز می نمود هم از جامعه پذیری بیشتری برخوردار می شد و توامان به فقه و پزشکی و بالندگی ان کمک شایانی می نمود.

 ما به عنوان کانون روحانیون حزب اعتدال و توسعه آذربایجان شرقی ضمن ارج نهادن به خدمات پزشکان ارجمند و خدوم که خیلی از انان کمتر از ابن سینای زمان خود نیستند انتظار داریم که این اقدام را صرفا به پای ایت الله تبریزیان بنویسند و به جای موضع گیری در برابر این شیوه های غیر علمی و منسوخ مبنا را در نگاه به  طب مدرن، رویکرد فرزانگانی همچون ایت الله العظمی جوادی آملی قرار دهند.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=156085

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.