• امروز : جمعه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۹
0

۱۰ وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

  • کد خبر : 152776
  • 28 نوامبر 2019 - 13:52
۱۰ وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند
10وسیله عادی که در زندگی روزمره ما کاربرد بسیاری دارند و عامل مهمی برای انتشار انواع میکروب ها به حساب می آیند.

به گزارش نسل تدبیر، وسایل شخصی مـا بیشتر از همه ی چیز می توانند آلوده و عامل انتشار میکروب ها باشند، تفکر مـا نسبت بـه مکان ها و وسایل آلوده فقط دستشویی ها و انواع سینک ها هستند! اما دراین میان این وسایل روزمره مـا هستند کـه نیاز بـه توجه بیشتری دارند، در ادامه این مطلب با این وسیله های عادی و روش انتقال آلودگی توسط انها آشنا می شویم. با پارس ناز همراه باشید.

گوشی همراه اولین متهم انتشار میکروب ها

گوشی های همراه بـه غیر از پیام ها چیزها دیگری را هم به شما تحویل می دهند، بـه گفته چارلز گربا دکترای میکروبیولوژی از دانشگاه آریزونا، روی این وسایل الکترونیک هر چیزی قرار گرفته از مدفوع گرفته تا باکتری های MRSA کـه هم خانواده بد نام باکتری های استافیلوکوکی مقاوم بـه آنتی بیوتیک هستند.

وی اظهار میکند: استفاده مشترک از تلفن همراه این وضعیت را بدتر می کند. باکتری هایی کـه روی پوست شـما زندگی میکنند احتمالا شـما را بیمار نمی کنند اما ممکن اسـت فرد دیگری را بیمار کنند یا اگر قبل از غذا خوردن و یا مالاندن دست بـه چشمها، دست تان را نشسته باشید. راه حل چیست؟ پزشک گاربا توصیه می کند، تلفن همراه تان رابا دستمال مخصوص وسایل الکترونیک کـه حاوی الکل و مواد ضد عفونی کننده هستند، حداقل یک بار در روز تمیز کنید. شاید عامل انتشار میکروب ها و جوشهای پیشانی شـما همین تلفن همراه باشد.

تصویر

کوله پشتی یا کیف دستی

مـا کیف دستی مان را همه ی جا می بریم: فروشگاه، رستوران و حتی دستشویی، کـه نه همیشه اما گاهی کف دستشویی می افتد. بعد شـما بـه خانه می روید، آنرا روی کابینت اشپزخانه می گذارید و بـه دنبال کارهای دیگر می روید.

حدس بزنید چـه چیزی روی کابینت شـما باقی می ماند؟ منتظر هستید تا ناهارتان را شروع کنید؟ پزشک گربا میگوید احتمالا یک توده از ای کولای و سایر میکروب ها آنجا هستند. این تنها یکی از عادات بد شـما برای انتشار میکروب ها اسـت کـه باید کنار بگذارید.

تصویر

کیسه های خرید

کیسه های خرید داخل فروشگاه رابه خاطر آوردید، تبریک میگم حالا بگویید آخرین بار کی انها را تمیز کردید؟ اگر نمی توانید بـه خاطر بیاورید احساس بدی نداشته باشید: پزشک گاربا می گوید کـه تنها ۳ درصد مردم کیسه خریدشان رابه طور مرتب می شویند. چـه خطراتی دارد؟ گوشت آب می اندازد، شـما متوجه نمی شوید، کیسه ها را داخل کمد گرم و تاریک می اندازید.

دو روزبعد یک بوته کاهو را در همان کیسه می اندازید. حالا شـما در حال ساختن سالاد سالمونلا هستید. خب چاره کار ساده اسـت، کیسه ها را داخل اتومبیل یا تشت بشویید یا انها رابا اسپری تمیز کننده ای کـه بر پایه سفیده کننده اسـت، بعد از هر استفاده، تمیز کنید.

تصویر

صندلی خودروی کودک

صندلی خودروی کودک فقط کودک شـما را از خطرات حفظ نمیکند بلکه بـه گفته پزشک گربا، گرد و غبار، باکتریهای مدفوع و سایر چیزهایی کثیف را هم در خود نگه می دارد و یکی از عوامل انتشار میکروب ها برای کودکان هستند.

وی توضیح می دهد: بچه ها بطور میانگین ۶۰ بار در هر ساعت صورتشان را لمس میکنند کـه بـه این معناست کـه هر چیزی راکه لمس میکنند بـه داخل چشمها، بینی یا دهان می برند کـه نقاط ورود باکتریها هستند. صندلی کودک را تمیز نگه دارید و دستهای کودکتان را بلافاصله پس از خروج از خودرو، با ضد عفونی کننده تمیز کنید.

تصویر

مت یوگا

پزشک فیلیپ تیرنو دکترای میکروبیولوژی می گوید: همانگونه کـه از اسمش پیداست، تشک یا مت را باید روی کف زمین گذاشت. وقتی کـه مت را رول میکنید، همه ی چیز را از کف زمین بـه دستانتان و سمت داخل مت، منتقل می کنید. راه حل چیست؟ بعد از هر بار استفاده از مت یوگا، زمانی رابه تمیز کردن و ضد عفونی آن اختصاص دهید.

تصویر

بطری آب چگونه باعث انتشار میکروب ها می شود

اینروزها هوا بسیار گرم شده و حمل یک بطری آب خنک الزامی بنظر میرسد آیا شـما هم بطری آب پلاستیکی رابا خودتان حمل میکنید؟ بـه گفته پزشک تیرنو بهتر اسـت کـه سعی کنید یک نمونه فلزی را جای گزین کنید. فلز میتواند از رشد باکتری پیشگیری کند.

وی میگوید: پلاستیک اجازه میدهد تا موجودات میکروسکوپی بـه آن چسبیده، تجمع کرده یک بیوفیلم ایجاد کنند کـه رشد آن ها را بیشتر می کند. گرچه همه ی این میکروبها باعث بیماری نمی شود، اما برای امنیت خاطر از یک برس بطری استفاده کنید تا داخل بطری را هرروز ساییده و تمیز کنید بخصوص اگر با چیز دیگری بجز آب پر شده باشد مثل آب میوه.

تصویر

لباس ورزشی

پوشیدن لباس ورزشی عرقی ناخوشایند اسـت: این لباس میتواند عوامل بیماری زایی هم چون رینوویروس و استافیلوکوک راکه ممکن اسـت از باشگاه گرفته باشید، داخل خودشان داشته باشند. و از این بدتر این اسـت کـه بعضی از لباس های ورزش قبل از شسته شدن بیش از یکبار پوشیده می شوند.

این زمان بین شستشو نه تنها باعث میشود تا زمانی برای انتشار میکروب ها باشد بلکه می تواند محیطی ایجاد کند کـه کپکها هم در آن رشد کنند. پزشک استیون فیستر، دکترای میکروبشناسی دانشگاه کارولینا میگوید: این عادت شست و شوی لباس پس از هر بار ورزش را همیشه داشته باشید.

تصویر

کنتاکت لنز

دانشمندان می دانند کـه اکثر میکروب هایی کـه مـا در درون خودمان داریم، فوایدی هم دارند اما وقتی بحث چشمها باشد، بهترین کار این اسـت کـه تمیز نگه داشته شوند.

پزشک ویلیام شافر متخصص یبماریهای عفونی و متخصص در زمینه سلامت عمومی در مرکز دکتری واندربیلت میگوید: دستهایتان را تمیز نگه دارید و بعداً حیرت زده خواهید شد کـه چگونه سلامت شـما حفظ خواهد شد.

تصویر

کفش ها عامل انتشار میکروب ها و باکتری ای کولای

واقعیت این اسـت کـه حدود ۹۰ درصد کفشهایی کـه مـا می پوشیم چند درجه ای از باکتری ای کولای را روی کف خود دارند. الیزابت هرش، استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه مینه سوتا می گوید: بعد از برداشتن کفشها، دستهایتان را بشویید و حتماً قبل از گذاشتن در چمدان، آن ها را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید.

بهترین راه دفاعی در مقابل عوامل بیماریزای خطرناکی مثل استافیلوکوکهایی کـه می توانند مقاوم بـه باکتری باشند، رعایت بهداشت دست ها و شست و شوی مرتب آنهاست بخصوص پس از استفاده از مکانهای عمومی یا دستشویی ها.

تصویر

 

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=152776

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.