انسداد چاه‌های غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه، تعارضات اجتماعی به وجود آورده است
انسداد چاه‌های غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه، تعارضات اجتماعی به وجود آورده است

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که با انسداد چاه‌های غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه، تعارضات اجتماعی به وجود آمده است، گفت: با توجه به این‌که در این منطقه، کشاورزی با درآمد مردم عجین شده، با انسداد چاه‌ها، کشاورزان با مشکل مواجه شده اند.

مجید خدابخش در همایش رونمایی از طرح ملی آموزشی بانوی آب، اظهار کرد: اکنون هزینه زیادی برای احیای دریاچه ارومیه صرف می‌شود تا به حالت قبلی بازگردد، یکی از علل خشکی دریاچه ارومیه الگوی نادرست استفاده از آب در کشاورزی است، چرا که  اکثر کشت‌های دیمی در آن منطقه به کشت آبی تبدیل شده و هزاران چاه‌ غیرمجاز در اطراف آن حفر شده است که اکنون با خرج میلیاردها هزینه شاید بتوان حدودی از آب آن را تامین کرد.
وی به آموزش الگوی مصرف صحیح در تمامی حوزه‌ها اعم از آب، برق و انرژی تاکید کرد و گفت: اکنون که در جنگ اقتصادی قرار داریم نه تنها آب، بلکه وجود برخی از کالاها نیز محدود شده، که می‌توان با مدیریت صحیح مصرف در تمامی عرصه‌ها موفق شد به طوری‌که حتی تحریم آمریکا نیز روی آن تاثیر گذار نخواهد بود مگر این‌که خود با مصرف نادرست به تحریم کمک کنیم.
وی با اشاره به نقش موثر زنان در مدیریت مصرف آب، اظهار کرد: نقش بانوان در مدیریت مصرف آب و برق بسیار مهم بوده و اجرای طرح ملی آموزشی “بانوی آب” اقدام بسیار ارزشمندی است.
خدابخش به حمایت زنان در مدیریت آب، انرژی و برق تاکید کرد و گفت: عمده مصرف برق در انواع وسایل برقی خانگی بوده و مدیریت انرژی این ابزار به نحو احسن برعهده ی بانوان است، از بانوان انتظار می‌رود ضمن آموزش صحیح مدیریتی به فرزندان خود در مصرف آب، خود نیز الگوی صحیح مصرف آب را رعایت کنند.
وی افزود: شاید ۵۰ سال گذشته مصرف آب محدودیتی نداشت چرا که الگوی مصرف متفاوت بود ولی اکنون با تغییر سبک زندگی، الگوی مصرف نیز تغییر یافته و مصرف توسط خانوار چندین برابر شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود که در این زمینه لازم است بیشترین مدیریت را نیز اعمال کرده و جلساتی با کشاورزان جهت آموزش نحوه مدیریت آب برگزار کنیم.
 خدابخش بیان کرد: نسل آینده در مورد ما قضاوت خواهد کرد، چرا که در تمامی حوزه‌ها دارای حق و حقوق هست، پس وظیفه داریم برای نسل بعدی تصمیمات صحیحی اتخاذ کنیم.