بهر‌ه‌برداری از سد حاجیلرچای آغاز شد/ افتتاح ۲ پروژه آبیاری و زهکشی در آذربایجان شرقی
بهر‌ه‌برداری از سد حاجیلرچای آغاز شد/ افتتاح ۲ پروژه آبیاری و زهکشی در آذربایجان شرقی

وزیر نیرو با استقرار در محل سد حاجیلرچای، توضیحات فنی لازم درخصوص پروژه‌های آماده افتتاح این وزارتخانه در استان آذربایجان شرقی را ارائه و پس از آن رئیس جمهور از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی دستور افتتاح این طرح‌ها را صادر کرد.

به‌گزارش خبرنگار نسل تدبیر، در این مراسم سه پروژه‌ بزرگ سد حاجیلرچای، پروژه‌ ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ و شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی به بهره‌برداری رسید.
سد حاجیلرچای با طول تاج ۲۶۵ متر و با ۹۵ متر ارتفاع و حجم مخزن ۴۹ میلیون متر مکعب، سدی خاکی با هسته‌ رسی است که با هدف تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان ورزقان، خاروانا و صنایع منطقه احداث شده است.
بر اساس این گزارش، این سد در فاصله‌ ۱۳۰ کیلومتری شمال تبریز در شهرستان ورزقان واقع شده و هدف از اجرای آن، تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان ورزقان، خاروانا، روستاهای اطراف و تأمین آب مورد نیاز صنایع منطقه است.
حجم آب قابل تنظیم سد حاجیلرچای ۶۱ میلیون متر مکعب و حجم عملیات خاکریزی بدنه آن حدود دو میلیون مترمکعب عنوان شده و برای احداث ساختمان این سد ۱۵۶۱ میلیارد ریال هزینه شده است. بازده اقتصادی و ایجاد ظرفیت‌های جدید برای اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شرب از مهم‌ترین ویژگی‌های این پروژه است.

بهره‌برداری از پروژه‌ ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ طرح توسعه بهره‌برداری ارس
بهره‌برداری از پروژه‌ ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ در شهرستان جلفا نیز با هدف استفاده از حقابه‌ جمهوری اسلامی ایران از رودخانه‌ مرزی ارس صورت گرفت.
این گزارش حاکی است، با گشایش این پروژه شاهد اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید خواهیم بود.
بنا بر این گزارش، هدف از اجرای این پروژه بزرگ استفاده از ۱۰۲ میلیون متر مکعب از حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه مرزی ارس برای آبیاری بیش از ۱۶ هزار هکتار از اراضی منطقه به منظور ایجاد اشتغال، توسعه صنایع جانبی و تأمین آب مورد نیاز صنعت است.
برای این طرح که دارای پنج ناحیه عمرانی شامل سد گلفرج و شبکه‌ بالادست، سد گردیان و شبکه بالادست، اراضی آقبلاغ، دشت‌های یکانات و هرزندات است، بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
بر همین اساس، پروژه ۷۰۰ هکتاری اراضی کشاورزی آقبلاغ با اهداف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه، کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت و ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید در شهرستان جلفا به بهره‌برداری رسیده است.

بهره‌برداری از شبکه‌ آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین
با بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین، آب مورد نیاز ۱۲ هزار هکتار از اراضی توسعه در استان آذربایجان‌شرقی تأمین شده و تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی امکان‌پذیر می‌شود؛ علاوه بر اینکه از مهاجرت و ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۲ هزار نفر جلوگیری خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، طول کانال اصلی آبیاری و زهکشی در این پروژه، ۵۲ کیلومتر و ظرفیت آن ۷۲ متر مکعب در ثانیه است. در اولویت اول ۵۲۹۰ هکتار از این اراضی، در دست اجراست که ۹ ایستگاه پمپاژ ثانویه روی کانال اصلی فشار مورد نیاز شبکه آبیاری تحت فشار را تأمین می‌کند.
با بهره‌برداری این بخش ۱۶ هزار تن محصولات کشاورزی تولید و برای ۲۰۰۰ نفر شغل ایجاد شده که برای اجرای آن حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
این گزارش حاکی است، با بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی اراضی بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین که با هدف تأمین ۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده است، اشتغال‌زایی، رونق محصول، کاهش مهاجرت و تثبیت جمعیت را شاهد خواهیم بود.