تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در آذربایجان‌شرقی
تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در آذربایجان‌شرقی

دادستان عمومی و انقلاب‌اسلامی مرکز آذربایجان‌شرقی از تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در این استان خبرداد.

به گزارش نسل تدبیر، بابک محبوب علیلو روز شنبه در نشست دادستان های حوزه های قضایی آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه ۹۸ و بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی،  تاکید کرد: تحرکات و فعالیت نامزدهای احتمالی انتخابات مجلس یازدهم به دقت رصد می‌شود.

محبوب علیلو اظهار داشت: در این راستا شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در دادسرا و دادگستری شهرستان های استان در آینده نزدیک تشکیل و شروع به کار می کنند.

وی اخبار مربوط به تکاپوهای تبلیغاتی تعدادی از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی را تایید و اضافه کرد: برخی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی در تعدادی از شهرستان ها، در به کارگیری افراد در شرکت ها و به ویژه شرکت هایی که ماهیت دولتی دارند، دخالت می کنند.

محبوب علیلو تصریح کرد: چنین مواردی که با هدف جذب افراد کاندیداهای دیگر صورت می گیرد از مصادیق بارز تطمیع در انتخابات است و جرم به شمار می رود.

وی بر استفاده از ابزار پیشگیری و بازدارنده شامل هشدار،  توجیه،  ارشاد و تذکر در پیشگیری از جرایم انتخاباتی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان در آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، بر برگزاری انتخابات در فضای سالم، امن و شفاف و قانون مداری کامل تاکید کرد.

صمد عزیزی از دادستان های حوزه های قضایی استان به عنوان مدعی العموم درخواست کرد تا بر اساس قانون اجازه ندهند عوامل اجرایی و ناظران انتخابات از مدار قانون خارج شوند.

وی دادستان ها را عضو هیات اجرایی انتخابات و هیات های اجرایی را مسئول صحت برگزاری انتخابات اعلام کرد.

عزیزی برگزاری انتخابات را جزو حقوق عامه دانست و بر دقت در تایید صلاحیت کاندیداها توسط هیات های اجرایی انتخابات، رعایت اصل بی طرفی و عدم استفاده مسئولان دولتی از امکانات دولتی برای تبلیغات کاندیداها تاکید کرد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه امسال در سراسر کشور برگزار می شود و آذربایجان شرقی با ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۹ کرسی در خانه ملت است.