تصویب شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های شهرداری تبریز
تصویب شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های شهرداری تبریز

شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های شهرداری تبریز در جلسه علنی امروز شورای شهر تبریز بررسی و کلیات آن تصویب شد.

به گزارش نسل تدبیر، جلسه علنی شورای شهر تبریز صبح امروز یک شنبه با حضور شهردار و اعضای شورای شهر در عمارت ساعت تبریز برگزار شد.

محمدباقر بهشتی عضو شورای شهر تبریز در این جلسه گفت: کمیسیون برنامه بودجه و مرکز پژوهش های شورا در جلسات متعدد و کار کارشناسی این شیوه نامه را بررسی کرده است.

وی ادامه داد: شیوه نامه سرمایه گذاری باید برای افراد سرمایه گذار بستر فراهم کند و با کمترین بروکراسی پیچیده نیز کارها انجام شود. این شیوه نامه بررسی شده و در ۱۸ ماده آماده تصویب است.

ضرورت بررسی و تشخیص اهلیت سرمایه گذاران

سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر تبریز نیز در این جلسه بر ضرورت بررسی تشخیص اهلیت سرمایه گذاران تاکید کرد و گفت:‌ روش انتخاب سرمایه گذار و تشخیص اهلیت این سرمایه گذاران چگونه خواهد بود؟

وی ادامه داد: پروژه های سرمایه گذار که دچار مشکل هستند و نیمه کاره رها شده به خاطر عدم اهلیت سرمایه گذار بوده و آنچه در این شیوه نامه مشاهده نکردم موضوع اهلیت سرمایه گذار است.

اندیش افزود: سوال دوم اینکه ماده یک بند «ب» منابع، سرمایه، دانش فنی و مدیریت تخصصی هیات تشکیل دادید بیشتر نگاه عمرانی داشته است.

وی گفت: در ماده هشت جایگاه سرمایه گذاری و مشارکت بند ۳ عزل و نصب مدیران مسئولین و سرمایه گذاران و شرکت های تابعه هیچ ارتباطی به هیات عالی نظارت ندارد. همچنین فراخوان بر چه مبنایی است.

فرج محمد قلیزاده دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز گفت: منشا اصلی مشکلات مشارکت در اهلیت سرمایه گذاران است که هیچ اشاره ای به آن نشده است. موضوع بعدی تضامین است که اصلا بحثی در این خصوص در این شیوه نامه نشده است.

وی با بیان اینکه مشکل بعدی بحث شفافیت است که اصلا شفافیت مورد بحث قرار نگرفته است، گفت:‌ از اختیارات هیات عالی این است که سرمایه گذار چگونه انتخاب می شود؟ مشخص نشدن شیوه های این روش کاملا غیر قانونی است. مشکل بعدی بحث کیفیت نظارت است، این افراد سرمایه گذار با چه ابزار نظارتی نظارت می شود.

محمد باقر بهشتی در پاسخ به این مسائل گفت: سرمایه گذار با پیمانکار یکی نیست و سرمایه گذار در صورت مشاهد وجود بسترهای آرام و مناسب در یک پروژه سرمایه گذاری می کند.

وی گفت: ما باید بستر را فراهم کنیم تا افراد تشویق به سرمایه گذاری شود. متاسفانه حتی شیوه نامه قدیمی که در وزارت کشور نوشته شده سرمایه گذار با پیمانکار اشتباه گرفته شده است. سرمایه گذار باید سود کند در غیر این صورت سرمایه گذاری آنها هیچ دلیلی ندارد. سرمایه گذار باید توجیه فنی و مالی و اقتصادی داشته باشد تا بستر فراهم برای سرمایه گذاری وی ایجاد شود.

سرمایه گذاران در تبریز حمایت می شوند

شهرام دبیری دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز گفت: سرمایه گذاران در تبریز حمایت می شوند. ما میخواهیم سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری اقدام کنند.

وی افزود: این شیوه نامه به عنوان چارچوب مد نظر است و به عنوان چارچوب بسیار خوب است اما برخی مطالب را ندارد. در گذشته ما به عنوان جزییات و با توجه به نوع و مکان سرمایه گذاری تسهیلاتی را مد نظر قرار می گرفتیم و نسبت به میزان سرمایه گذاری تشویق هایی بود. مثلا در سرمایه گذاری فرهنگی و ورزشی و اجتماعی سرمایه گذار از عوارض معاف بودند.

دبیری با تاکید بر اینکه کلیات این شیوه نامه قابل قبول است اما کافی نیست، افزود: در تکمیل این شیوه نامه باید جزییاتی را مشخص و مطرح کنند. باید تسهیلاتی را مد نظر قرار بدهیم که به تشویق سرمایه گذار برای سرمایه گذاری بپردازد.

دبیری ادامه داد: سیاست های تشویقی باید ضمیمه این شیوه نامه شود تا از برخوردهای سلیقه ای جلوگیری شود. کلیات این شیوه نامه قابل قبول است و باید تصویب شود.

سرمایه گذاری تاثیر زیادی در رشد اقتصادی کشور دارد

رئیس شورای استان آذربایجان شرقی در این جلسه گفت: سرمایه گذاری تاثیر زیادی در رشد اقتصادی کشور دارد.

غلامحسین مسعودی ریحان ابراز داشت: پیشنهاد می کنم شیوه نامه توسط هیأت رئیسه بررسی شده و به رأی گذاشته شود. چون اگر ۵۰ بار هم این شیوه نامه و شیوه نامه دیگر هم بیاید، اصلا تأیید نخواهد شد.

مسعودی ریحان گفت: برخی از پروژه های فعلی که در وضعیت نیمه کاره رها شده، بدون توجه به شیوه نامه و قوانین اجرایی واگذار شده است.

وی افزود: عامل ناموفقیت این پروژه ها شیوه نامه نیست، بلکه مجری شیوه نامه است که با دستورات نامتعارف و خارج از شیوه نامه به اجرای این پروژه ها اقدام کرده است.

فرج محمد قلیزاده نیز گفت: سرمایه گذاری و مشارکت متفاوت است. فراخوانی را در قالب یک بنر در مقابل منطقه می زنیم و از اراضی شهرداری چندین هکتار در اختیار سرمایه گذار می گذاریم. این سرمایه گذاری نیست و مشارکت است. در صورتی که با در اختیار گذاشتن ملک و دادن تخفیف عوارض امتیاز به این فرد داده می شود، اهلیت، نظارت، تضامین باید مشخص شود. در صورت مشخص شدن این موارد مشکلات به وجود نمی آید.

وی گفت: در غیر این صورت از لحاظ قانونی ایراد داشته و قطعا رد خواهد شد.

شکور اکبرنژاد رئیس شورای شهر تبریز نیز گفت:‌ این شیوه نامه نمی تواند قوانین مملکت را دور بزند. ما قصد تسهیل این‌قوانین را داریم و همه کارها بر اساس قوانین انجام می شود. این شیوه نامه توسط کارشناسان این حوزه تنظیم شده ولی باز هم نمی گویم ایراداتی ندارد. به همین منظور به بخش تصویب کلیات این شیوه نامه بپردازیم و سپس به جزییات این شیوه نامه برسیم.

عبداله تقی پور عضو دیگر شورای شهر تبریز نیز گفت:‌ سرمایه گذاری نداریم که در صف منتظر تدوین این شیوه نامه باشند. وقتی بحث از اهلیت سرمایه گذاری است در چند پروژه از این حوزه ناموفق بودیم.

وی ادامه داد:‌ آیا صرف ارائه حساب بانکی می تواند ملاک عمل اهلیت سرمایه گذار باشد، وقتی تضمین اخذ شده ناچیز تر از رقم درآمد رسوب مبالغ واریزی به حساب سرمایه گذار است. چرا اصرار به تصویب این شیوه نامه داریم؟ مشکلات را در نظر بگیریم و از تجربیات گذشته درس بگیریم.

وی ادامه داد: تصویب یا عدم تصویب این شیوه نامه نباید مانع از جذب سرمایه گذار شود.

گفتنی است در این جلسه کلیات شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز با در نظر گرفتن این امر که احکام ومقررات پیش بینی شده در این شیوه نامه در صورتی لازم است رعایت شود که با احکام پیش بینی شده در قوانین و مقررات فرا دستی مخالف نباشد، تصویب شد.

  • منبع خبر : مهر