• امروز : دوشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۹
0

تغییرات مهم در مقررات جدید انضباطی فیفا؛ مبارزات شدیدتر با نژادپرستی و دستکاری در نتایج بازی‌ها

  • کد خبر : 144892
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶
تغییرات مهم در مقررات جدید انضباطی فیفا؛ مبارزات شدیدتر با نژادپرستی و دستکاری در نتایج بازی‌ها
قوانین انضباطی فیفا اخیراً تغییرات مهمی داشته که مبارزات شدیدتر علیه نژادپرستی و دستکاری نتایج از جمله آن است.

به گزارش نسل تدبیر، با تصویب شورای فیفا در جلسه‌ای که در پاریس برگزار شد، در کد انضباطی فیفا تغییرات مهمی اعمال شد. این تغییرات از ۱۵ جولای ۲۰۱۹ (۲۴ تیر ۱۳۹۸) اجرایی شده است که مطابق بخش نامه شماره ۱۶۸۱ فیفا تغییرات اعمال شده موارد ذیل را در برمی‌گیرد:

* کاهش تعداد مواد انضباطی: در نتیجه تغییر ساختار کد انضباطی فیفا و در جهت ایجاد دسترسی راحت‌تر و تلاش برای درک بهتر مقررات، تعداد مواد کد انضباطی به کمتر از نصف کاهش یافت. (از ۱۴۷ ماده به ۷۲ ماده)

 

* مبارزه علیه دستکاری (manipulation) در نتیجه بازی: از این پس تنها مقام صالح برای رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با دستکاری در نتیجه بازی، کمیته انضباطی فیفا خواهد بود.

 

* عدم تحمل (zero tolerance) در موارد نژادپرستی و تبعیض:  در کد جدید انضباطی فیفا، رویکرد سخت‌تری نسبت به موارد مرتبط با نژادپرستی و تبعیض اعمال شده است. در نتیجه این تغییرات یک رویه سه مرحله‌ای جدید اعمال شده است که با اعمال آن، در نهایت داور می‌تواند تصمیم بگیرد که بازی نیمه تمام، خاتمه یافته و نتیجه مسابقه به صورت خودکار سه بر صفر شود.

مراحل بدین ترتیب است که داور در مرحله اول ابتدا مسابقه را متوقف کرده و با بیانیه ای درخواست میشود که اتفاقات تبعیض آمیز متوقف شود. در مرحله دوم مسابقه توسط داور به حالت تعلیق درمی آید و بازیکنان برای مدتی به رختکن رفته و بار دیگر درخواست میشود تا اتفاقات متوقف شود و در نهایت در محله سوم، با اعلام داور، مسابقه نیمه تمام به پایان میرسد و از افراد خواسته میشود تا ورزشگاه را ترک نمایند و در نهایت مسابقه سه بر صفر میشود.

 

* عدالت مالی: آرای اتاق حل اختلاف فیفا و کمیته وضعیت بازیکنان، از طریق کمیته انضباطی اجرا می‌گردد. در راستای اجرای هرچه بهتر این تصمیمات، سه تغییر مهم در کد جدید انضباطی اعمال شده است:

۱- فیفا از این پس، آرای دیوان داوری ورزش در زمانی که این دیوان به عنوان مرجع بدوی به صدور رای میپردازد را نیز مشابه آرا مرحله تجدید نظر، اجرا خواهد کرد.

۲- در صورتی که باشگاهی محکومیت های مالی پرداخت نشده داشته باشد، تا زمان پرداخت تمامی بدهی، پنجره نقل و انقالاتی باشگاه بسته می ماند.

۳- اقدامات مناسب در موضوع مرتبط با جانشینان (قائم مقام) ورزشی باشگاه بدهکار. با اعمال تغییرات جدید، تعهدات جانشین ورزشی با تعهدات طرف اصلی تفاوتی نخواهد داشت. برای تشخیص این که طرفی جانشین ورزشی محسوب شود، از جمله مواردی که ملاک قرار میگیرد، عبارتند از:

مقر، نام، شکل یا ساختار حقوقی، رنگ تیم، بازیکنان، سهامداران، سرمایه‌گذاران یا مالکان و رده یا دسته‌بندی مسابقات مربوطه.

 

* کمک‌های حقوقی (معاضدت حقوقی): در جهت احترام به حقوق افراد در حین رسیدگی‌ها، فیفا برای افرادی که دارای منابع مالی کافی نیستند با درخواست خود فرد ممکن است این شرایط را برای وی فراهم نماید:

عدم دریافت مبلغ مربوط به هزینه رسیدگی، ارائه مشاوره حقوقی رایگان، پرداخت هزینه های منطقی مربوط به سفر و اقامت آن شخص و شاهدان وی و متخصصان، از جمله مشاور حقوقی انتخاب شده. (ماده ۴۲)

 

* هزینه رسیدگی: هزینه رسیدگی در کمیته انضباطی فیفا رایگان خواهد بود و هزینه رسیدگی در کمیته استیناف کاهش یافته است. (پاراگراف اول ماده ۴۵)

 

* ایجاد شفافیت: در جهت ایجاد شفافیت و دفاع از حقوق طرفین دعوی، در پرونده های مشخص انضباطی، شامل پرونده های مربوط به دوپینگ و دستکاری در نتیجه بازی ها، امکان برگزاری جلسه رسیدگی علنی با در نظر داشتن ماده ۵۰ امکان پذیر خواهد بود.

همچنین یک وبسایت مجزا برای انتشار آرا، تا سه ماهه ی پایانی سال ۲۰۱۹ ایجاد خواهد شد که در آن، تصمیمات مهم مراجع قضایی فیفا، منتشر خواهد شد.

آدرس سایت در نظر گفته شده برای انتشار آرا: legal.fifa.com

 

*  صدور حکم با درخواست مشخص طرف متهم: این ابزار حقوقی، پیش تر مطابق کد اخلاق فیفا، در رسیدگی های مربوط به کمیته اخلاق فیفا استفاده شده است. در هر زمان پیش از آغاز جلسه مربوط به رسیدگی پرونده، فرد متهم میتواند با قبول مسئولیت، از مرجع قضایی درخواست نماید که مجازات مشخصی برای وی اعمال شود. این درخواست برای مرجع قضایی الزام آور نیست و تصمیم نهایی ممکن است بر پایه این درخواست یا هرگونه تصمیمی که مناسب تشخیص دهد اتخاذ شود.( پاراگراف ۸، ماده ۵۰)

* پیشنهاد مجازات: در جهت کاهش مراحل رسیدگی، در کد جدید انضباطی شرایطی پیش بینی شده است که در موضوعات مشخصی این امکان فراهم باشد تا قاضی منفرد، ریاست کمیته انضباطی یا شخص انتخاب شده توسط وی، حتی پیش از شروع رسیدگی، پیشنهاد مجازاتی بر پایه مدارک موجود ارائه دهند. طرف مربوطه میتواند این پیشنهاد را رد کرده و درخواست نماید تا رسیدگی شروع شود. (پاراگراف ۳، ماده ۵۴)

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=144892

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی