تمامی عملیات فرآوری مس باید در سونگون انجام شود
تمامی عملیات فرآوری مس باید در سونگون انجام شود

امام جمعه شهرستان ورزقان با انتقاد ازخام فروشی مس سونگون ، عنوان کرد:تمامی عملیات فرآوری مس باید در سونگون انجام شود.

به گزارش خبرنگار نسل تدبیر؛حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی در همایش حمل بخش اول تجهیزات اصلی پروژه احداث کارخانه تغلیظ فاز ۳ مجتمع مس سونگون، با اشاره به فاز های مس سونگون ، ابراز داشت: دو فاز که هم اکنون در مجتمع مس سونگون که شامل استخراج و اکتشافات بوده در حال انجام روال عادی روزانه هستند که تا چند سال بعد نیز شاهد افتتاح پروژه کارخانه تغلیظ که وظیفه غنی سازی را بر عهده دارد انجام خواهد شد.

وی افزود: قصد داریم دو فاز دیگر را که شامل فاز ذوب و تحقیقات است را در آینده نه چندان دور اضافه کنیم.

امام جمعه ورزقان با بیان اینکه وجود مس اول برای کشور سپس برای منطقه آذربایجان، غنیمت است، یاد آور شد: در کل جهان ۱۱۰ معدن مس وجود دارد که دو مورد آن در ایران است که یکی از آنها مس کرمان و دیگری مس ورزقان است.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در خصوص جلوگیری از خام فروشی در کشور، عنوان داشت:رهبری صراحتا خام فروشی مواد را در هر زمینه ای ممنوع اعلام کرده و ما نیز مخالف خام فروشی هستیم چرا که دلیل برای اینکه وجود ندارد و فقط تخریب ظریفت و پتانسیل هاست.

حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی خطاب به مدیرعامل مس ایران ، اذعان داشت: انتظار داریم تمامی امور مربوط به مس در همین منطقه انجام شود تا جوانان خلاق این منطقه نیز با اشتغال در زمینه های مختلف مس باعث توسعه این شهرستان نیز بشوند.

وی با اشاره به وجود نام ورزقان در لیست شهرستان محروم علی رغم مس در این شهرستان، یاد آور شد: درست است ورزقان منطقه ای محروم است ولی مردمی با عزت دارند که با وجود محرومیت از گرفتن کمک در کمیته امداد ابا دارند.

خطیب نماز جمعه ورزقان با انتقاد از توسعه شهرسازی در این منطقه، خاطرنشان کرد:متاسفانه با وجود نعمت غنی مس حتی در ورودیه این شهرستان تابلویی وجود ندارد و بطور کل شهرسازی اینجا معنی ندارد و اصلا به آن توجه نمیشود.