توسعه جامعه، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است/ صیانت از جایگاه معلمان ضروری است
توسعه جامعه، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است/ صیانت از جایگاه معلمان ضروری است

استاندار آذربایجان شرقی با بیان ینکه توسعه جامعه، وابسته به تعلیم و تربیت صحیح است، افزود: صیانت از جایگاه معلمان و تکریم آنان در جامعه، امری ضروری است و باید همواره زحمات و تلاش‌های این قشر به عنوان الگوی موفق برای نوجوانان و جوانان، تبیین شود.

 

به گزارش نسل تدبیر، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان از آمادگی کامل دستگاه تعلیم و تربیت استان برای آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: قدردان زحمات تمامی دست‌اندرکاران توسعه علمی و پرورشی استان هستم و امیدوارم سال تحصیلی جدید نیز با آمادگی کامل و تمهید مقدمات مناسب آغاز شود.

وی، معلمان را از تاثیرگذارترین اقشار جامعه دانست و اضافه کرد: مدیریت ارشد استان، پیگیر حل مشکلات فرهنگیان است و از تمامی مدیران مربوط به این حوزه نیز انتظار دارد برای حل مشکلات این قشر تلاش کند.

استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از همکاری مدیران مدارس استان در پرهیز از اخذ شهریه و کمک اجباری برای ثبت‌نام دانش‌آموزان، اظهار داشت: البته ما همواره نیازمند مشارکت مردم و خیرین در بخش‌های مختلف هستیم ولی با کمک اجباری به مدرسه، همواره مخالف بوده‌ایم.

وی از آموزش زبان ترکی آذری به مدت دو ساعت در هفته در مدارس استان در سال تحصیلی پیش رو خبر داد و گفت: زبان فارسی، زبان ملی و وحدت‌آفرین کشور ماست، ولی آموزش زبان مادری نیز از حقوق تصریح شده در قانون اساسی است و بزرگان کشور نیز با تدریس آن در کنار زبان ملی، موافق هستند.

وی با بیان اینکه همواره مدافع آموزش زبان مادری بوده‌ام و نه آموزش به زبان مادری، افزود: با آموزش زبان ترکی آذری در مدارس، جلوی سوءاستفاده برخی افراد برای اهداف خاص جلوگیری می‌شود.

توجه ویژه به مسائل فرهنگی در جشن‌های آغاز سال تحصیلی و پرهیز از اختصاص بودجه عمرانی مدارس به حوزه‌های دیگر از دیگر موضوعاتی بود که مورد تأکید استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه قرار گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی هم در این جلسه از ورود ۱۶۲۰ نیروی جدید به بدنه آموزش و پرورش استان خبر داد و گفت: ۷۶۰ هزار نوآموز و دانش‌آموز استان در ۸ هزار مدرسه دولتی و غیردولتی مشغول تحصیل هستند که سهم مدارس دولتی ۵۸۰ هزار دانش‌آموز است.

جعفر پاشایی با بیان اینکه بیش از ۹۹ درصد دانش‌آموزان استان تحت پوشش تحصیلی آموزش و پرورش هستند، افزود: از تمام ظرفیت‌های قانونی و کمک تمام دستگاه‌ها در راستای انسداد مبادی بی‌سوادی استفاده می‌کنیم.