توضیح درباره دفن کرونایی‌ها با بیل مکانیکی!/ابتلا به کرونا تبدیل به انگ شده است
توضیح درباره دفن کرونایی‌ها با بیل مکانیکی!/ابتلا به کرونا تبدیل به انگ شده است

معاون وزیر بهداشت در گفتگو با اعتماد نکات تازه‌ای از شیوه دفن کرونایی‌ها می‌گوید.

به گزارش نسل تدبیر، ساکنان شهرهای کوچک دچار ابهاماتی در مورد شناسایی و پذیرش و درمان مبتلایان کووید ۱۹ هستند. حتی بخشداران و اعضای شورایاری ها اطلاعات بسیار ناقصی درباره اقدامات دولت برای مبتلایان دارند. بخشدار سیاهکل به ما اعتراض می کرد که کیت تشخیص کرونا در این شهر وجود ندارد در حالی که مردم بر اثر کرونا فوت می کنند. چه پاسخی برای این ابهامات دارید؟

تا امروز ۴۸ دستورالعمل و پروتکل مختص ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ و در زمینه های مختلف از جمله نحوه حفظ بهداشت محیط و قرنطینه و ایزولاسیون و مراقبت در منزل و بستری و ترخیص و گندزدایی به سراسر کشور ابلاغ کردیم. شناسایی و تشخیص بیماری هم نیازمند آزمایش های فنی است. در ابتدا فقط ۳ آزمایشگاه مرجع آن هم در شهر تهران در این زمینه فعال بود ولی به دنبال ارسال کیت های تشخیصی سازمان بهداشت جهانی، توانستیم تعداد آزمایشگاه های مرجع را به ۲۴ واحد افزایش دهیم و به زودی هم این تعداد به ۴۰ واحد خواهد رسید که در این صورت سراسر کشور مجهز به آزمایشگاه مرجع برای دریافت و بررسی نمونه های مشکوک به آلودگی ویروس کرونا خواهد شد. در هر استان هم یک بیمارستان ویژه برای پذیرش بیماران کرونا در نظر گرفتیم و پذیرش سایر بیمارستان های استان هم به این بیمارستان منتقل خواهد شد و تقریبا، تمام استان هایی که درگیر شیوع ویروس کرونا شده اند، بیمارستان های مجهز به آزمایشگاه مرجع دارند. انستیتو پاستور هم به عنوان مرجع نهایی تعیین شده و نتایج تمام آزمایشگاه های مرجع باید برای تایید نهایی به آزمایشگاه پاستور ارسال شود که حالا ظرفیت آزمایشگاه پاستور، حدود۱۲۰۰ آزمایش در روز است و در حال حاضر آزمایش در نوبت نداریم و پاسخ دهی آزمایش مان در انستیتو پاستور، تقریبا به روز و آمار مبتلایان ما هم، همان نتایج نهایی آزمایشگاه پاستور است.

به دلیل همین ابهامات و اطلاعات ناقص، کرونا در برخی شهرهای کوچک در حال تبدیل به انگ است و حتی برخی خانواده ها از اعلام ابتلای یکی از اعضای خانواده به کرونا ابا دارند و به پنهانکاری متوسل شده اند.

ابتلا به بیماری ویروسی، انگ نیست. این بیماران، ناخواسته مبتلا شده اند و این بیماری دنیا را گرفتار کرده و نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک می گوید که ۴۰ تا ۷۰ درصد مردم دنیا به کووید ۱۹ مبتلا خواهند شد.

ولی انگ ناشی از ناآگاهی، حتی رفتار مسوولان بومی را هم تغییر داده. شنیده ام که در شهرستان رودسر، مبتلایان فوت شده بر اثر کووید ۱۹ را با بیل مکانیکی دفن کرده اند.

ما به هیچ وجه این رفتارها را تایید نمی کنیم چون برای تدفین مبتلایان دستورالعمل دادیم که باید طبق همان دستورالعمل اقدام شود و رعایت آن دستورالعمل هم هیچ خطری ندارد.

وقتی نتیجه آزمایش نهایی از ابتلای فرد به کووید ۱۹ خبر می دهد؛ مراحل پذیرش و بستری و بهبودی و در صورت فوت، تدفین این فرد چگونه خواهد بود؟

دستورالعمل تدفین با هماهنگی و لحاظ کردن تمام جهات شرعی ابلاغ شده و مبتنی بر این تاکید است که مسائل شرعی باید برای متوفیان انجام شود.

یعنی غسل داده می شوند؟

برای غسل و حتی حفاظت عوامل تدفین و گندزدایی اجساد هم دستورالعمل داده ایم. اما اگر افراد با علائم تب و تنگی نفس و بدن درد به بیمارستان یا پزشک مراجعه کردند، پزشک معالج بر اساس همین علائم و همچنین براساس بیماری زمینه ای فرد، تصمیم به بستری یا درمان سرپایی می گیرد. بعد از بستری شدن در بیمارستان، بر اساس پروتکل ابلاغی ممکن است سی تی اسکن از ریه بگیرند و در صورت مشاهده علائم بالینی، آزمایش تکمیلی هم می گیرند و درمان آغاز می شود. بعد از برطرف شدن علائم و ترخیص از بیمارستان یا حتی فوت، به مرکز و شبکه بهداشت اعلام می شود که این فرد از این خانوار در بیمارستان بستری بوده یا در بیمارستان فوت کرده که در هر صورت، تیم بهداشتی و تیم بیماری های ما برای غربالگری و گندزدایی و بیماریابی به این خانواده مراجعه می کند تا مبتلایان جدید را هم برای درمان شناسایی کند.

چه دارویی برای مبتلایان کووید ۱۹ تجویز می شود؟

دو رژیم دارویی برای این بیماران اجرا می شود؛ درمان ۲ دارویی برای بیماران کم خطر و سرپایی و درمان ۴ دارویی برای بیماران بستری در بیمارستان.

داروی مبتلایان ایدز برای شان تجویز می شود؟

درمان ۴ دارویی، ترکیبی از داروهای تامی فلو (داروی ویژه درمان آنفلوآنزا) و کلروکین (داروی ویژه درمان مالاریا) و کلترا (از داروهای ضدرتروویروسی برای توقف فعالیت ویروس اچ آی وی در مبتلایان ایدز) است و در جلسه روز گذشته با متخصصان سازمان بهداشت جهانی و چین، پروتکل های جدید درباره تغییر و ارتقای رژیم درمانی با توجه به اثر بخشی داروها مورد بحث قرار گرفت.

چه تعداد از مبتلایان و متوفیان کووید ۱۹، بیماری زمینه ای داشته اند؟

اغلب متوفیان، بالای ۶۵ سال بودند و بیش از ۹۵ درصد فوتی ها بیماری زمینه ای داشتند؛ از جمله، مبتلایان نقص ایمنی، مبتلایان سرطان که داروی شیمی درمانی می گرفتند، مبتلایان بیماری مزمن تنفسی، مبتلایان بیماری مزمن قلبی و مصرف کنندگان داروهای سرکوب و تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن. اما مبتلایان را باید در دو گروه تقسیم بندی کنیم؛ مبتلایانی که بروز بیماری در آنها بسیار خفیف است و این بیماران از تمام گروه های سنی هستند و البته تعداد کمی شان، کمتر از ۱۴ سال سن دارند. اما ۲۰ درصد بستری ها، مبتلایان از نوع شدید هستند و این افراد هم اغلب بالای ۶۰ سال سن دارند.

با وجود آنکه اعلام شده درمان مبتلایان کووید ۱۹ کاملا رایگان است اما برخی خانواده ها گفته اند که به دلیل نبود داروی عفونت ریه در بیمارستان محل بستری بیمار، ناچار به تهیه دارو از بازار سیاه ناصرخسرو شده اند آن هم با قیمت هر ورق ۴۸۰ هزار تومان.

داروی درمان کووید ۱۹ کاملا رایگان است و داروی عفونت ریه با داروی درمان مبتلایان ویروس کرونا فرق دارد. این بیماران، حتما دچار بیماری زمینه ای عفونت ریه بوده اند که در دوره درمان کووید ۱۹ هم باید داروهای معمول شان را مصرف کنند و البته هزینه این داروها، توسط وزارت بهداشت تقبل نمی شود. علاوه بر این داروی کووید ۱۹، به دلیل ترکیب چند دارویی فقط در بیمارستان های دولتی توزیع می شود و در اختیار خودمان است و حتی مبتلایان نیازمند درمان سرپایی هم باید برای دریافت دارو به مراکز معرفی شده مراجعه کنند.

وزیر بهداشت چند روز قبل نامه ای به رییس جمهوری نوشت و از کمبود ماسک با وجود فعالیت خطوط تولید و ورود ماسک های تولید داخل به بازار سیاه انتقاد کرد. واکنش وزارت صنعت در قبال این نامه چه بود؟

پیش از واکنش وزارت صنعت، قوه قضاییه با جدیت به این موضوع وارد شد و به دادستان های کل کشور دستور داد که نسبت به محتکران، هیچ ترحمی جایز نیست. ظرف این روزها هم کشفیات ماسک به دست مان رسید که توزیع تدریجی آن در مراکز درمانی آغاز شده است.

وزیر صنعت چه واکنشی در قبال این نامه داشت؟

وزارت صنعت هم انرژی خود را بر این متمرکز کرده که بتواند حجم تولید ماسک N95 را به یک میلیون در روز برساند که البته هنوز به این حجم نرسیده و تعداد ماسک هایی که تا به حال به ما تحویل داده اند، بسیار کمتر از توافق اولیه وزرای بهداشت و صنعت بوده.

در حال حاضر چه تعداد ماسک از موضوع مورد توافق وزرا به دست وزارت بهداشت رسیده؟

همچنان با کمبود ماسک مواجهیم در حالی که توافق بر این بود که وزارت صنعت روزانه یک میلیون ماسک به ما تحویل بدهد اما کل هفته گذشته، وزارت صنعت حدود ۴۰۰ هزار ماسک N95 به ما تحویل داد که ناچار شدیم نیاز مراکز درمانی را از طریق کشفیات تامین کنیم. چنان که سه نوبت کشفیات ماسک در محموله های ۴۰۰ هزارتایی و ۲۰۰ هزارتایی و یک میلیونی بین تیم درمان بیمارستان ها توزیع شد چون این گروه در دریافت وسایل محافظتی، برای ما در اولویت هستند. اما غیر از تعهد وزارت صنعت، محموله بسیار بزرگی شامل چند میلیون ماسک جراحی هم قرار بود وارد کشور شود که در گمرک انگلیس متوقف شد و مجوز ترخیص نگرفت.

در این روزها با پرستاران شاغل در بیمارستان های خصوصی و دولتی و حتی محل قرنطینه بیماران مبتلا که صحبت می کردیم، می گفتند برخی همکاران شان به دلیل کمبود وسایل حفاظتی از جمله ماسک و دستکش و گان و ترس از آلودگی به ویروس کرونا ترک کار کرده اند.

با کشفیات دو روز اخیر، تعداد قابل توجهی ماسک N95 به دست ما رسید که در بیمارستان ها توزیع شد و حالا هم وضعیت توزیع ماسک برای کادر درمان نسبت به هفته گذشته بسیار بهتر شده. البته این ترس در کادر درمان طبیعی است اما ۹۹ درصد کادر درمان با شجاعت و با تمام وجود در بیمارستان ها مشغول خدمت هستند و ما هم برای توزیع وسایل محافظتی برای آنها تلاش می کنیم اما باز هم شرمنده شان هستیم چون در روزهای اول از بابت موجودی ماسک N95 برای کادر درمان واقعا دچار مشکل بودیم و باید روزانه یک میلیون ماسک به دست ما می رسید که این اتفاق نیفتاد و کل آنچه بین کادر درمان توزیع شد، فقط ۴۰۰ هزار ماسک بود تا زمانی که انبارهای احتکار ماسک کشف شد و موجودی این انبارها بین کادر درمان توزیع شد اما هنوز هم با کمبود وسایل محافظتی برای کادر درمان مواجهیم.