جامعه، نیازمند وحدت و همدلی است/سونگون در مسیر توسعه قرار دارد
جامعه، نیازمند وحدت و همدلی است/سونگون در مسیر توسعه قرار دارد

مدیرعامل مس سونگون با بیان اینکه سونگون در مسیر توسعه قرار دارد، خارنشان کرد:براساس آخرین اکتشافات معدن ، مس سونگون با دو میلیارد تن حجم ذخیره زمین شناسی امروز بزرگترین‌ معدن مس ایران به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار نسل تدبیر، رضا شریفی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت سالروز زلزله ارسباران، با اشاره به زمان زلزله، اظهار کرد:همان ساعتی که زلزله اتفاق افتاد ما تازه از سونگون خارج شده بودیم و از شدت لرزش گمان کردیم لاستیک ترکید ولی بعد رسیدن به شهرستان با انبوه مصیبت روبرو شدیم که آن روز معدن آسیبی ندیده بود و حتی من چندین ساعت یادم رفته بود که باید خانواده را از سلامتی خودم در جریان بگذارم .

وی با بیان اینکه جامعه نیاز به ایجاد امید دارد که باید در دل مردم، خانواده، شهر و کشور امید ایجاد کرد و اینها جزوی از وظایف سخت خبرنگاری است، خاطرنشان کرد: ما در ایران از تمام جهات دچار هجمه و آسیب روانی هستیم و هدف اصلی دشمن ایجاد نا امیدی در بین آحاد مردم دارد که باید در این مرحله با نشان دادن توانمدی و ظرفیت ها امید را همچنان در دل هموطنان زنده نگه بداریم.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون با اشاره به تاریخچه و شروع فعالیت این مجتمع مس، عنوان داشت: شرکت ملی صنعت مس کشور کلا یک مجموعه با چندین مجتمع است که قدیمی‌ترین آن سرچشمه مس کرمان در ۵۰ کیلومتری رفسنجان، مس میدوک در شهربابک و مس سونگون در ورزقان است که از لحاظ بزرگی معدن تا دیروز معدن مس سرچشمه بزرگترین معدن ایران بود ولی بعد از آن معدن مس سونگون و میدوک بودند که الحمدالله در حال تبدیل شدن به بزرگترین معدن مس ایران هستیم که به معنای این است که ما در حال بزرگ شدن هستیم.

وی ادامه داد: با اکتشافاتی که انجام دادیم پتانسیل خوبی برای پیشرفت داریم و می توانیم در خارج از کشور نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم به طوریکه قبلاً ۳۰ یا ۴۰ میلیون تن خاک شناسایی شده بود ولی الان این رقم به یک الی دو میلیارد تن خاک قابل برداشت رسیده است.

شریفی با اشاره به فاز های موجود، گفت: در حال حاضر دو فاز کارخانه طبق روال عادی در حال کار هستند که خاک با عیار ۰/۶ برداشته می‌شود و به اندازه لازم به کارخانه تغلیظ می‌رود و در آنجا به صورت شناورسازی از هم جدا می‌شوند که صرفاً این اقدامات مکانیکی و فیزیکی است و هیچ واکنش شیمیایی در آن رخ نمی‌دهد.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون در خصوص فاز سوم تصریح کرد: فاز سوم از سال ۹۰ طراحی شده بود و حتی تجهیزاتی که امروز مشاهده کردید خرید امروز نیست بلکه در همان سال ۹۰ خریداری شده بود که متاسفانه به علت برخی مشکلات متوقف شده بود که اگر وقفه‌ای صورت نمی‌گرفت نه تنها الان کارخانه ۱۵۰ هزار تنی کار می‌کرد بلکه کارخانه ذوب نیز احداث شده بود.

وی افزود: فاز سوم همانند فازهای دیگر یک فاز جامع است و با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومان شروع به کار کرده است به طوریکه کل تجهیزات ۶ هزار تن می‌باشد که تجهیزات مشاهده در کانتیترها فقط بخشی از این تجهیزات موجود است.

شریفی در خصوص آخرین وضعیت فاز سوم، یاد آور شد:تا ۳۶ ماه دیگر، ظرفیت از ۳۰۰ هزار تنی به ۴۵۰ هزار تن خواهد رسید که هم از نظر ارز آوری و هم از نظر ایجاد اشتغال بسیار با ارزش خواهد بود.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون درباره اشتغال‌زایی در فاز سوم و طرح‌‌های توسعه، تصریح کرد: فاز سه در حال خاکبرداری است و در این مرحله نزدیک به ۱۰۰ ماشین در فاز سه مشغول خاکبرداری هستند به طوریکه گاها در مرحله اجرای کارخانه تعداد نفرات شاغل بیشتر از تعداد شاغلان در زمان بهره‌برداری است که نزدیک به ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر در زمان اجرای پروژه مشغول به کار خواهند شد و بعد از رسیدن به مرحله بهره‌برداری پیش‌بینی شده است تا بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ نفر در این بخش اشتغال زایی خواهد شد.

شریفی با اشاره به طرح توسعه لیچینگ، اذعان داشت: طرح لیچینگ یک کارخانه سه هزار تنی کاتد است و سالانه در راستای استحصال مس از خاک‌های اکسیدی کم عیار تلاش کرده که این پروژه به خاطر مسائل تکنولوژی و نوع اجرا دارای مشکلات خاصی بوده است چراکه از جمله پروژه‌های نادری است که به صورت دره‌ای اجرا خواهد شد و به خاطر همین با یک شرکت بسیار پیشرفته در کشور آفریقای جنوبی قرارداد بسته شده و کار در نهایت حفظ نکات ایمنی و زیست محیطی اجرا خواهد شد که البته بخشی از خرید تجهیزات نیز انجام شده است.

وی وجود مس سونگون در ورزقان را برکتی برای اشتغالزایی، تردد، ساخت و ساز در این منطقه دانست و تصریح کرد: خدمات اجتماعی برای مس سونگون از اهمیت بسیار مهمی برخوردار بوده به طوریکه الان همه روستاها آسفالت و جدول‌گذاری شده است و ۵۵۰ میلیارد تومان پروژه برای خدمات اجتماعی داریم که تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان آن هزینه شده است.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون با اشاره به توجه ویژه این مجتمع به محرومیت زدایی در ورزقان،یاد آور شد: از برنامه های محرومیت زدایی اهدای وام اشتغالزایی به مردمان روستاهای اهر، ورزقان و هریس است که حتی برای برخی‌ها طرح بخشودگی نیز داریم چراکه وقتی فردی وام را گرفته و کارآفرینی کرده و چندین شاگرد می‌گیرد باید مورد توجه باشد و انگیزه بیشتری برای ادامه کار داشته باشد.

شریفی در پایان سخنان خود در خصوص صادرات کنسانتره مس سونگون، خاطرنشان کرد: تمام صادرات کنسانتره مس تولیدی همه معادن از جمله سرچشمه، میدوک و سونگون در گمرک بندرعباس انجام می‌گیرد و در موضوع مالیات باید به این نکته توجه کرد که محل شرکت ثبت شده در مالیات مد نظر است به طوری که شرکت مس ایران در کرمان ثبت شده است ولی در بحث استفاده از گردش مالیاتی اخیراً با پیگیری‌های انجام شده بر اساس سهم در استان نیز انجام می‌گیرد به طور مثال شرکت‌های زیادی در خود تبریز ثبت شده و الان در شهر عسلویه مشغول به کار هستند.