جزئیات تحویل لایحه بودجه۹۹ به شورای شهر تبریز/ماهیت بودجه شهرداری ها
جزئیات تحویل لایحه بودجه۹۹ به شورای شهر تبریز/ماهیت بودجه شهرداری ها

شهردار تبریز امروز لایحه بودجه سال ۹۹ را تقدیم اعضای شورای شهر کرد.

به گزارش نسل تدبیر، ایرج شهین باهر در یکصد و پنجاه و نهمین جلسه علنی شورای شهر تبریز لایحه بودجه۹۹ شهرداری تبریز را تقدیم شورای شهر کرد.

او درباره لایحه بودجه سال ۹۹ اظهار کرد: هیچ پروژه‌ای بدون مطالعه و امکان‌سنجی در لایحه بودجه۹۹ تعریف نشده است و برای تدوین لایحه بودجه از نظرات شهروندان هم بهره گرفته ایم.

شهردار تبریز یادآور شد: در سال ۹۸، ۷۳ درصد افزایش عملکرد عمرانی نسبت به  ۹۷ داشتیم و توانستیم  ۲۵ درصد هزینه‌های جاری خود را نسبت به سال ۹۷ کاهش بدهیم.

طبق ماده ۶۷ قانون، شهرداری مکلف است تا روز آخر دی ماه بودجه سالیانه خود را به شورای شهر پیشنهاد دهد و شورای شهر نیز باید قبل از اسفند ماه هر سال‌ آن را رسیدگی و تصویب کند.

این گزارش می افزاید: بودجه سالانه شهرداری عبارت است از یک برنامه جامع مالی که در آن کلیه خدمات و فعالیتها و اقداماتی که باید در طی سال مالی انجام‌شود همراه با برآورد مبلغ و میزان مخارج و درآمدهای لازم برای تأمین هزینه انجام آنها پیش‌بینی می‌شود و پس از تصویب شورای اسلامی شهر قابل اجراء‌است.

‌دوره عمل بودجه هر سال تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال بعد خواهد بود و تعهداتی که تا آخر اسفند ماه هر سال تحقق یافته باشد تا خاتمه‌دوره عمل بودجه از محل اعتبار مربوط قابل پرداخت است.

بودجه شهرداریها باید بر اساس برنامه‌ها و وظایف و فعالیتهای مختلف و هزینه هر یک از آنها تنظیم گردد. طرز تنظیم برنامه و بودجه و‌تفریغ بودجه و نحوه تفکیک وظایف و فعالیتها و انطباق بودجه با برنامه و همچنین طرز برآورد درآمد و هزینه به موجب دستورالعملی خواهد بود که به‌وسیله وزارت کشور تصویب و ابلاغ خواهد شد.

مسئولیت تنظیم بودجه شهرداری و مراقبت در حسن اجرای آن و همچنین تنظیم تفریغ بودجه به عهده شهردار و مسئول امور مالی است.