خدمات آتش‌نشانان تنها به آتش‌سوزی منحصر نیست/ فرهنگ تماس با آتش‌نشانی، نهادینه شود
 خدمات آتش‌نشانان تنها به آتش‌سوزی منحصر نیست/ فرهنگ تماس با آتش‌نشانی، نهادینه شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: آتش نشانان تبریزی به پشتوانه تجربه و اندوخته های علمی جدید از موفق ترین سازمان های کشور هستند و دامنه فعالیت آنها تنها به اطفای حریق منحصر نیست بلکه در بسیاری از مخاطرات طبیعی و غیر طبیعی نقش آفرینی میکنند.

به گزارش نسل تدبیر به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در دیدار جمعی از آتش نشانان تبریز با بیان اینکه آتش نشانان مردان آهنینی هستند که در روزهای حساس آرامش را به شهروندان هدیه میدهند، گفت: آموزش مستمر و تجهیزات به روز، باعث میشود آتش نشانان برای خلق آرامش و امنیت شهروندان در صحنه های مختلف و حساس نقشی موثر داشته باشند.

امام جمعه تبریز پیشگیری برای بروز حوادث را ضروری خواند و افزود: آموزش شهروندان و تعیین استانداردهای ایمنی برای مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری یکی از وظایف سازمان آتش نشانی است که میتواند با نظارت دقیق کارشناسان مجرب به این موضوع از بروز حوادث جلوگیری نماید.

وی همچنین از آتش نشانان خواست: مجتمع های تجاری که سال ساخت آنها بسیار قدیمی است باید از نظر ایمنی تذکرات و نظارت های مستمر داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه خدمات ایمنی آتش نشانان منحصر به آتش سوزی نیست ادامه داد: نجات افراد محبوس در زیر آوار، آسانسورها، تصادفات، چاه ها و کانال ها، مقابله با حیوانات وحشی، از دیگر وظایف آتش نشانان در جامعه هست.

ضرورت نهادینه شدن فرهنگ تماس با آتش نشانی

امام جمعه تبریز در ادامه با یادآوری بزرگترین چالش آتش نشانی و مزاحمت های تلفنی به این سازمان گفت: لازم است به شهروندان آموزش های لازم در این خصوص داده شود تا فرهنگ تماس با آتش نشانی نهادینه شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه وسعت ۱۷۸۰ کیلومتری تبریز نیازمند ۴۰ ایستگاه آتش نشانی است، گفت: در حال حاضر ۲۳ ایستگاه با نیروهای مجرب و آموزش دیده و تجهیزات لازم خدمات آتش نشانی انجام میدهند اما این تعداد ایستگاه جوابگوی نیازها نیست.

ایستگاه‌های آتش نشانی تبریز افزایش یابد

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تاکید کرد: برای ارتقاء سطح خدمات ایمنی در شهر تبریز شورای اسلامی و شهرداری باید به همکاری هم علاوه بر افزایش تعداد ایستگاه ها و آموزش های مستمر برای آتش نشانان و شهروندان باید نسبت به خرید تجهیزات جدید و پیشرفته همکاری و اقدام موثر داشته باشند.

در ابتدای این دیدار موسایی قائم مقام شهردار تبریز با بیان اینکه ایجاد آرامش و امنیت روحی برای شهروندان اولویت سازمان آتش نشانی است، گفت: قابل زیست کردن شهر و ایجاد شور و نشاط به پشتوانه تجارب و علم نیروهای متخصص در آتش نشانی و تجهیزات خدمات رسان از اهداف شهرداری تبریز در سازمان آتش نشانی است.

وی با اشاره به تغییر بافت شهری و حوادث متأثر از آن گفت: امکاناتی که در اختیار آتش نشانان هست جوابگوی نیازها نیست و باید برای به روزرسانی تجهیزات توجه جدی در دستور کار باشد.

موسایی با اشاره به حوادث مثل سیل در ابتدای سال جدید تصریح کرد: نیروهای آتش نشانی از نظر آمادگی در بالاترین سطح خود قرار دارند اما برای انجام ماموریت های خود متناسب با شرایط بحرانی و مخاطرات طبیعی نیازمند تجهیزات به روز و کارآمد هستند./*