• امروز : چهارشنبه - ۱۸ تیر - ۱۳۹۹
0
خبر/

حقوق کارگران هیچ انطباقی با شرایط فعلی اقتصادی ندارد

  • کد خبر : 163309
  • 11 ژوئن 2020 - 12:27
حقوق کارگران هیچ انطباقی با شرایط فعلی اقتصادی ندارد
نایب رییس کانون کارگران بازنشسته آذربایجان شرقی تأکید کرد: مشکلات معیشتی کارگران بازنشسته بر اساس تورم و واقعیات اقتصادی موجود جامعه همچنان پابرجاست.
به گزارش نسل تدبیر، مهندس کریم صادقزاده تبریزی در گفتگو با خبرنکاران با اشاره به آخرین بازنگری شورای عالی کار در زمینه میزان حداقل دستمزد کارگران برای سال 99 گفت: اعضای شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت با کسر مبلغ 75 هزار تومان از پایه سنوات مصوبه قبلی خویش برای کارگران و افزودن آن به حداقل دستمزد کارگران و افزایش کمک هزینه مسکن از 100 هزار تومان به 300 هزار تومان میزان حداقل دستمزد کارگران از 21درصد به 26 درصد افزایش دادند.
رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز با بیان اینکه بر اساس ماده 111 قانون الزام تامین اجتماعی حداقل مستمری کارگران  بازنشسته نباید از حداقل دستمزد تعیین شده کارگران شاغل کمتر باشد افزود: بدین ترتیب شاید  بنطر آید  مصوبه اخیر شورایعالی کار اثرات قابل دفاع در مستمری کارگران بازنشسته داشته و قابل دفاع باشد اما باید در نظر داشت این رقم فاصله زیادی با واقعیات اقتصادی جامعه دارد.
مهندس کریم صادق زاده با اشاره به اینکه  حداقل سبد معیشیتی برای کارگران و کارگران بازنشسته رقمی در حدود دو میلیون و 800 هزار تومان تشکیل می دهد گفت: بدین ترتیب  مصوبه شورایعالی کارفاصله زیادی با  قدرت خرید اولیه کارگران و کارگران بازنشسته دارد و باید این رقم تغییر یابد و بهتر و بیشتر به رقم واقعی تر برسد.
وی تنها راه حل رفع مشکل کارگران بازنشسته را از لحاظ تطبیق تفاوت حقوق با نیازها و تورم موجود  جامعه را اعمال  قانون همسان سازی  دانست و گفت: بایستی از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواسته شود که یکبار برای همیشه مشکل همسان سازی مستمری بازنشستگان را رفع  کند و اگر همسان سازی حقوق را با اعمال ماده 111 تامین اجتماعی مرتبط نکنند درواقع  هیچ کاری انجام نداده اند.
مهندس کریم صادق زاده تبریزی  با اشاره به اینکه قوانین لازم در برنامه ششم توسعه در این ارتباط پیش بینی شده است اظهار داشت: کارگران بازنشسته سی سال تمام حق بیمه پرداخت کرده اند تا در دوران بازنشستگی در کنار خانواده هایشان زندگی نسبتا راحتی را داشته باشند نه اینکه در سخت ترین شرایط و با شرمندگی در پیش خانواده زندگی کنند.
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز  سامان دادن به بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و ایفای تعهدات قانونی را در این ارتباط را از دیکر وظایف مهم مدیریت سازمان تامین اجتماعی خواند و گفت: بازنشستگان از سازمان تامین اجتمالی عملگرایی میخواهند  نه همدردی  و  این سازمان باید برای رفع مشکلات و ارائه خدمات بهینه برای این قشر شریف که بعد از 30 سال تلاش و زحمت بازنشسته شده اند بطور جدی وارد عمل شوند.
رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز  با بیان اینکه نگاه حمایتی مقام معظم رهبری  به دستمزد کارگران  سبب شد تا  در شورایعالی کار بازنگری در میزان افزایش حداقل  دستمزد کارگران صورت بگیرد افزود: بر همین اساس انتظار میرود که ترمیم قدرت خرید بازنشستگان و رعایت عدالت در میان آنها  نیز در اولویت باشد.
مهندس کریم صادق زاده تبریزی با طرح این سوال که چرا زندگی و معاش خانواده های بازنشستگان در این ارتباط مورد توجه مسئولین قرار نمیگیرد  تأکید کرد: سفره های خالی این قشر به هیچ وجه برازنده نظام برحق جمهوری اسلامی ایران نبوده و باید به طور جدی فکری به حال بازنشستگان و زندگی آنان بکنند و قطعا با حرف و حدیث مشکلی رفع نخواهد شد.
نایب رییس کانون کارگران بازنشسته استان آذربایجان شرقی اجرای عدالت در حقوق واقعی  بازنشستگان و مستمری بگیران خواسته اصلی آنها عنوان کرد و گفت: انتظار داریم در آستانه پایان عمر دولت تدبیر و امید ،تدابیری ارزشمند در اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان و تصویب حقوق و مزایای واقعی بر اساس نرخ تورم و قانون اقدام گردد.
وی با بیان اینکه صبر کارگران بازنشسته لبریز شده  است افزود: کارگران بازنشسته خارج از قانون مصوب چیزی نمی خواهند و باید اقدامی اساسی برای آنان در این شرایط سخت اقتصادی صورت گیرد.
لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=163309

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.