خط یک قطار شهری تبریز تا زمستان امسال به ایستگاه آخر می‌رسد
خط یک قطار شهری تبریز تا زمستان امسال به ایستگاه آخر می‌رسد

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه از اجرای عملیات عمرانی خط یک قطار شهری تبریز طبق زمان‌بندی صورت گرفته خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم تا سه ماه آینده قطار به صورت تستی به ایستگاه ۱۸ در شهرک نور برسد.

به گزارش نسل تدبیر، مصطفی مولوی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید اعضای شورای اسلامی و شهردار کلانشهر تبریز از پروژه خط یک قطار شهری تبریز اظهار داشت: در حال حاضر فعالیت در ایستگاه‌های مختلف فاز ۳ خط یک قطار شهری به صورت دو نوبته است.

وی ادامه داد: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز تلاش می‌کنیم تمامی ایستگاه‌ها به صورت شبانه روزی فعال باشد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه با اشاره به فرایند اخذ اوراق مشارکت اظهار داشت: تخصیص اعتبار به پروژه قطار شهری تبریز به صورت مرحله ای انجام می شود و تا به امروز از میزان اعتبار ۶۵۰ میلیارد تومان نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در پروژه قطار شهری تبریز هزینه شده است.

مجری طرح خط یک قطار شهری تبریز و حومه نیز از اتمام ریل گذاری در مسیر فاز ۳ خط یک قطار شهری تبریز خبر داد و گفت: در طول ماه‌های گذشته نزدیک به ۱۳کیلومتر ریل گذاری اجرا شده است.

رضا زایر ادامه داد: در ایستگاه های ۱۴، ۱۵ و ۱۶ عملیات خاکبرداری، فونداسیون و سقف اول انجام شده و این ایستگاه ها به صورت ایستگاه عبوری آماده عبور قطار هستند.

وی از نصب شبکه بالاسری در ایستگاه های فاز ۳ خط یک خبر داد و گفت: شبکه بالاسری به جز ایستگاه ۱۶ نصب شده است و در سه ماه آینده این شبکه به صورت کامل تکمیل می‌شود.

زایر افزود: برای تامین توان نیز پست های مورد نیاز خرید و تعدادی نصب شده و یا در حال نصب است.

وی با اشاره به اهداف پیش رو برای اتمام این پروژه گفت: در سه ماه آینده به صورت تست قطار بدون مسافر به ایستگاه ۱۸ می رسد.

برای خط یک قطار شهر تبریز ۱۸ ایستگاه طراحی شده است.

مطالعه قطارشهری تبریز است در ۱۳۸۰ و عملیات اجرایی نیز از ۱۳۸۴ آغاز شده و در ۱۳۹۴ بخشی از آن گشایش یافت.

قطارشهری تبریز در ۵ خط (شامل ۴ خط اصلی و ۱ خط حومه) به طول کلی ۱۰۰ کیلومتر طراحی شده‌است.

در حال حاضر فاز ۱ و ۲ خط ۱ متروی تبریز به طول ۱۱ کیلومتر از ایستگاه ایل‌گلی تا ایستگاه میدان ساعت در حال بهره‌برداری است.