دستور پورمحمدی به آغاز تدریس زبان مادری در مدارس استان/ مدارس، حق اخذ شهریه زوری ندارند
دستور پورمحمدی به آغاز تدریس زبان مادری در مدارس استان/ مدارس، حق اخذ شهریه زوری ندارند

استاندار آذربایجان شرقی گفت: سرپرست وزارت آموزش و پرورش در قالب نامه‌ای از عملکرد استان در زمینه افزایش سوادآموزی، تشکر کرد و بنده نیز به نوبه خود، قدردان زحمات و تلاش‌های دست اندرکاران نظام آموزشی استان هستم.

به گزارش نسل تدبیر، محمدرضاپورمحمدی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، این شورا را از جمله شوراهای مهم تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز برشمرد و گفت: آموزش و پرورش، زیربنای اصلی تمامی امور است و توجه کافی و اصولی به این حوزه، یک سرمایه گذاری مهم محسوب می‌شود.

وی ریشه بسیاری از مشکلات فعلی جامعه همچون عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، سرقت، تخلفات ساختمانی، بی‌توجهی به فرهنگ آپارتمان  نشینی و … را نتیجه توجه اندک به امر آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: توجه کافی به این امر، کاهش و رفع تمامی معضلات و آسیب های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت؛ لذا باید اداره کل آموزش و پرورش و تمامی دستگاه های دخیل در امور آموزشی و فرهنگی، اهتمام بیشتر و جدی‌تری در اجرای وظایف خود داشته باشند.

وی همچنین بر ضرورت اجرای برنامه‌های مصوب در بازه زمانی مشخص و نظارت بر اجرای صحیح آن‌ها از سوی مسئولان امر تاکید کرد و ادامه داد: بر اساس اعلام امروز وزارت آموزش و پرورش، استان آذربایجان شرقی، نقش بسیار خوبی در گسترش سوادآموزی داشته که بنده قدردان زحمات و تلاش‌های دست اندرکاران نظام آموزشی استان هستم.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: هر گونه اخذ اجباری شهریه از اولیا دانش آموزان به عنوان پیش شرط ثبت نام و یا منوط کردن تحویل کارنامه به پرداخت نقدی در قالب عناوینی همچون کمک به مدرسه؛ تخلف است و در صورت مشاهده و با دریافت گزارشاتی در این مورد، با متخلفین به شدت برخورد می‌کنیم.

پورمحمدی با بیان اینکه کمک به مدارس، داوطلبانه است افزود:  انتظار داریم افراد متمول، یارای دولت در امر تعمیر و تجهیز مدارس بوده و انجمن اولیا و مربیان مدارس نیز برای شناسایی و استفاده هرچه بیشتر از توان خیرین تلاش کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی عنوان کرد: آموزش زبان مادری ، یکی از اصول قانونی و مصرح در قانون اساسی است و باید این موضوع در تعدادی از مدارس استان آغاز شود. در دانشگاه تبریز رشته آموزش زبان ترکی آذری تدریس می‌شود و هیچ مشکلی نیز تا کنون، پیش نیامده لذا در مدارس هم می‌تواند بدون مشکل تدریس شود.

ضرورت ثبت نام غیرحضوری دانش آموزان در نزدیک‌ترین مدارس به محل سکونت خود، آموزش هفتگی حداقل دو ساعت زبان ترکی در مدارس و … از دیگر موضوعات مهمی بود که استاندار در این جلسه به آن ها اشاره کرد.