نسل تدبیر، رسانه‌ای اخلاق مدار، جوان و حرفه‌ای است/ بهبود الگوی رفتاری مردم، زیربنای توسعه/ حرکت پررنگی در مورد استیضاح شهردار وجود نداشته است
نسل تدبیر، رسانه‌ای اخلاق مدار، جوان و حرفه‌ای است/ بهبود الگوی رفتاری مردم، زیربنای توسعه/ حرکت پررنگی در مورد استیضاح شهردار وجود نداشته است

بخش نخست گفتگوی دکتر سعید نیکوخصلت، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز با نسل تدبیر را در این نوشتار بخوانید.

به گزارش نسل تدبیر؛ سعید نیکوخصلت از چهره‌های جوان و آکادمیک شورای اسلامی کلانشهر تبریز است که در روزهای اخیر، میهمان پایگاه تحلیلی- خبری نسل تدبیر بود و در سخنانی مفصل به بیان دیگاه‌های خود در بخش های مختلف پرداخت.

بخش ابتدایی سخنانش را با گذاشتن تلفن خود در حالت پرواز آغاز و علت این امر را پرهیز از بی نظمی در اثنای مصاحبه به دلیل تماس‌های تلفنی احتمالی اعلام می کند.

وی نسل تدبیر را رسانه ای خوش نام و حرفه ای توصیف می کند و می گوید: از چهار سالی که از فعالیت این رسانه می گذرد، همواره پیگیر مطالب و اخبار نسل تدبیر بوده ام و بر این باورم که مدیریت و تیم جوان این رسانه فعال، توانسته با سبک و سیاق حرفه ای و اخلاق مدارانه به اطلاع رسانی منطقی، عقلانی و به دور از حب و بغض بپردازد.

نسل تدبیر، تریبون تدبیر و انصاف است 

وی همچنین از این رسانه به عنوان تریبون تدبیر و انصاف نام می برد و ادامه می دهد: پرهیز نسل تدبیر از جوسازی های هدف دار و غیراخلاقی از جمله مولفه هایی که باعث محبوبیت و خوش نامی این رسانه در بین اقشار مختلف مردم شده و امیدوارم روز به روز شاهد موفقیت و پیشرفت این رسانه در سطح استانی و کشوری باشیم.

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت درآمدی خبرنگاران و فشارهای موجود بر روی مدیران رسانه ها به دلیل مشکلات اقتصادی جامعه ابراز می کند: شورای اسلامی کلانشهر تبریز به رسانه ها اعتقاد دارد و بر این اساس و در راستای شفافیت عملکرد نمایندگان منتخب مردم در شورای اسلامی کلانشهر تبریز، اکثریت قریب به اتفاق جلسات با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار می شود.

نیکوخصلت در همین راستا ادامه می دهد: بر اساس تصمیم تمامی اعضای شورای شهر تبریز، شهرداری باید پکیج رفتاری خود در حمایت از رسانه‌ها را به عنوان یک لایحه شفاف در صحن شورا مطرح کند تا از هرگونه رانت در بهره مندی از حمایت های شهرداری در رسانه ها خودداری شود. البته نباید تمامی رسانه ها به صورت یکسان از این پکیج حمایتی برخوردار باشند بلکه اثرگذاری و کیفیت عملکرد رسانه از مولفه های دخیل در این بهره مندی خواهد بود. این لایحه تا کنون از سوی شهرداری به شورا ارسال نشده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از عملکرد ایرج شهین باهر به عنوان شهردار کلانشهر تبریز تا چه حدی رضایت دارید و آیا اکثریت اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز از عملکرد وی رضایت دارند یا خیر ابراز می کند: بنده به نمایندگی از همکاران خود در شورای شهر، نمی توانم نظری را مطرح کنم ولی بر این باورم که اگر نمایندگان منتخب مردم در شورای شهر، از عملکرد آقای شهین باهر رضایت نداشتند، گزینه هایی همچون استیضاح شهردار را مطرح می کردند که تا کنون حرکت پررنگی را در این خصوص شاهد نبوده ایم.

 این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در ادامه سخنان خود، مدیری خوب بازپرداخت وام‌های بانکی پروژه‌های شهری، ممانعت از جذب نیرو در شهرداری، سالم سازی و توجه به قوانین، مدیریت و کاهش هزینه های جاری  و … را از مهم ترین اقدامات موثر و خوب شهرداری تبریز می داند و می افزاید:  انتظارات و مطالباتی از شهرداری محترم در مسائلی همچون فرهنگ سازی برای بهبود رفتاری شهروندان، رعایت الزمات ترافیکی و توجه به اجرای قانون،مدیریت دستفروشی، مدیریت حیوانات شهری، مدیریت فضای سبز تبریز و … داریم که امیدواریم بیش از پیش مورد توجه شهرداری و مدیران مربوطه قرار گیرد.

وی معتقد به توسعه همه جانبه و نرم است و بر این باور است که نباید توسعه را در ساخت بناها و ساختمان های تجاری بلندمرتبه و آسمان خراش خلاصه کرد.وی در این راستا می گوید: توسعه به معنای تغییر رفتارهای مردم است. هر موقع کاهش سیگنال، کاهش تولید زباله، افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی و حرکت شهرداری به سمت حمل و نقل برقی، افزایش پیاده راه‌ها، کاهش جرایم، افزایش فستیوال‌های هنری و سنتی، افزایش توریست ها در جامعه و افزایش دخالت دادن دانشگاه در تصمیم سازی های مهم را شاهد باشیم، می توان گقت که در مسیر حرکت به سمت توسعه واقعی حرکت کرده ایم.

 نیکوخصلت با بیان اینکه برخی انتظارات ما باید صدها سال پیش در این کشور انجام می شد تصریح می کند: متاسفانه در برخی مواقع، وقفه‌های صد ساله داریم. به عنوان مثال باید ارتباط واقعی با دانشگاه، صد سال پیش انجام می شد. توسعه بیش از حد دانشگاه‌ها این مراکز را به مراکزی بیمار تبدیل کرده و به این جامعه به مدرک فروشی روی آورده تا توجه به توسعه نقش دانشگاه در مراکز تصمیم گیری.

از شایعه دخالتم در عزل و نصب مدیران، تعجب کردم

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه در در عزل و نصب مدیران شهرداری دخالت دارید با لحنی تعجب برانگیز می گوید: تا امروز هیچ شخصی از من، چنین سوالی را نپرسیده بود. من هیچ گاه در این فرآیند دخالت نداشته ام و همواره معتقد به تقویت و اصلاح مدیران هستم و با توجه به یکپارچه بودن سیستم شهرداری، اگر کمبود و ضعفی در هر یک از بخش های مدیریتی مشاهده کنم، با شهردار محترم مطرح می کنم.

بخش دیگر گفتگوی دکتر نیکوخصلت با نسل تدبیر در روزهای آتی منتشر خواهد شد.