• امروز : جمعه - ۲۸ شهریور - ۱۳۹۹
1

روز موعود فرا رسید!

  • کد خبر : 17432
  • ۰۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۴:۳۷
روز موعود فرا رسید!
تصویر وی در سیاست ایران به اعتدال کشیده شده و جز در معدود ایام انتخابات همواره با سنجیدن شرایط سخن گفته است، آیا باز همین رویکرد را ادامه خواهد داد یا فکری دگر اندیشیده است؟!

تصویر و

#روزنامه امین
#سرمقاله
#وحید خدادادی/ روزنامه نگار

پریروز بهارستان هدیه هفته دولت را تقدیم پاستور نشینان کرد و کرباسیان وزیر اقتصاد دولت روحانی را خانه نشین کرد تا وی دومین وزیر مخلوع در یک ماهه گذشته باشد! در واقع برخی این اقدام مجلس را مصداق شمشیر از رو بستن قلمداد کرده اند! حدود ده روز پیش هم مجلس در یک جلسه پر حاشیه و جنجالی ربیعی وزیر کار را برکنار کرد تا دو وزارتخانه در روزهای حساس اقتصادی کشور بی وزیر بماند. البته تلاش هایی هم برای استیضاح وزیر کشور پی آمد حادثه فیضیه قم صورت گرفت که نهایتا توضیحات رحمانی فضلی نمایندگان را فعلا قانع کرد. البته این پایان کار نبوده و از حدود یک ماه پیش ۸۰ تن از نمایندگان مجلس طرح سوال از رییس جمهور را اجرایی کردند و مطابق اخبار واصله امروز حسن روحانی قرار است مهمان بهارستان باشد! هر چند این کار را با عنایت به نامه ای که برای رییس مجلس فرستاد با گلایه انجام می دهد اما نهایتا طبق اصل ۸۸ قانون اساسی مجبور است ابهامات پیش آمده و سوالات نمایندگان را پاسخ دهد.
امروز همان روز موعود است و انتظارات به سر رسیده و رییس جمهور عازم مجلس شده تا در مورد بحران ارز و سایر مباحث اقتصادی پاسخگوی سوالات نمایندگان باشد. پیشتر همان طور که اشاره شد مجلس با استیضاح دو وزیر و رای به برکناری هر دو نشان داد که در سوال از شخص حسن روحانی هم شوخی ندارد و در واقع با برکناری آنان برای دولت خط و نشان کشید! همه این اتفاقات دست به دست هم داده تا برخی ابهامات در خصوص جلسه امروز شکل بگیرد. آیا این اعتماد به نفس می‌تواند منجر به برکناری چند وزیر دیگر شود؟ آیا استیضاح‌ها تا آنجا پیش خواهد رفت که کابینه طبق اصل ۱۳۶ قانون اساسی دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد؟ آیا استیضاح رئیس جمهور نیز در دستور کار قرار می‌گیرد؟ مجلس چه در سر دارد؟ این موارد بخشی از ابهاماتی است که با پایان جلسه امروز آن ها را روشن خواهد کرد. البته روحانی از برخی زوایا رکورددار استیضاح و اصطکاک با مجلس است! اول آن که هیچ رئیس دولتی به جز او به فاصله ۱۸ روز دو وزیر خود را از دست نداده است. دو استیضاح قبلی برای روحانی این پیام فراجناحی را داشت که او باید به خود بیاید!
مواضع مجلس با شرایطی که تصویر شد کاملا روشن است و حال روی دیگر سکه دولت است و واکنش رییس جمهور به این رفتارها!
آشنا که در طی این چند سال اخیر توییت های دو پهلو می زند، این بار نیز در یک پیام کددار نوشت: حال و هوای جلسه سه شنبه شفاف تر شد! در واقع این نوشته حاکی از عزم جزم دولت برای مقابله به مثل دارد!
یکی از عمده اتهامات حسن روحانی در سال های اخیر که انتقادات زیادی را به دنبال داشته، تقدم مصلحت بر حقیقت بوده و عموما از سخن گفتن بی پرده کراهت داشته است. رییس دستگاه اجرایی معتقد است که نباید از پرده برون افتد راز و همین سیاست، دکترین دولت تدبیر و امید در طی ۵ سال گذشته بود. اما این بار بوهای دیگری به مشام می رسد و متن جوابیه وی به مجلس که در اجابت از خواست آنان صورت گرفت و در ادامه رد صلاحیت دو وزیر حاکی از آن است که فضای امروز بهارستان چالشی و پر خبر خواهد بود مگر آن که در دقیقه نود اتفاق دیگری بیافتد و روحانی از این تصمیم منصرف شود.
تصویر وی در سیاست ایران به اعتدال کشیده شده و جز در معدود ایام انتخابات همواره با سنجیدن شرایط سخن گفته است، آیا باز همین رویکرد را ادامه خواهد داد یا فکری دگر اندیشیده است؟!
پاسخ مجلس در صورت مقابله به مثل دولت چگونه خواهد بود؟ همه این پرسش ها را تا ساعاتی دیگر پاسخ خواهیم شنید و باید دید رییس جمهور چند مرده حلاج است!؟

ی در سیاست ایران به اعتدال کشیده شده و جز در معدود ایام انتخابات همواره با سنجیدن شرایط سخن گفته است، آیا باز همین رویکرد را ادامه خواهد داد یا فکری دگر اندیشیده است؟!ؤ

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=17432

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کلمات کلیدی