سرمای شدید در راه آذربایجان/ ضرورت رعایت توصیه‌های فنی از سوی کشاورزان
سرمای شدید در راه آذربایجان/ ضرورت رعایت توصیه‌های فنی از سوی کشاورزان

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، باغداران استان برای کاهش خسارت سرمای دیررس بهاره ؛ توصیه های فنی را جدی‌تر بگیرند.

به گزارش نسل‌تدبیر، نقشه های همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره ای نشان دهنده جوی نسبتا پایدار طی امروزدر استان می باشد. اما از فردا با نفوذ و فعالیت سامانه بارشی جدید به استان، ابرناکی، وزش باد گاهی نسبتا شدیدو بارش باران و در نواحی سردسیر و مرتفع برف گاهی مه همراه با کاهش دما برای روزهای سه شنبه و چهارشنبه و درنواحی مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود؛ همچنین در برخی نواحی به علت رگبار شدید باران، آبگرفتگی معابرو سیالبی شدن مسیل ها دور از انتظار نمی باشد.

با توجه به ورود سامانه بارشی و همراهی آن با سامانه سرد و پیشروی خط برف به عرض های پایین تر که احتمالاًبخش هایی از شرق استان آذربایجان شرقی همچون شهرستانهای اهر ، ورزقان ، هریس ، سراب ، کلیبر ، هوراند وبستان آباد را در بر می گیرد، احتمال کاهش ناگهانی دما تا آستانه های زیر صفر و یخبندان به خصوص در روزهایسه شنبه و چهارشنبه ۱۹ و ۲۰ فروردین ماه از منفی ۳ تا منفی ۸ درجه وجود دارد.

براین اساس توصیه های هواشناسی کشاورزی از مورخه ۱۸ الی ۲۱ فروردین از این قرار می باشد:

باغداران بایستی تعدادکافی بخاری پلارهای باغی، آماده سازی دمنده های حرارت زا و دراگون های پشت تراکتوری یاثابت و فن ها و سایر ادوات موجود  نصب کنند.

 تمامی ادوات مرتبط با سرمازدگی باید در شرایط یخبندان تشعشعی بکار گرفته شوند و در غیر این صورت لزومی بهبکارگیری این ادوات نخواهد بود چرا که در صورت تداوم وقوع باد و وزش باد و ابرناکی و یا بارش و رگبار خطرسرمازدگی بسیار کاهش می یابد.

 نسبت به انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی تا دو روز آتی و عدم محلول پاشی از روز سه شنبه جهت وزش بادو رگبار و رعد و برق، پایش مزارع کلزا برای رصد آفت شته و وضعیت علف های هرز در صورت مشاهده به صورت لکهای مبارزه شود.

 مدیریت سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی، فاصله گرفتن از رودخانه‌هاو مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای و اجتناب از سفرهای غیرضروری و اقدامات پیشگیرانهدر جهت حفظ محصولات کشاورزی